More

  Lengvarský a Mikas budú informovať o opatreniach. Čo všetko sa mení?

  Už v pondelok 3. mája prichádza k viacerým zmenám v opatreniach. Uvoľňujú sa opatrenia, ktoré sa týkajú zákazu vychádzania, ale napríklad aj otvorenia divadiel.

  Slovensko sa postupne po dlhých mesiacoch aspoň čiastočne vracia do normálneho života. Ten niekoľko mesiacov komplikovala kritická situácia v nemocniciach, keď denne zomierala stovka ľudí na ochorenie COVID-19.

  Situácia v nemocniciach sa po dlhých mesiacoch začala zlepšovať a ubudlo pacientov. Stále, ale denne evidujeme desiatky úmrtí na COVID-19.

  Dnes o 15.30 bude minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom informovať o nových opatreniach, ktoré začnú platiť od pondelka 3.5.

  Sledujeme online

  15:34 V I. a II. stupni potrebujete test len od 21.00 do 1.00 hodiny. Mimo zákaz vychádzania nepotrebujete test v ružových a červených okresoch vôbec. Presne podmienky nevedel vysvetliť ani hlavný hygienik Ján Mikas. Otázne teda je, či budú podmienky vedieť bežní ľudia alebo napríklad policajti pri kontrole.

  15:35 Už v pondelok bude štartovať očkovacia kampaň v médiách. Trvať by mala dva mesiace. Ministerstvo si od nej sľubuje hlavne zvýšenie záujmu o testovanie.

  15:34 Ján Mikas hovorí, že v stredu na vládu majú predložiť aktualizovaný COVID automat. V novom COVID automate by už nemal byť 14 a 21 dňový test. V novom COVID automate má byť zapracovaná aj nová testovacia kategória.

  15:34 Lengvarský hovorí, že sa neplánuje zmena očkovacia stratégia. Dnes sa ukázalo, že napríklad v Bratislave dostalo množstvo termínov na očkovanie niekoľko desiatok mladých. Pritom na očkovanie v Bratislave čakajú stovky a možno aj tisíce starších ľudí.

  15:34 Lengvarský sa nechce vyjadrovať k podpisu zmluvy Sputnik V. Lengvarský hovorí, že podmienky o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V sa bude určite meniť. Zmluva neobsahuje žiadne podmienky na testovanie v OMCL laboratóriu. Napriek tomu expremiér Igor Matovič niekoľko dní klamal, že Rusko žiada vrátanie vakcíny práve pre neotestovanie vakcíny v akreditovanom OMCL laboratóriu.   

  15:34 Lengvarský hovorí, že napríklad stať sa môže, že skorej vakcínu dostane mladý človek do 18 rokov ako starší ľudia. Lengvarský tvrdí, že bude zisťovať prečo k takejto situácii prichádza. Najprv tvrdil, že je to záujmom ľudí, ktorý je v niektorých okresoch minimálny.  

  15:34 Výnimku z testu majú už aj zaočkovaní. Mikas nevie teraz povedať ako sa majú takýto ľudia presne preukázať. Lengvarský tvrdí, že stačí fotka potvrdenia o zaočkovaní napríklad v mobile.

  15:34 Mikas hovorí, že v bordových okresoch sa v podstate nič nemení. Pre červené a ružové okresy sa mimo zákaz vychádzania už negatívny test počas dňa od 5.00 do 21.00 hodiny nepotrebuje do práce. Test je už potrebný v prípade, keď idete do práce po tomto čase. Lengvarský hovorí, že cieľom opatrenia je minimalizovať zhromažďovanie ľudí.

  15:34 Mikas hovorí, že v okresoch v I. a II. stupni varovania budú môcť byť hromadné podujatia maximálne do kapacity 50% a tiež s obmedzením počtu na 200 v exteriéri a 150 v interiéri. Podmienkou je tiež, že po dobu 30 dní musí organizátor uchovávať aj telefonický kontakt v prípade ak by sa objavila epidémia po konaní podujatia. Podmienkou prístupu na hromadné podujatie je tiež, aby mal účastník negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín.  

  15:34 Mikas hovorí, že od 5.00 do 21.00 hodiny v bordových okresoch platia výnimky napríklad nákup potravín, nákup liekov, tiež nepotrebujete test ak idete na pohreb alebo tiež ak idete k lekárovi, do lekárne. V bordových okresoch potrebujete stále 7 dňový test ak idete do práce.

  15:34 Lengvarský hovorí, že od pondelka sa Slovensko rozdelí na dve časti a v každej budú platiť iné pravidlá.

  15:31 Začína tlačová konferencia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a hlavného hygienika Jána Mikasa.

  14:00 Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a hlavného hygienika Jána Mikasa začína o 15.30. Informovať na nej budú o nových opatreniach, ktoré budú platiť od pondelka 3. mája.

  13:56 Tento týždeň sa uvoľnili opatrenia pre reštaurácie a tiež pre fitness centrá. Od pondelka mohli reštaurácie otvoriť terasy a fitness centrá pre maximálne 6 ľudí. Včera Úrad verejného zdravotníctva vydal aktualizovanú vyhlášku, v ktorej zrušil od 9. mája aj vyhradené hodiny pre seniorov.  

  13:50 Rizikových okresov oproti minulému týždňu opäť ubudlo. Od budúceho týždňa nebude na Slovensku žiadny čierny okres a celé Slovensko prepína na červenú v rámci COVID automatu. Niekoľko okresov, ale bude v bordovej farbe a v týchto okresoch budú platiť prísnejšie podmienky.

  13:35 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na začiatku týždňa informoval o otvorení čakárne na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých ľudí od 16 rokov. Včera sa čakáreň otvorila a prihlásiť na očkovanie sa môžu všetci ľudia od 16 rokov. Navyše urobilo NCZI niekoľko zmien v čakárni. Okrem iného už sa nedá vybrať konkrétne vakcinačné centrum, ale vyberáte si len okres. Už za prvých pár hodín sa do čakárne zaregistrovalo takmer 80 tisíc ľudí.

  13:30 Vláda tento týždeň schválila predĺženie núdzového stavu o ďalších 30 dní. Predĺženie núdzového stavu musí ešte do 20 dní odobriť Národná rada SR. O predĺžení núdzového stavu hovoril premiér Eduard Heger ešte minulý týždeň.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu