More

  COVID pas je o krok bližšie k realite. Európski poslanci schválili jeho podobu

  Už niekoľko mesiacov sa v Európe rieši podobu cestovania po pandémii. Mnohé krajiny už počas prvej vlny zatvorili hranice a obmedzili vstup. Cestovanie, ale dostane jasné pravidlá.

  Jednotlivé krajiny Európskej únie už nebudú môcť svojvoľne upravovať pravidlá. Európsky parlament totiž schválil pravidlá COVID automatu. Jednotlivé krajiny už nebudú môcť tak ľahko meniť pravidlá.

  Nové pravidlá dajú jasné pravidlá cestovania po celej Európskej únii. Cestovania bude jednoduchšie pre tých čo sa nechajú zaočkovať niektorou zo schválených vakcín. Jednotné pravidlá budú platiť len pre vakcíny, ktoré schválila Európska lieková agentúra. Každá krajina si potom môže nastaviť pravidlá pre tých, ktorí bude zaočkovaní neschválenou vakcínou ako je zatiaľ napríklad ruská vakcína Sputnik V.

  COVID pas nebude zhromažďovať len dáta o očkovaní. Výnimky pre cestovanie budú platiť aj pre tých, čo budú mať platný PCR test. Európski poslanci mali zároveň požiadavky, aby testovanie pomocou PCR testov bolo pre všetkých Európanov bezplatné. Už teraz napríklad na Slovensku platia výrazné obmedzenia na testovanie pomocou PCR a bezplatne vám neotestujú vždy. Bezplatný PCR je možný len keď ste boli napríklad v kontakt s nikým pozitívnym alebo máte príznaky. Ak sa chcete dať otestovať len pre vlastnú potrebu musíte si test zaplatiť alebo ísť na nepresný antigénový test.

  Jednotné budú pravidlá aj pre tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. Aj na Slovensku sme donedávna uplatňovali iné pravidlá ako v niektorých iných členských krajinách, kde platili výnimky až 180 dní po prekonaní ochorenia.

  COVID pas by mal byť aj v digitálnej podobe. Jeho finálna verzia by sa mala objaviť ešte pred letom. Práve od digitálneho COVID pasu závisí letná sezóna v turisticky obľúbených krajinách ako je Taliansko, Španielsko, či napríklad Chorvátsko.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu