Viac

  Čakáreň je od dnes otvorená pre všetkých, s drobnými zmenami

  Ministerstvo zdravotníctvo dnes sprístupnilo čakáreň na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých od 16 rokov. Došlo aj k zmenám v prihlasovaní.

  Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský tento týždeň informoval, že čakáreň sa od dnes sprístupní pre všetkých od 16 rokov. Od dnešného dňa sa teda na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 môžu prihlásiť všetci od 16 rokov.

  V čakárni však došlo aj k viacerým zmenám. Po sprístupnení čakárne pre všetkých sa zrušila možnosť výberu vakcíny podľa veku. Vakcínu si naďalej vybrať nemôžeme, ale zatiaľ sa nezmenila stratégia očkovania.

  Osoby nad 60 rokov sú naďalej očkované mRNA vakcínami Pfizer a Moderna. Rovnaké vakcíny dostávajú aj chronicky chorí pacienti so stredne ťažkými a ťažkými ochoreniami, ktorých zoznamy pripravili jednotlivé zdravotné poisťovne. Chronicky chorí pacienti nemusia vo formulári nič vypĺňať – systém ich automaticky priradí na prednostné očkovanie na základe spárovania rodného čísla z dátami zo zdravotných poisťovní.

  Pre ostatných je potom určená vakcína od britsko-švédskeho konzorcia AstraZeneca. Minister, ale nevylúčil, že príde k zmena a vakcínu od Pfizeru dostanú aj mladší. Práve tejto vakcíny máme v najbližších mesiacoch dostať najviac. Do konca mája by malo na Slovensko prísť dosť vakcíny pre viac ako milión ľudí.

  Druhou zmenou pri prihlasovaní je, že sa už nedá vybrať konkrétne vakcinačné centrum. Vybrať si môžete jeden alebo viac okresov, kde sa chcete dať zaočkovať. NCZI zmenu zdôvodňuje tým, že väčšina ľudí si pri prihlasovaní vyberala len jedno vakcinačné centrum.

  Pre väčšinu ľudí to, ale žiadna výrazná zmena nebude. Viac vakcinačných centier je len vo väčších mestách. V menších mestách je väčšinou len jedno vakcinačné centrum alebo musia ľudia cestovať aj desiatky kilometrov.

  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu