More

  Vláda schválila predĺženie núdzového stavu aj zákazu vychádzania

  Vláda včera na mimoriadnom rokovaní schválila predĺženie núdzového stavu aj zákazu vychádzania. Núdzový stav pritom na Slovensku trvá už niekoľko mesiacov.

  Najprv vláda Igora Matoviča a teraz vláda Eduarda Hegera neustále predlžuje núdzový stav a tiež zákaz vychádzania. Najnovšie schválila Hegerova vláda predĺženie núdzového stavu o ďalších 30 dní. Do 20 dní musí s predĺžením súhlasiť aj Národná rada.

  Vláda mala niekoľko mesiacov, aby sa pripravila na situáciu, keď bude potrebovať zdravotníkov a pracovníkov v domovoch sociálnych služieb povolať do práce. Namiesto schválenia pandemického zákona, ktorý by umožnil nariadiť prácu zamestnancom kritickej infraštruktúry, musíme neustále predlžovať núdzový stav.

  Kritika aj z vlastných radov

  Núdzový stav pritom znamená výrazný zásah na slobôd a napríklad prísnejšie sú trestané aj spáchané trestné činy. Platí zákaz zhromažďovania sa a vláda neustále predlžuje aj nočný zákaz vychádzania. V aktuálnom nariadení, ktoré začne platiť od stredy bude nočný zákaz vychádzania platiť od 21.00 hodiny. Pôvodne platil zákaz vychádzania dokonca už od 20.00 hodiny.

  Dlhodobo kritizujú núdzový stav hlavne poslanci za stranu SaS. Richard Sulík mal na vláde predložiť vlastný návrh ako postupovať. Strana mala navrhnúť predĺženie núdzového stavu len o niekoľko dní, aby sa stihol schváliť pandemický zákon. To sa však zrejme na vláde nepodarilo presadiť a Slovensko čaká ďalší mesiac v núdzovom stave.

  Mnoho výnimiek

  Už teraz je pritom nariedenie o núdzovom stave a zákaze vychádzania deravé ako ementál. Kto chce si výnimku zo zákazu vychádzania nájde a nebude zákaz dodržiavať. Problémom môže byť zákaz vychádzania napríklad aj pri športovaní a pri ceste do prírody. Vrátiť domov sa totiž musíte stihnúť ešte pred deviatou hodinou večer.

  Teraz má nariadenie o zákaze vychádzania 37. výnimiek, ktoré ustanovujú aj kedy potrebujete a kedy nepotrebujete negatívny antigénový alebo PCR test. Testy nepotrebujete napríklad v prípade ak ide zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, na cestu k lekárovi a tiež napríklad na cestu do lekárne.

  Ignorujú odborníkov

  Vláda síce schválila opätovne zákaz vychádzania, ale na druhú stranu sa neriadi odporúčaniami konzília odborníkov. Konzílium vláde odporúčalo, aby s ďalším uvoľnením počkalo minimálne do budúceho týždňa.

  Vláda napriek tomuto odporúčaniu schválila otvorenie terás reštaurácií a tiež fitness centier. Na jednu stranu teda vláda dusí ľudí zákazom vychádzania a na stranu druhú ignoruje odporúčania konzília odborníkov.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu