Viac

  Lengvarský oznámil otvorenie čakárne pre všetkých od 16 rokov. Výber vakcíny nebude

  Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes oznámil otvorenie čakárne na očkovanie pre všetkých od 16 rokov. Očkovanie naďalej bude prebiehať podľa veku a nebude ani možný výber vakcíny.

  Pravidlá pre očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa budú meniť. Oznámilo to včera ministerstvo zdravotníctva a pravidlá sa zmenia od 1. mája. Očkovať mimo poradie sa budú môcť aj chronickí chorí pacienti a tiež sprievod dôchodcov s vekom nad 70 rokov.

  Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes v relácii Na telo plus na televízii Markíza zároveň potvrdil, že príde k zásadnému otvoreniu čakárne. Po novom sa už od štvrtka budú môcť na očkovanie prihlásiť všetci od 16 rokov.

  Podľa veku

  Neznamená to, že sa teraz na očkovanie dostanú všetci od 16 rokov. Aj naďalej budú prioritou dôchodcovia, ktorých bude čakáreň prioritizovať. Spolu s osobami nad 70 rokov sa budú môcť zaočkovať aj chronicky chorí pacienti s najvážnejšími ochoreniami.

  Druhú skupinu budú tvoriť osoby nad 60 rokov a spolu s nimi budú dostávať termíny osoby so stredne ťažkými ochoreniami. Až potom budú nasledovať ďalšie vekové skupiny. Či začne ministerstvo prideľovať termíny aj pre osoby mladšie ako 40 rokov nie je jasné.

  Žiadny výber vakcíny

  Zmenou je, že prihlásiť sa do čakárne budú môcť už aj mladí ľudia vo veku od 16 rokov. Otvorenie čakárne pre mladších je podľa Lengvarského možné vďaka vakcíne od Pfizeru. Táto vakcína je pre použitie v Európskej únii schválená pre ľudí od 16 rokov.

  Neznamená to, že by ministerstvo zvažovalo umožniť výber vakcíny. Aj naďalej teda platí, že pre osoby nad 60 rokov budú určené vakcíny Pfizer a Moderna. Rovnaké vakcíny budú určené aj pre osoby s vážnymi ochoreniami bez ohľadu na vek. Pre ostatných bude naďalej určená len vakcína od AstraZeneca.

  Už od štvrtka

  Ministerstvo zdravotníctva sľúbilo, že čakáreň pre všetkých sprístupní už od štvrtka 30. apríla. Otázne je, či zvládne čakáreň prípadný nápor tých, ktorí sa budú chcieť zaregistrovať. V minulosti sa totiž stalo, že registračný formulár nápor záujemcov nevydržal.

  Nový minister zdravotníctva už krátko po nástupe do úradu avizoval väčšie otvorenie čakárne pre všetkých záujemcov.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu