More

  Premiér uvoľnil 3 milióny eur pre centrá pre obete domáceho násilia

  Premiér Eduard Heger uvoľnil z rezervy predsedu vlády tri milióny eur pre centrá pre obete domáceho násilia. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii.

  O dotáciu môžu organizácie požiadať do 26. mája, podmienky sú zverejnené na stránke Úradu vlády SR. Ako zdôraznil Heger, rezerva premiéra bude na rozdiel od minulosti používaná na riešenie skutočných problémov ľudí.

  Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak vysvetlil, že prostredníctvom rezervy sa vykryje “diera” vo financovaní tzv. bezpečných domovov. Priblížil, že bežne sú financované z nórskych fondov, rokovanie o novej partnerskej dohode sa však pre pandémiu oneskorilo. Krajniakov rezort sa preto obrátil na úrad vlády.

  “Rezervu, ktorá nám láskavo vyčlenil úrad vlády, chápeme ako finančnú injekciu, ale len ako dočasné riešenie, a to pokiaľ ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nezabezpečí systémové financovanie bezpečných ženských domov a všetkých organizácii, ktoré týraným ženám pomáhajú,”

  vyhlásila riaditeľka odboru rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR Zuzana Brixová.

  Situácia si podľa nej vyžaduje novelu zákona o sociálnych službách. Zvážiť chcú radikálne zvýšenie príspevku pre verejné i neverejné organizácie, ktoré pomáhajú obetiam týrania.
  Minister financií Igor Matovič doplnil, že rezerva premiéra predstavuje 1,5 milióna eur ročne, pomoc týraným ženám si však vyžadovala väčší objem financií. Ako vysvetlil vedúci ÚV SR Július Jakab, pre daný zámer ju presunom prostriedkov z ministerstva financií zvýšili o tri milióny eur.

  Pobytové centrá môžu podľa Jakaba získať na osobu 370 eur mesačne. Ambulantné služby a zariadenia poskytujúce poradenské služby podporia desiatimi eurami na hodinu. O pomoc môžu požiadať občianske združenia, neziskové organizácie, cirkvi a ďalšie právnické osoby, ktoré poskytujú služby pre pomoc obetiam domáceho násilia a ich deťom.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu