More

  Od dnes sa otvárajú terasy reštaurácií a fitness centrá

  Na Slovensku od dnes prichádza k ďalšiemu uvoľneniu opatrení, s ktorým nesúhlasilo konzílium odborníkov. Tí odporúčali s uvoľnením týždeň počkať, vláda otvorenie terás reštaurácií a fitness centier napriek tomu schválila.

  Slovensko po mesiacoch uvoľňuje opatrenia. minulý týždeň dostali zelenú obchody a prevádzky, ktoré boli dlhé mesiace zatvorení. Čiastočne sa do škôl vrátili aj deti a povinná už nie je ani práca z domu.

  Premiér Eduard Heger spolu s lídrami koaličných strán minulý týždeň informovali aj o ďalšom uvoľnení. Od dnes sa otvárajú terasy reštaurácií a tiež fitness centrá. S ich otvorením, ale nesúhlasilo konzílium odborníkov. Odborníci odporúčali s uvoľnením opatrení ešte týždeň počkať.

  Otvoria terasy

  Odborníci sa obávajú zvýšenej mobility a tiež rýchlejšieho šírenia nákazy pre návrat detí do škôl a ľudí do práce. Aj príklady zo zahraničia ukazujú, že rýchle uvoľnenie opatrení nemusí byť najlepším riešením. Napríklad Nemecko po uvoľnení opatrení v niektorých spolkových krajinách opäť pristupuje k ich sprísneniu pre stúpajúce počty nakazených.

  Otvorenie terás reštaurácií zvýši mobilitu a môže teda znamenať aj zvýšenie počtu nakazených. Terasy sa otvárajú síce za prísnych opatrení, prevádzkovatelia reštaurácii ich musia, ale najprv ustrážiť a dodržiavať.

  Podmienkou bude dodržiavať rozostup stolov minimálne dva metre. To pre reštaurácie nebude problém, ale zároveň musia ustrážiť, aby si ľudia respirátor skladali len na čas nevyhnutný na jedenie alebo pitie. Ak sa teda budete pri stole iba rozprávať, musíte mať celú dobu respirátor. To už nebude jednoduché ustrážiť. Reštaurácie už nebudú musieť sledovať, či pri stole sedia len osoby z jednej domácnosti a nie je ani žiadny limit na počet ôsob pri jednom stole.

  Fitness pre šesť

  Reštaurácie budú musieť plniť aj ďalšie podmienky. Terasy nesmú byť úplne uzatvorené a maximálne dve steny môžu byť uzatvorené, aby bolo zabezpečené vetranie. Na stoloch nesmú byť voľne položené príbory a nesmú sa podávať ani jedlá formou švédskych stolov. Jedlo musí priniesť vždy obsluha a podmienkou je tiež, že musia byť obsadené len miesta na sedenie.

  Od dnes môžu s istými obmedzeniami otvoriť aj fitness centrá. Aj v ich prípade je podmienkou, aby bol maximálne jeden návštevník na 15 metrov, ale maximálne môže byť naraz vo fitness centre šesť ľudí. Počas cvičenia nebude povinné nosenie respirátora.

  Aj naďalej platí nočný zákaz vychádzania. Z reštaurácie a fitka musíte odísť pred ôsmou hodinou večer. Po ôsmej večer už totiž platí zákaz vychádzania a cesta do reštaurácie ani fitness centra medzi výnimkami nie je.

  Na ako dlho?

  Pre reštaurácie aj fitness centrá platí ešte jedna dôležitá podmienka – musíte sa vedieť pri ich návšteve preukázať negatívnym testom nie starším ako sedem dní prípadne potvrdením o prekonaní ochorenia alebo potvrdeným, že ste zaočkovaní.

  Uvoľnenie opatrení prichádza po dlhých mesiacoch tvrdého lockdownu, keď boli zatvorené obchody, prevádzky so službami aj reštaurácie, či práve fitness centrá. Lenže uvoľnenie so sebou prináša zvýšené riziko nákazy.

  Uvoľnenie nemusí trvať dlho. V Európe bola potvrdená nová nebezpečná indická mutácia, ktorá môže znamenať ďalšie masívne šírenie ochorenia COVID-19. V posledných dňoch je vidieť viac ľudí na cestách a v uliciach miest. Počas víkendu mnoho Slovákov vyšlo na nákupy do otvorených obchodov a nákupných centier. Takéhoto stretávania sa obávali aj odborníci, ktorí vyzývali odložiť otvorenie o jeden týždeň.

  Príliš rýchle uvoľnenie opatrení aj napriek dobrým číslam ich môže do dvoch týždňov opäť výrazne zhoršiť. Mnohé krajiny opatrenia uvoľnili a teraz ich opäť sprísňujú. Ak nebudú dodržiavané základné opatrenia ako je nosenie respirátorov môže sa na podobnú cestu vydať aj Slovensko.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu