Viac

  Zmluvu o nákupe Sputnika V môžeme zverejniť, ale s podmienkou

  Ruský výrobca neregistrovanej vakcíny Sputnik V na sociálnej sieti informoval, že nemá problém so zverejnením zmluvy, ale s jednou nesplniteľnou podmienkou.

  Ruský výrobca neregistrovanej vakcíny Sputnik V na sociálnej sieti Twitter informoval, že nemá problém so zverejním o dovoze vakcíny na Slovensko. Výrobca si však dal jednu podstatné a nesplniteľnú podmienku – chce zverejnenie zmluvy s Pfizerom a ďalšími výrobcami vakcín.

  Informácia je zatiaľ publikované len na oficiálnom profile výrobcu na sociálnej sieti. Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ oficiálnu informáciu od výrobcu neobdržalo. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však tento týždeň pre média potvrdil, že zmluvu zverejní aj v prípade nesúhlasu ruskej strany.

  Podmienku, ktorú si dal výrobca Sputnika V však nebude možné splniť. Ruskú neregistrovanú a neschválenú vakcínu Sputnik V totiž nakupovalo priamo slovenské ministerstvo zdravotníctva. Ostatné vakcíny nakupuje centrálne Európska komisia a nie Slovensko. Zverejniť ostatné zmluvy by mohla len Európska komisia. Ruský výrobca poukazuje na to, že tieto zmluvy majú byť nevýhodnejšie ako je tomu v prípade Sputnika V.

  “Nenamietame proti tomu, aby Slovensko zverejnilo zmluvu Sputnik V. Zmluva spoločnosti Pfizer by mala byť jasne zverejnená a porovnaná. Na základe údajov z reálneho sveta Maďarsko oznámilo, že Sputnik V má lepšie výsledky ako Pfizer,”

  napísal ruský výrobca Sputnika V.

  Bývalý populistický premiér Igor Matovič pritom pri dodaní vakcíny potvrdil, že za jednu dávku platíme desiatky eur. Podobnú cenu platíme za mRNA vakcínu od Pfizeru, ktorá je schválená a povolená na použitie v Európskej únii. Sputnik V je pritom vektorová vakcína s podobnou technológiou výroby ako napríklad AstraZeneca, ktorú Európska komisia už neplánuje ďalej nakupovať. Únia sa plánuje spoľahnúť už len na mRNA vakcínu od Pfizeru a Moderny.

  Bývalý populistický premiér Igor Matovič, ktorý dodávku Sputnika V vybavil, na Facebook vyjadril nádej, že aj ostatní výrobcovia dajú súhlas Slovensku so zverejnením zmlúv. Expremiér si teda zrejme vôbec neuvedomuje, že s ostatnými výrobcami neuzatvárala zmluvy Slovenská republika, ale práve Európska komisia.

  „Verím, že rovnako aj výrobcovia iných vakcín udelia Slovensku súhlas zverejniť ich zmluvy, lebo tak by to bolo úplne fér. Tým dupľom, že podľa zverejnených informácií sú kontrakty na iné vakcíny pre krajiny výrazne nevýhodnejšie,“

  napísal na svojom Facebooku bývalý populistický premiér Igor Matovič.

  Na Slovensku sa pritom dodanou vakcínou Sputnik V ani nezačalo očkovať. Expremiér sľuboval dva milióny kusov vakcín Sputnik V, ktorý by stačil za očkovanie milióna ľudí. Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však povedal, že zatiaľ neplánujú doviesť ďalšie dávky vakcíny. Na Slovensku máme zatiaľ prvých 200 tisíc dávok vakcíny. Lengvarský povedal, že prípadné ďalšie dodávky Sputnika V na Slovensko budú závisieť od záujmu ľudí dať sa touto neschválenou a neregistrovanou vakcínou zaočkovať.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu