Viac

  Komentár: Uvoľňujeme, ale úmrtí pribúdajú desiatky denne

  Slovensko po dlhých mesiacoch uvoľňuje opatrenia najmä pre klesajúce počty pacientov v nemocniciach. Úmrtí, ale neubúda a stále ich denne pribúdajú desiatky.

  Uvoľnenie opatrení prichádza po dlhých mesiacoch, keď boli obchody a prevádzky zatvorené. Politici sa rozhodli uvoľniť opatrenia pre klesajúce počty pacientov v nemocniciach. Niektoré opatrenia sme, ale možno uvoľnili až priveľmi. Včera vláda oznámila aj otvorenie terás reštaurácií a tiež fitness centier.

  Po novom napríklad nie sú rúška povinné v exteriéri, kde rúško nebude povinné ak budete vedieť dodržať vzdialenosť od ostatných minimálne 5 metrov. Kto to, ale bude merať? Nikto. Vonku teda rúško ľudia nosiť skôr nebudú. Povinné už nebudú ani respirátory v školách na vyučovaní. Respirátory ostávajú povinné len v interiéri, ale aj tu sa môže zamestnávateľ so zamestnancami dohodnúť, že budú nosiť rúško namiesto respirátora.

  Úmrtí neubúda

  Počty pacientov posledných niekoľko dní vytrvale klesajú. Čo naopak vôbec neklesá sú úmrtia na COVID-19. Tých stále denne pribúdajú desiatky. Pacientov za posledných niekoľko dní ubudlo v nemocniciach viac ako tisíc.

  Pravdou je, že počet pacientov v nemocniciach niekoľko posledných dní, ba dokonca týždňov, neustále klesá. Dnes je v nemocnici len 1.603 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Ešte na začiatku mesiaca ich pritom bolo o tisícku viac.

  Lenže počet pacientov v nemocniciach nie je jediné číslo, ktoré by sme mali sledovať. V nemocniciach je stále veľa pacientov na umelej pľúcnej ventilácii a tiež na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Znamená to, že nemocnice sú stále vyťažené a aj napriek poklesu počtu pacientov neubúda pacientov v ťažkom stave.

  Čo rovnako posledné dni neklesá je počet úmrtí na COVID-19. Tých sú stále denne desiatky a to aj napriek poklesu počtu nových prípadov ochorenia COVID-19. Dôvodom môže byť, že Slovensko vykazuje úmrtia až po vykonaní pitvy a vzhľadom na vyšší počet úmrtí teda ešte aj niekoľko týždňov môže trvať kým klesne aj tento ukazovateľ. Druhým dôvodom môže byť, že v nemocniciach končí jednoducho oveľa viac pacientov s ťažším priebehom ochorenia. Štatistický úrad už skorej potvrdil, že počet úmrtí za minulý rok výrazne rástol a rovnako tomu bolo v januári aj vo februári.

  Čo rovnako klesá je počet odhalených pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Počty výrazne klesli pri presných PCR testoch a posledné dni sa počty pohybujú len v stokách denne. Pritom v marci pribúdali denne tisíc prípadov z PCR testov. Vysoká vtedy bola aj pozitivita, ktorá sa blížila a niektoré dni dokonca prekročila 20%. Pozitivita PCR testov sa v posledné dni pohybuje od necelých 4 percent až do vyše desať percent.

  V poslednom období klesá aj pozitivita antigénových testov, kde klesá aj počet odhalených nových prípadov ochorenia COVID-19. Posledné dni je pozitivita antigénových testov výrazne pod 1%. Pohybuje sa na úrovni od 0,3%.

  Otvárame aj napriek odporúčaniu

  Otvorené už môžu byť všetky obchody a prevádzky. Zatvorené ostávajú podľa hygienikov tie najviac rizikové. Prevádzky naďalej musia plniť prísne hygienické pravidlá napríklad jeden zákazník na 15 metrov nákupnej plochy. Pre cestu do obchodov a prevádzok so službami potrebujete test nie starší ako sedem dní (neplatí iba pre zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb ako je nákup potravín, drogérie a liekov).

  Včera vláda rozhodla aj o otvorení terás reštaurácií a tiež fitness centier. Pre terasy reštaurácii ešte hygienici stanovia presné podmienky, ale hlavný hygienik Ján Mikas už včera prezradil, že hygienici budú požadovať rozostup stolov minimálne dva metre. Nebudú však už obmedzovať počet sediacich pri jednom stole ani nebudú vyžadovať, aby boli osoby z jednej domácnosti. Podľa Mikasa to nie je možné nijako kontrolovať a neosvedčilo sa to.

  S uvoľnením opatrení, ale nesúhlasili všetci ministri. Takéto uvoľnenie opatrení neodporúčalo ani konzílium odborníkov, ktoré vláde radilo posunúť uvoľnenie ešte o jeden týždeň. Na Slovensku totiž podľa odborníkov rastie reprodukčné číslo, ktoré môže situáciu ešte skomplikovať.

  Príde sprísnenie?

  Posledné dva týždne rastie podľa ministerstva zdravotníctva reprodukčné číslo, aj keď je zatiaľ pod úrovňou jedna. Práve táto úroveň je kritická, pretože ak stúpne reprodukčné číslo nad jedna začne opäť pribúdať nakazených.

  Ako je vidieť aj z čísel, tak sa posledné dni počty nakazených viac-menej stagnujú. Posledné týždne došlo k výraznému zníženiu počtu nových prípadov a to sa prejavilo aj poklesom počtu pacientov v nemocniciach. Ak reprodukčné číslo vzrastie nad jedna bude zasa nakazených pribúdať a pribúdať teda budú aj pacienti v nemocniciach. To by mohlo znamenať opätovné sprísnenie opatrení.

  Sprísneniu opatrení sa môžeme vyhnúť v prípade ak bude rásť počet podaných vakcín. Očkovacie na Slovensku (ale aj v celej Európskej únii) postupuje slimačím tempom pre chýbajúce vakcíny. Slovensko navyše nevyužilo možnosť opcie na nákup vakcíny Pfizer a namiesto toho sme nakúpili dva milióny dávok pochybnej vakcíny Sputnik V. Ako bude stúpať počet zaočkovaných ľudí, bude postupne klesať riziko, že sa na Slovensku rozhorí tretia vlna.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu