More

  Spustili ďalšiu etapu pomoci pre gastro a cestovný ruch

  Ministerstvo dopravy a výstavby dnes spustilo ďalšiu vlnu podpory pre gastro a cestovný ruch. Maximálna výška podpory je opäť 200 tisíc eur.

  Podnikatelia v gastrosektore a cestovnom ruchu môžu dnes od 10.00 hodiny podávať žiadosti o kompenzácie výpadku príjmov od 1. novembra 2020 do 31. marca 2021. Podnikatelia tak môžu žiadať o pomoc za celé obdobie pandémie v schéme ,,de minimis“, teda do výšky 200 tisíc eur.

  ,,Cestovný ruch a ani podnikatelia v gastro sektore nám nie sú ľahostajní! Schému pomoci sme navýšili o ďalších 120 miliónov, celkovo pôjde na pomoc cestovnému ruchu 220 miliónov eur,” 

  uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

  Základnou podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci sa bude odvíjať od vyčíslenej straty.

  ,,Zapracovali sme rôzne podnety a pripomienky zo strany zástupcov sektora, ktoré všetky sú pre žiadateľov pozitívne. Zmenou oproti prvej etape je, že o príspevok môžu žiadať aj podniky, ktoré vznikli 1.apríla – 31. augusta 2020. Pokles tržieb budú porovnávať s mesiacom september 2020. V novej výzve vypadáva povinnosť mať vyplatené pohľadávky voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, resp. daňovému úradu,“ 

  spresnila štátna tajomníčka Katarína Bruncková.

  Aj v ďalšej etape schémy ,,de minimis” budú oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, aquaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti.

  Návod aj inštruktážne video ako správne žiadosť vyplniť nájdu žiadatelia na stránke ministerstva dopravy.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie