More

  Nový iPad Pro 2021: Čip M1, podpora 5G a 2 TB pamäť

  Apple včera svetu ukázal novinky. Okrem nových počítačov predstavil aj novú generáciu tabletov iPad Pro. Nová generácia prináša niekoľko podstatných vylepšení.

  Apple včera počas keynote po niekoľkých rokoch ukázal novú generáciu počítačov iMac. Tie prichádzajú s novým extrémne tenkým telom a tiež pobežia na vlastnom procesore M1. Vylepšení sa dočká aj nová generácia iPadov Pro, ktoré včera Apple rovnako predstavil.

  Aj iPady Pro bude po novom poháňať procesor Apple M1, ktorý použila cupertinská firma aj v prípade minuloročných MacBookov a tiež včera predstavenej novej generácie iMacu. Apple sľubuje výrazné zvýšenie výkonu a to aj grafického (nie že by predchádzajúce generácie neboli dostatočne výkonné). Procesor M1 bude mať 8 CPU jadier, 8 grafických GPU jadier a 16 jadier pre strojové učenie. Na nedostatok výkonu sa teda zrejme sťažovať budúci majitelia rozhodne nebudú.

  Nový displej

  Aj táto generácia iPadu Pri bude mať displej s uhlopriečkou 11 palcov a väčší s uhlopriečkou 12,9 palca. Práve displej u väčšieho modelu sa dočkal výraznejších zmien. V prípade menšieho modelu ide o klasický IPS panel s LED podsvietením.

  V prípade väčšieho modelu už Apple vsadil karty na modernejší spôsob podsvietenia pomocou miniLED diód. Tých sa na 12,9 palcový panel zmestilo rovných 10-tisíc. Apple sľubuje podobnú kvalitu zobrazenia ako u predraženého panelu Apple Pro Retina XDR, ktorý je určený pre Mac Pro. Nový displej v tablete iPade Pro dostal meno Liquid Retina XDR.

  Apple sa počas keynote pochválil že nový displej zvládne jas až 1000 nitov a krátkodobo dokonca 1600 nitov. Obraz zvládne farebný rozsah P3 a mal by byť plynulý vďaka podpore technológie ProMotion s 120Hz obnovovacou frekvenciou. Samozrejmosťou je tiež podpora Apple Pencil 2. generácie.

  Procesor M1 a RAM 16 GB

  Apple počas keynote vôbec po prvý krát priznal kapacitu RAM pamäte. Tú Apple nikdy pri iPhonoch ani pri iPadoch nezverejňoval. Včera, ale urobil výnimku a kapacitu RAM pamäte zverejnil.

  Nový iPad Pro bude mať kapacitu RAM pamäte 8 GB pri kapacite internej pamäte 128, 256 a 512 GB. Pri kapacite internej pamäte 1 alebo 2 TB bude mať RAM pamäť kapacitu až 16 GB.

  Veľkou novinkou je v prípade oboch iPadov podpora pre 5G siete. Tú síce na Slovensku zatiaľ nevyužijeme, keďže žiadnu naozaj masívne rozšírenú 5G sieť pre neschopnosť slovenských operátorov nemáme, ale do budúcna možno aj slovenskí operátori nejakú tu predraženú 5G sieť s obmedzenými dátami na pár stoviek megabajtov spustia.

  Veľkou zmenou je už aj vyššie spomínaný procesor Apple M1. Rovnaký procesor používa cupertinská firma aj v prípade MacBookov a tiež včera predstaveného prvého počítača iMac. Apple počas keynote nezabudol pripomenúť, že vďaka jednotnej architektúre je možné aj na iPade a rovnako aj na Macu spúšťať aplikácie napísané pre iPhone.

  Thunderbolt a dvojitý fotoaparát

  Vylepšení sa dočkal aj fotoaparát a to predný aj hlavný zadný fotoaparát. Na prednej strane nájdete širokouhlý 12 Mpx fotoaparát s uhlom záberu až 122°. Apple podobne ako v prípade nového iMacu v kamere použil funkciu Center Stage, ktorá záber zoomuje tak, aby osoba bola vždy v centre záberu. Hlavná zadná kamera má potom rozlíšenie 12 Mpx a širokouhlá zadná má potom rozlíšenie 10 Mpx.

  Veľkou zmenou prešiel aj USB-C konektor, ktorý spĺňa štandard USB 4 s podporou Thunderboltu. Z dátových funkcií nechýba samozrejme podpora WiFi 6, ale bohužiaľ len Bluetooth 5.0.

  Cena prekvapí

  Kapacita batérie u menšieho tabletu je 28,6 Wh a 40,88 Wh v prípade 12,9 palcového tabletu. Apple sľubuje, že na jedno nabitie tablet vydrží 10 hodín bežnej prevádzky. V prípade verzie z podporou mobilných sietí je výdrž o hodinu kratšia.

  Čo však nepoteší je opäť cena. Tá je o pár sto eur vyššia ako v prípade cien pre domovské USA. Menšia verzia tabletu začína na 879 eur a väčšia až na 1199 eurách. To je samozrejme za verzie bez podpory mobilných sietí a s kapacitou internej pamäte 128 GB. Tie s podporou mobilných sietí bývajú o sto aj viac eur drahšie.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu