More

  Nový iMac 2021: Tenký, farebný, úsporný a s vlastným čipom

  Apple včera predstavil novú generáciu počítačov iMac. Po 9 rokoch prichádza iMac s novým dizajnom, ktorý pripomína prerastený iPad. Pribudli aj farby a nový hardware.

  Niekoľko rokov boli počítače iMac takmer bezo zmien, ak neberieme do úvahy iba obmenu za novší hardware. Po rokoch včera Apple predstavil novú generáciu počítačov iMac, ktorá prichádza s novým dizajnom a tiež novým hardwarom.

  Nie je veľkým prekvapením, že nový iMac beží už na vlastnom procesore Apple M1. Práve vďaka novému procesoru mohol Apple zmeniť aj samotnú konštrukciu nového iMacu.

  Extrémne veľký iPad

  Zmeny v iMacu sú vidieť hneď na prvý pohľad. V prvom rade sa Apple vrátil k farbám a nový iMac bude k dispozícii v štvorici nových žiarivých farieb. Lepšie vybavená verzia bude mať k dispozícii farieb až osem.

  Nový iMac je tiež výrazne tenší a má hrúbku len 11,5 mm. Svojím vzhľadom pripomína prerastený iPad, ktorému pribudol kĺb a podstavec. Dizajn je viac hranatý, šetrilo sa na rámčekoch, aj keď sú ešte pomerne výrazné. Nový dizajn súvisí práve s novým hardwarom a teda hlavne novým vlastným procesorom Apple M1.

  Na zadnej strane potom nájdete dvojicu (u lacnejšieho modelu) alebo štvoricu portov (drahší model). Vždy ide o dva porty USB-C s integrovaným Thunderboltom 4. Drahšia verzia má potom navyše ešte dve klasické USB-C.

  MagSafe a nový displej

  Zmenou prešlo aj pripojenie napájacieho kábla. Apple pri novom iMacu siahol po magnetickom uchytení a pri drahšej verzii je súčasťou napájacieho zdroja aj ethernet pripojenie. Napájací zdroj má potom výkon 143 W.

  Po stránke hardwaru sa toho zmenilo veľa. Nový iMac 2021 má obrazovku s uhlopriečkou 23,5 palca a netradičným rozlíšením 4.480 × 2.520. Apple uvádza, že ide o rozlíšenie 4,5K (mimochodom u predchádzajúcej generácie iMacu sa Apple chválil rozlíšením 5K). Nie je jasné, či Apple plánuje aj väčšieho bračeka, keďže pôvodná generácia iMacu mala uhlopriečku 21 alebo až 27 palcov.

  Nový displej má aj podporu farebného rozsahu P3 a podporuje technológiu True Tone na automatické vyváženie bielej podľa okolitých podmienok. Jemnosť je na úrovni 218 ppi a jasnosť je celkom slušných 500 nitov.

  Vlastný procesor M1

  Nad displejom si svoje miesto našla nová FaceTime kamera s rozlíšením 1080p. Vďaka integrácii s vlastným procesorom M1 dokáže kamera napríklad v reálnom čase vylepšovať obraz a zoomovať na osobu, ktorá hovorí. Lepšie videohovory sľubuje Apple aj vďaka novým reproduktorom. Apple počas keynote sľuboval štúdiovú kvalitu zvuku. Dal si pozor napríklad aj na taký detail, aby reproduktory nespôsobovali otrasy.

  Najväčšou zmenou je práve osadenie vlastného procesoru Apple M1. Ten už poháňa aj novú generáciu MacBooku Air a MacBooku Pro. Apple chce do dvoch rokov celé portfólio počítačov pretransformovať na vlastné procesorové riešenie.

  V prípade iMacu použil Apple procesor, ktorý ma osem CPU jadier (4 výkonné a 4 úsporné jadrá). Lacnejšia verzia iMacu obsahuje 7 GPU jadier a lepšie vybavená potom 8 GPU jadier. Vďaka novému úspornému ARM procesoru mohol Apple vsadiť karty iba na pasívne chladenie, ktoré dopĺňa dvojica malých ventilátorov. Apple aj počas tlačovej konferencie sľúbil, že nový iMac bude extrémne tichý podobne ako napríklad nový MacBook Pro, ktorý už beží na vlastnom procesore M1.

  Cena prekvapí

  Apple v prípade nových iMacov ponúka dve verzie – RAM pamäť s kapacitou 8 GB alebo 16 GB. Žiadna výmena alebo rozšírenie RAM pamäte, ale možné nie je. RAM pamäť je integrovaná spolu s čipom M1 a preto jej výmena ani rozšírenie nie je možné.

  Rýchle SSD disky budú mať kapacitu 256 GB, 512 GB, 1 TB a 2 TB. Po dátovej stránke nechýba nové WiFi 6, ale sklamaním je Bluetooth 5.0. Práve cez Bluetooth sa pripája aj nové príslušenstvo. Vynovená je aj klávesnica Magic Keyboard, ktorá konečne podporuje Touch ID. Farebne sa bude klávesnica (aj Magic Mouse a Magic Trackpad) zhodovať s tým v akej farbe budete kupovať iMac.

  Čo až tak príjemné nie je sú ceny nových iMacov. V USA bude tradične cena výrazne nižšia ako v EÚ. Na Slovensku sa bude verzia iMacu s 8 GB RAM, 256 GB SSD a 7 jadrovou grafikou predávať za 1499 eur. Výkonnejšia verzia iMacu s 8 jadrovou grafikou bude stáť od 1669 eur.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie