More

  SPP po šiestich rokoch so ziskom 6,6 milióna eur

  Slovenský plynárenský priemysel (SPP) po šiestich rokoch dosiahol zisk na úrovni 6,6 milióna eur. Tržby štátneho podniku sa v minulom roku pritom pohybovali na úrovni 1,2 miliardy eur.

  Ako informoval na utorňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík, v rokoch 2014 až 2019 dosahoval najväčší dodávateľ energií stratu na úrovniach okolo 100 miliónov eur. 

  „Darí sa, a dúfam, že sa bude ďalšie roky ešte viac dariť,“ 

  povedal minister Sulík, ktorý by rád v budúcnosti k plynu v slovenských plynovodoch primiešaval vodík.

  Predseda predstavenstva SPP Milan Urban je presvedčený, že nejde o malý zisk. 

  „Keď si pozrieme medziročnú zmenu, tak vidíme, že sa jedná o zmenu 110 miliónov eur. Je to historická zmena hospodárenia v SPP,“ 

  povedal Urban.

  V roku 2019 zaznamenal štátny dodávateľ energií stratu na úrovni 103 miliónov eur. SPP sa podarilo aj navýšiť svoj trhový podiel na trhu s dodávkami plynu z 53 % na 58 %. 

  „Podarilo sa otočiť trend nášho trhového podielu a strategicky by sme náš podiel udržiavali na úrovni 60 %,“ 

  dodal Urban.

  Pri dodávkach elektriny ovláda štátny podnik 6-percentný trhový podiel. Koronakrízu SPP pocítil pri poklese spotreby plynu pri malých a stredných firmách. Tento pokles bol však podľa Urbana kompenzovaný zvýšenou spotrebou plynu veľkoodberu a domácností. 

  „Plynu sme dodali 30,6 terawatthodiny, čo je asi o 1,3 terawatthodiny viac ako rok predtým,“ 

  konštatoval Urban.

  Slovenský plynárenský priemysel je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na viac ako 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 pôsobí aj na trhu dodávky elektriny.

  Celkovo využíva dodávky energií a ďalšie energetické služby SPP viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu