More

  Rusko stojí za dvomi výbuchmi muničného skladu v Česku. Praha vyhostí ruských diplomatov

  Za dvomi výbuchmi muničných skladov v českých Vrběticiach bolo Rusko. Včera o tom informoval český premiér Andrej Babiš a minister vnútra Jan Hamáček.

  Keď v októbri v roku 2014 vybuchol muničný sklad v českých Vrběticiach nečakal nikto, že by išlo o úmysel a ešte k tomu záškodnícku činnosť špiónov z iného štátu. V tom istom roku prišlo ešte k druhému výbuchu v decembri a to už by bola veľká náhoda.

  Pri prvej explózii prišli o život dvaja ľudia. Pri druhom našťastie nezomrel nikto. Po výbuchoch zostávajúcu muníciu z Vrbětíc nakoniec odviezli. Včera oznámil český premiér Andrej Babiš a minister vnútra, ktorý je zároveň poverený vedením rezortu zahraničných vecí, že do výbuchov je zapletená ruská tajná služba GRU.

  Hľadajú dvoch ruských agentov

  Na včerajšej mimoriadnej tlačovej konferencii informoval český premiér Andrej Babiš, že do výbuchu muničných skladov boli zapletení agenti ruskej tajnej služby GRU.

  “Pri tejto explózii došlo k obrovským materiálnym škodám, vážnemu ohrozeniu a narušenia života mnohých miestnych obyvateľov. Predovšetkým zahynuli dvaja naši spoluobčania… Česká republika je zvrchovaný štát a musí na tieto zistenia zodpovedajúcim spôsobom reagovať,”

  povedal včera český premiér Andrej Babiš.

  Česká polícia v tejto súvislosti pátra po dvoch ruských tajných agentoch, ktorí sa podielali na výbuchu, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Podľa fotiek ide o rovnakých agentov, ktorý mali na svedomí aj otravu jedom novičok vo Veľkej Británii. Vtedy išlo o bývalého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Hľadanými ruskými agentmi sú Anatolij Čepiga známy aj pod menom Ruslan Boširov a Alexandr Miškin známy aj ako Alexandr Petrov.

  Vyhostia diplomatov

  Babiš a Hamáček včera zároveň oznámili, že Česko sa rozhodlo vyhostiť zo štátu až 18 pracovníkov ruskej ambasády. O vyhostení pracovníkov ambasády informovali aj českého rezidenta Miloša Zemana. Diplomati dostali na opustenie Česka čas 48 hodín.

  Rusko samozrejme účasť pri výbuchoch vo Vrběticiach poprelo a oznámilo, že podnikne voči Prahe odvetné kroky. Na stranu Česka sa už postavila Veľká Británia a tiež USA.

  “Sme odhodlaní postaviť osoby zodpovedné za útok v Salisbury pred súd a chválime kroky českých úradov, ktoré robia to isté,”

  uviedol britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

  Hamáček na sociálnej sieti Twitter zároveň informoval, že českí veľvyslanci pri EÚ a NATO majú o situácii informovať spojencov. K situácii sa vyjadrila aj zástupkyňa amerického veľvyslanca v Česku.

  “USA stoja pri svojom stálom spojencovi, Českej republike. Oceňujeme jej významné rozhodnutie priviesť Rusko k zodpovednosti za jeho nebezpečné konanie na českom území,”

  uviedla v sobotu večer na Twitteri zástupkyňa amerického veľvyslanca v ČR Jennifer Bachusová.

  Uzatvoria ambasádu?

  Český minister vnútra Jan Hamáček mal pritom už v pondelok vycestovať do Ruska spolu s bývalým slovenským predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Účelom ich cesty malo byť zaistenie neschválenej ruskej vakcíny Sputnik V pre Českú republiku.

  Hamáček sa preto dostal aj do sporu s českým premiérom Andrejom Babišom. Babiš Hamáčkovi cestu neodporúčal a dokonca to vyzeralo, že ak by predsa len Hamáček chcel do Ruska vycestovať, tak Babiš mu cestu priamo zakáže. Teraz je už jasné čo bolo dôvodom konania Babiša.

  Včera sa rovnako objavili informácie, že Praha zrejme zvažuje zatvorenie svojej ambasády v Rusku. Rusko už potvrdilo, že voči českej diplomacii podnikne odvetné kroky.

  “Zrejme sa rozhodli zatvoriť svoje veľvyslanectvo v Moskve,”

  povedal ruský diplomatický zdroj agentúre Interfax.

  Zasadne Bezpečnostná rada?

  Minister Ivan Korčok telefonoval s českým ministrom zahraničných vecí Janom Hamáčkom a tlmočil mu podporu pre diplomatické kroky a všetky opatrenia na zaručenie bezpečnosti občanov Českej republiky v súvislosti so zisteniami okolností výbuchu v muničnom sklade vo Vrbeticiach v roku 2014.

  „Tieto udalosti potvrdzujú dlhodobé zistenia slovenských spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite. Podporu Českej republike vyjadrí minister aj osobne, zajtra na rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ,“

  uviedlo na Facebooku slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

  Strana SaS chce, aby bola zvolaná Bezpečnostná rada SR. Informoval o tom hovorca strany SaS Ondrej Šprlák. Podporu českej strane vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

  “Slovensko podrobne sleduje údajné podvratné činnosti vedené zahraničnými aktérmi, ktoré vyústili do straty životov a obrovských škôd vo Vrběticiach,”

  povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu