More

  Od zajtra môžu otvoriť obchody. Menia sa aj pravidlá pre nosenie respirátorov

  Po dlhých mesiacoch lockdownu prichádza na Slovensku k uvoľneniu opatrení. Otvoriť môžu obchody aj prevádzky. Menia sa aj podmienky nosenia respirátorov.

  Uvoľnenie opatrení v boji s pandémiou ochorenia COVID-19 prichádza po dlhých mesiacoch, keď boli zatvorené obchody a platili aj prísne pravidlá pre pohyb medzi okresmi. Aj naďalej však bude potrebný test. Navyše platiť bude aj nočný zákaz vychádzania od 20.00 hodiny až do 5.00 hodiny ráno.

  Čo sa otvorí?

  Už od pondelka 19.4. sa otvárajú všetky obchody, ktoré boli dlhé mesiace zatvorené. Otvoriť môžu aj prevádzky so službami ako sú napríklad kaderníctva. Naďalej zatvorené, ale ostávajú reštaurácie. U nich hygienici nedovolili otvoriť ani vonkajšie terasy. Jedlo si teda od zajtra budete môcť naďalej zobrať len so sebou.

  Otvoriť už môžu všetky obchody a prevádzky. Zatvorené ostávajú podľa hygienikov tie najviac rizikové. Prevádzky naďalej musia plniť prísne hygienické pravidlá napríklad jeden zákazník na 15 metrov nákupnej plochy. Pre cestu do obchodov a prevádzok so službami potrebujete test nie starší ako sedem dní (neplatí iba pre zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb ako je nákup potravín, drogérie a liekov).

  Čo musia splniť obchody a prevádzky:

  • vstup a pobyt vo vonkajších aj vnútorných priestoroch prevádzky umožniť len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami; táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov,
  • pri vchode do prevádzky aplikovať vstupujúcim osobám dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice,
  • na všetky vstupy do prevádzky viditeľne umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia,
  • vykonávať časté vetranie priestorov prevádzky a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch, kľučiek, nákupných vozíkov a košíkov, používaných prístrojov, nástrojov a pomôcok, na dezinfekciu použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom,
  • zabezpečiť zachovávanie odstupov v radoch osôb minimálne 2 m; uvedené neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti alebo osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich asistentov,
  • počet zákazníkov v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na 15 m2 z predajnej plochy prevádzky určenej pre zákazníkov; to neplatí pre deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby; pokiaľ predajná plocha prevádzky určená pre zákazníkov nedosahuje 15 m2 , v prevádzke sa v jednom okamihu môže nachádzať najviac 1 zákazník; táto podmienka sa nevzťahuje na deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby,
  • povinnosť sa v prípade, ak plocha prevádzky určená pre zákazníkov nedosahuje 90 m2, taktiež nevzťahuje na teoretické časti vzdelávacích kurzov či autoškôl, pričom v tomto prípade sa maximálny počet účastníkov prítomných v prevádzke určuje na počet 6,
  • zákaz pre zákazníkov konzumovať pokrmy a nápoje v interiérových alebo exteriérových častiach prevádzky, či v blízkosti prevádzky.

  Medzi otvorené prevádzky sa zaradia aj penzióny a hoteli. Tie síce môžu otvoriť, ale bez otvorenia reštaurácii. Podmienkou bude predloženie testu, ktorý v čase nástupu na pobyt nesmie byť starší ako 72 hodín. Ďalší test sa, ale vyžadovať už nebude. Na jednej izbe môžu byť zároveň maximálne dve osoby alebo osoby, ktoré sú z jednej domácnosti. Naďalej zatvorené ostanú bazény alebo wellness v hoteloch. Otázne teda je koľko hotelov sa bez týchto služieb rozhodne otvoriť.

  Naplno otvoriť môžu už aj obchodné centrá. Tie však musia zabezpečiť uzatvorenie miest na sedenie, detských kútikov a tiež musia byť zatvorené reštaurácie.

  Čo ostane naďalej zatvorene?

  • prírodné a umelé kúpaliská podľa § 19 zákona,
  • prevádzky poskytujúce služby wellnes (sauny, vírivky, kúpele, zábaly),
  • fitness centrá,
  • prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení,
  • prevádzky verejného stravovania.

  Respirátory už nebudú povinné

  Zmena prichádza aj pri nosení respirátorov a rúšok. Rúška už nebudú povinné v exteriéri ak budete od ostatných ľudí minimálne 5 metrov. Respirátory už nebudú povinné napríklad pre žiakov škôl a tiež pre pedagógov.

  Nosenie respirátorov bude naďalej povinné v interiéry. Tam bude naďalej potrebné použiť respirátor FFP2, KN95 alebo N95. Aj naďalej pre nosenie respirátorov platia niektoré výnimky, keď ich nemusia nosiť napríklad niektorí zamestnanci a deti.

  Podľa nových pravidiel sa bude môcť zamestnávateľ so zamestnancami dohodnúť na nosení rúšok namiesto respirátorov. Vyhláška je však v tomto vágna a je teda otázne, ktorí zamestnávatelia zamestnancom umožnia nosiť rúška namiesto respirátorov.

  V testovaní nás čaká chaos

  Veľkou zmenou prešli podmienky povinného antigénového alebo PCR testovania pre cestu do práce. Vláda do testovania vniesla veľa nových výnimiek a vyznať sa v podmienkach testovania nebude jednoduché.

  Na cestu do práce budete aj naďalej potrebovať test. Platnosť testu pri ceste do práce sa bude určovať podľa farby okresu v rámci COVID automatu. Pri čiernej (momentálne nie je čierny žiadny okres) a bordovej farbe okresu bude potrebný test každých 7 dní. Pri červených okresoch bude platnosť testu 14 dní a pri ružových potom až 21 dní. Pre zamestnancov škôl bude platiť naďalej povinnosť testovať sa každých sedem dní bez ohľadu na to v akej farbe je okres.

  Lenže nebude to také jednoduché. Ak sa rozhodnete ísť napríklad do obchodu alebo do kaderníctva budete potrebovať negatívny test nie starší ako sedem dní. Bez testu si naďalej môžete zabezpečiť nevyhnutné životné potreby ako je nákup potravín, cesta k lekárovi, do lekárne alebo práve cesta na testovanie je medzi výnimkami.

  Aby to nebolo také jednoduché pridala vláda pre zaočkovaných ľudí ďalšie výnimky. Záležať pritom bude od toho akú vakcínu ste dostali a či ste napríklad prekonali COVID-19. Po novom bude platnosť výnimky pre netestovanie trvať až 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19.

  Pravidlá pre zaočkovaných:

  • ak vás zaočkovali akoukoľvek vakcínou (Pfizer, Moderna aj AstraZeneca) a od jej podania uplynulo 14 dní a zároveň ste prekonali ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní nepotrebujete test po dobu 180 dní,
  • ak vás zaočkovali mRNA vakcínou 2. dávkou (Pfizer, Moderna) a od jej podania uplynulo 14 dní nemusíte sa rovnako testovať,
  • ak vás zaočkovali vektorovou vakcínou 1. dávkou (AstraZeneca) a od jej podania uplynuli aspoň 4 týždne nemusíte sa testovať.

  Bohoslužba bez testu

  Ak sa rozhodnete ísť napríklad ku kaderníkovi budete potrebovať negatívny test nie starší ako sedem dní. Ak sa rozhodnete ísť na bohoslužbu nebudete test potrebovať vôbec. Kostoly sa pritom opakovane ukázali ako problematické, keď sa napríklad bohoslužby v nich konali aj napriek zákazu. Navyše do kostolov chodia vo väčšej miere aj rizikové skupiny obyvateľov.

  Pre kostoly, ale napríklad aj pre múzea, galérie a zoo bude platiť obmedzenie jedného návštevníka na 15 metrov plochy. Rovnaké obmedzenie bude platiť napríklad aj pre organizovanie kurzov v autoškolách. Tie budú musieť navyše dodržiavať aj ďalšie opatrenia. Povolená, ale bude aj praktická výučba v autoškolách.

  Povolené bude aj športovanie vonku. Jedna skupina, ale môže mať maximálne šesť členov. Do tohto počtu sa nebude počítať jeden tréner.

  Neuvoľňujeme až príliš?

  Uvoľnenie opatrení prišlo po dlhých mesiacoch čo boli obchody aj prevádzky zatvorené. Prichádza naopak k výraznému voľneniu opatrení, ktoré môže Slovensko uvrhnúť do tretej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

  Najmä jednoduché opatrenia ako je nosenie rúšok alebo respirátorov môže výrazne prispieť k zníženiu šírenia vírusu. Niekoľko posledných dní síce klesal počet pacientov v nemocniciach, ale naopak raketovým tempom pribúdalo úmrtí. Tento týždeň sme prekonali 11-tisíc potvrdených úmrtí na COVID-19 a denne stále pribúdajú desiatky úmrtí.

  Vyčerpané nemocnice nemusia prípadnú tretiu vlnu zvládnuť. V mnohých krajinách je tretia vlna výrazne horšia ako bola druhá vlna a to hlavne z dôvodu šírenia nebezpečnejších a infekčnejších mutácií vírusu.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu