More

  Matovič je toxický viac ako Fico a Kotleba

  Expremiér Igor Matovič je už viac toxický ako bývalý premiér Robert Fico alebo napríklad extrémista Marian Kotleba. Posledné vyjadrenia premiéra iba dokazujú, že zrejme nežije v realite.

  Nepriateľov už expremiér Igor Matovič vidí všade okolo seba. V minulosti bol najväčším nepriateľom skrachovaného premiéra, ktorého vláda nevydržala ani rok, koaličný partner Richard Sulík. Štafetu teraz po ňom prevzala šéfka Štátneho ústave pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

  Expremiér na včera na Úrad vlády zvolal tlačovú konferenciu, ktorú nazval „Koniec klamstiev o Sputniku V“. Posledné dni sa totiž minister financií zameral na neregistrovanú ruskú vakcínu Sputnik V. Zelenú jej pre chýbajúce podklady odmietol dať práve Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Pritom, aby sa začalo s neregistrovanou vakcínou Sputnik V očkovať súhlas ŠÚKL ani potrebný nie je.

  Spomenul ju 100 krát

  Počas včerajšej dvojhodinovej tlačovej konferencie padlo meno riaditeľky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzany Baťovej viac ako 100 krát. Podľa expremiéra môže za problémy týkajúce sa Sputniku V jej politické rozhodnutie a tiež stanovisko ŠÚKL, že vakcíny Sputnik V vo viacerých krajinách spája len názov.

  „Šarže vakcíny použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké charakteristiky a vlastnosti ako šarže vakcíny dovezené na Slovensko. Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov,“

  napísal ŠÚKL vo svojom stanovisku, ktoré posielal Ministerstvu zdravotníctva.

  Matovič včera opakovane obvinil Baťovú, že môže za ruskú požiadavku vrátiť vakcínu Sputnik V. Neskôr Matovič priznal, že v liste je ako dôvod uvedené nezaplatenie faktúry za dodávku neregistrovanej vakcíny. Počas konferencie niekoľkokrát zopakoval, že ani samotnú zmluvu o nákupe vakcíny Sputnik V s Ruskom nečítal.

  Za všetky problémy sveta

  Podľa včerajšieho stanoviska expremiéra Igora Matoviča to vyzerá tak, že Baťová môže za všetky problémy sveta a nie len za Sputnik V. Stále pritom platí, že očkovať Sputnikom V sa môže začať. Na to stačí ministerská výnimka a nie je potrebný súhlas ŠÚKL.

  Matovič včera počas tlačovej konferencie povedal, že Rusko rozhnevalo práve tvrdenie, že vakcína môže byť rozličná s rozličnými účinkami. Matovič tvrdil, že je jedno v akom balení alebo v akom stave sa vakcína dodáva. Podľa premiéra by mohol výrobca vakcínu dodávať aj v stolitrových bandaskách.

  Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský tento týždeň potvrdil, že na Slovensku máme vakcínu Sputnik V v inom balení ako bola pôvodne schválená výnimka jeho predchodcom Marekom Krajčim. Výnimka schválená Marekom Krajčim je na viacdávkové balenie a na Slovensku máme jednodávkové balenie.

  Na balení záleží

  Premiér tvrdí, že je úplne jedno ako je vakcína balená a či ju výrobca dodáva v tekutej forme alebo v prášku. Argumentoval pritom bežnými liekmi. Matovič pritom pochybným spôsobom získal vzdelanie v manažmente a farmaceut vôbec nie je. Vyjadroval sa teda iba ako lajk, ktorý o schvaľovaní liekov a vakcín nevie absolútne nič.

  Ak by bol farmaceut vedel by, že aj na samotnom balení s spôsobe podávania lieku záleží. Nie je jedno či je liek dodávaný ako prášok alebo ako roztok. Kde máme istotu, že všetky formy vakcín majú rovnakú účinnosť? Nikde. Chýbajú totiž potrebné podklady od výrobcu.

  A sme teda opäť na začiatku. Štátny ústav pre kontrolu liečiv opakovane potvrdil, že problémom nie je kvalita vakcíny. Tá vyhovela všetkých 14 testom, ktoré realizovalo Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied. Problémom sú chýbajú doklady od výrobcu.

  80% chýba

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo svojom stanovisku, ktoré malo ministerstvo zdravotníctva k dispozícii od 30. marca, uviedol, že problémom je chýbajúca dokumentácia. Pre posúdenie vakcíny chýba až 80% všetkých podkladov. Chýbajú aj dôležité dokumenty, ktoré by mohli dokázať, že aj rôzne formy vakcíny majú rovnakú účinnosť. Zabudnúť netreba, že pri každom druhu vakcíny je aj rozdielne dávkovanie.

  Potrebné podklady pritom zatiaľ nedodal výrobca ani Európskej liekovej agentúre. Rusko už raz klamalo, keď tvrdilo, že požiadalo o posúdenie vakcíny Európsku liekovú agentúru. Neskôr vyšlo najavo, že výrobca o hodnotenie vakcíny nepožiadal. Jeho požiadavka prišla o niekoľko týždňov neskôr ako pôvodne výrobca tvrdil.

  Európska lieková agentúra potvrdila, že už začala proces predbežného hodnotenia. V rámci neho výrobca postupne dodá agentúre potrebné podklady. Je to práve výrobca, ktorý musí dokázať, že všetky vakcíny (tie použité v klinických skúškach aj tie, ktoré majú dostať zaočkovaní) majú rovnakú kvalitu a účinnosť.

  Matovičove bludy

  Matovič si zrejme neuvedomuje, že lieková agentúra môže posúdiť len to, čo jej výrobca skutočne dodá. Počas včerajšej konferencie povedal, že Rusko ani o dodanie chýbajúcich podkladov nežiadal. Zodpovednosťou každej liekovej agentúry na svete je posúdenie dodaných podkladov a nie robiť prácu za výrobcu. Výrobca musí dokázať kvalitu lieku alebo v tomto prípade vakcíny.

  Matovič už vidí nepriateľov všade okolo seba. Počas včerajšej tlačovej konferencie skritizoval okrem Zuzany Baťovej aj prezidentku Zuzanu Čaputovú a odkázal jej, aby si naštudovala svoje ústavné právomoci. Prezidentka sa začiatkom týždňa zastala slovenských vedcov a tiež ŠÚKL, ktorých skrachovaný premiér nazval idiotmi. To sa včera expremiérovi nepáčilo a podľa jeho názoru sa mala prezidentka postaviť na Matovičovu stranu.

  Bola to práve prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá poukázala na to, že dôvodom vypovedania zmluvy Rusmi nie je otestovanie vakcíny v Biomedicínskom centre SAV, ako tvrdil Matovič. Matovič teda nakoľko dní klamal. Matovič, ale medzi nepriateľov zariadil aj niektorých ďalších politikov. Podlo aj meno expremiéra Petra Pellegriniho. Poľa Matoviča majú dať všetci nepriatelia od Sputniku V ruky preč a neriešiť ho.

  Za pochybných okolností

  Vakcínu bude nakoniec posudzovať OMCL laboratórium v Maďarsku. Dohodol to práve expremiér Matovič počas pochybnej a kritizovanej návštevy Budapešti. Na stretnutie s Orbánom nezobral nikoho z diplomatického zastúpenia. Neskôr dokonca povedal, že účasť slovenských diplomatov by mohla ohroziť rokovanie. Voči tomu sa ohradil slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Postup Matoviča bol veľmi neštandardný a vlastne označil našu diplomaciu za antimaďarskú.

  “Dôrazne sa ohradzujem voči tvrdeniam poslanca G. Gyimesiho, podľa ktorého bola neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva na dnešnom rokovaní ministra financií v Budapešti predpokladom úspechu rokovaní s maďarskou stranou. Je to hrubé obviňovanie slovenskej diplomatickej služby. Na mieste je otázka, o čom boli rokovania v Budapešti, na ktorých sa mohol zúčastniť poslanec trvale osočujúci slovenskú diplomaciu, a zároveň sa týchto rokovaní nesmel zúčastniť nikto zo slovenských diplomatov,”

  vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

  Maďarsko je dlhodobo terčom kritiky zo strany Európskej komisie pre porušovanie pravidiel a obchádzanie zákonov. Maďarsko Sputnikom V už očkuje, jeho schválenie prešlo po tlaku vlády extrémistu Viktora Orbána. Otázne je aké testy Maďarsko pred schválením vakcíny vlastne urobilo. Práve maďarské laboratórium má teraz vyhodnotiť vakcínu, ktorá sa má použiť aj na Slovensku.

  Namiesto schválenej dostaneme Sputnik

  Matovič včera počas konferencie spomenul ešte jednu podstatnú vec – vraj ak by bola dostupná iná vakcína hneď by ju využil. Hovoril pritom o indickej a čínskej vakcíne. Expremiér zrejme zabudol, že sme si mohli objednať viac ako 3,6 milióna dávok schválenej a riadne registrovanej vakcíny od konzorcia firiem Pfizer a BioNTech.

  Bol to pritom práve Marek Krajčí, ktorého sa počas tlačovej konferencie niekoľkokrát zastával, kto viedol rezort v čase, keď Slovensko nevyužilo opciu na dodávku vakcíny od Pfizeru. Neskôr sa nad nami zľutovali iné krajiny Únie a dostaneme viac ako 600 tisíc dávok navyše. Mohli sme mať však 3,6 milióna, keby namiesto neregistrovaného Sputnika riešil Krajčí vakcínu od Pfizeru.

  Toxický Matovič

  Expremiér v posledné dni dokazuje, že sa z neho stal rovnaký konšpirátor akým sú niektorí opoziční politici. Všade vidí nepriateľov a všetci sú proti nemu. Vôbec si pritom neuvedomuje ako rizikové je podávanie neschválenej vakcínu, ku ktorej chýbajú potrebné doklady.

  Aké má vakcína vedľajšie účinky? To sme sa zatiaľ nedozvedeli. Maďarsko, ktoré údajne zaočkovalo desiatky tisíc ľudí touto vakcínou hlásilo zatiaľ jeden nežiadúci účinok. To je vysoko nepravdepodobné. Poukázala na to aj momentálne hlavná nepriateľka Igora Matoviča – Zuzana Baťová, ktorá v jednom z rozhovorov povedala, že takýto počet sa dá očakávať v prípade zaočkovania asi stovky ľudí.

  Matovič sa stal už rovnako toxický a začínajú si to už uvedomovať aj koaliční partneri. Môžeme iba hádať ako dlho bude trvať, kým skrachovaný expremiér spustí opäť koaličnú krízu. Obzvlášť, keď vidí všade okolo seba nepriateľov, ktorí mu idú po krku.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu