Viac

  Matovič vysvetľoval Sputnik V. Opäť padli pochybné odpovede

  Bývalý premiér a súčasný minister financií dnes zvolal tlačovku k vakcíne Sputnik V. Na tlačovej konferencii Matovič opäť padli pochybné odpovede a polopravdy. Matovič opäť útočil na Štátny ústav pre kontrolu liečiv aj na prezidentku Zuzana Čaputovú.

  Po niekoľkých dňoch boja skrachovaného expremiéra a ministra financií Igora Matoviča za vakcínu Sputnik V sa postavil Matovič pred média. Niekoľko dní sa médiám vyhýbal a na otázky novinárov neodpovedal. Podobné obvinenia expremiér šíril aj na Facebooku už počas minulého týždňa.

  Na tlačovej konferencii prezentoval svoje videnie celého boja za neregistrovanú a neschválenú vakcínu Sputnik V. Mnohé jeho vyjadrenia sú naozaj pochybné a Matovič sa snažil skresliť pravdu. Matovič ani nečítal zmluvu o nákupe neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V.

  Po tlačovej konferencii však ostalo viac otázok ako odpovedí. Matovič celú dobu opakoval, že za všetko môže šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová. Opakovane hovoril, že ide o politickú hru. Kto za ňou má stáť už minister financií nepovedal.

  Testovanie vakcíny Sputnik V

  Počas tlačovej konferencie Matovič niekoľkokrát povedal, že za všetko môže Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten dal otestovať neregistrovanú ruskú vakcínu Biomedicínskemu centru Slovenskej akadémie vied, ktoré nie je certifikované laboratórium. Na základe toho malo Rusko požiadať vrátenie vakcíny.

  Problémom od začiatku je, že ŠÚKL nikdy nepovedal, že vakcína je nevhodná. Štátny ústav pre kontrolu liečiv opakovane potvrdil, že v rámci laboratórnych testov neregistrovaná vakcína Sputnik V prešla. Od začiatku je problém, že ruská strana nedodala všetky potrebné podklady. Chýbalo až 80% všetkých dokumentov, bez nich nie je možné vakcínu skutočne posúdiť.

  “Vzhľadom na to, že takéto hrubé klamstvo, znevažujúce túto vakcínu, bolo zo strany šéfky ŠÚKL pustené do sveta, ktoré v podstate hovorí o tom, že Rusi si balia čokoľvek do tých ampuliek a vždy tam dajú iba nálepku Sputnik V, musíme potvrdiť tieto výsledky v maďarskom OMCL laboratóriu,”

  povedal dnes Igor Matovič.

  Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied urobilo 14 testov a všetky testy dopadli pre neregistrovanú vakcínu Sputnik V dobre. Vakcína je teda po stránke laboratórnych testov v poriadku. Chýbajú teda iba doklady. Matovič opakovane počas tlačovej konferencie povedal, že ho vlastne doklady z Ruska ani nezaujímajú.

  Vakcína je iná

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv v stanovisku pre ministerstvo zdravotníctva uviedol, že vakcínu zatiaľ odporúčať nemôže, pretože chýbajú potrebné podklady. Zároveň v stanovisku uviedol, že síce sa vakcína používa vo viacerých krajinách, ale ide o rozdielne druhy vakcín a preto nie je možné testy týchto vakcín použiť na vyhodnotenie tej, ktorá je na Slovensku.

  Matovič dnes počas tlačovej konferencie povedal, že to nie je pravda. Podľa expremíéra je jedno aké je balenie vakcíny a kde sa vakcína vyrába. Sputnik V totiž vyrába hneď niekoľko závodov. Samotný minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský včera potvrdil, že máme na Slovensku inú vakcínu pre akú bola schválená výnimka od jeho predchodcu Mareka Krajčího.

  „Šarže vakcíny použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké charakteristiky a vlastnosti ako šarže vakcíny dovezené na Slovensko. Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov,“

  napísal ŠÚKL vo svojom stanovisku, ktoré posielal Ministerstvu zdravotníctva.

  Výnimka je schválená na viacdávkové balenie vakcíny a na Slovensku pritom máme jednodávkové balenie neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V. To neregistrovanej vakcíne vytkol práve aj ŠÚKL. Raz je totiž vakcína dodávaná v jednodávkovom balení, raz vo viacdávkovom, raz ako roztok, raz ako prášok. Ako potom máme dôverovať tomu, že všetky majú rovnaké účinky? Navyše vakcíny vyrábajú rôzne závody.

  Dourážal prezidentku

  Počas tlačovej konferencie sa skrachovaný expremiér pustil aj do prezidentky Zuzany Čaputovej. Prezidentka dnes informovala, že Matovič klamal. Od začiatku totiž Matovič tvrdil, že problémom malo byť testovanie v neregistrovanom laboratóriu.

  Prezidentka dnes potvrdila, že požiadavka na testovanie v registrovanom OMCL laboratóriu nie je súčasťou zmluvu. Zároveň Rusko požiadalo o vrátenie vakcíny pre vrátenie nezaplatenie faktúry za vakcínu a nie preto, že bola vakcína preverená v necertifikovanom laboratóriu. To dnes potvrdil aj samotný Matovič.

  „Po dôkladnom preštudovaní zmluvy môžem nateraz uviesť dve skutočnosti. Podľa môjho názoru ide o zmluvu, ktorá by mala byť príslušným spôsobom povinne zverejnená. Je na rozhodnutí toho, kto zmluvu uzavrel, aby k tomu urobil všetky kroky. Zároveň som si okrem zmluvy vyžiadala aj list zo dňa 6.4., ktorý slovenskej zmluvnej strane zaslala ruská strana a v ktorom požiadala o vrátenie vakcíny. Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, malo byť to, že Štátny ústav na kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“

  uviedla dnes prezidentka Zuzana Čaputová.

  Počas tlačovej konferencie Matovič opakovane prezidentku Zuzanu Čaputovú kritizoval za to, že sa zastala ŠÚKL a slovenských vedcov. Skrachovaný expremiér zrejme zabudol, že o slovenských vedcoch na Facebooku napísal, že sú idioti. Nie je to pritom prvý krát, čo Matovič prezidentku dourážal.

  Prezidentka sa opakovane vyjadrila, že chápe potrebu očkovania a rovnako opakovane povedala, že nemá nič proti Sputniku V. Žiada iba riadne posúdenie neregistrovanej vakcíny, ktorú neschválila Európska lieková agentúra a existujú dôvodné pochybnosti o kvalite vakcíny.

  Nič nové neukázal

  Premiér počas tlačovej konferencie vytiahol niekoľko mailov, ktoré si vymenila šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová s OMCL laboratóriami aj ministerstvom zdravotníctva. Baťová v požiadavke na testovanie zaslala ministerstvu zdravotníctva informáciu, že žiadne z oficiálnych OMCL laboratórií nechce testovať neregistrovanú vakcínu. Pravdou je, že z 30 laboratórií odpovedalo slovenskému ŠÚKL len osem. Ostatné ani nereagovali. ŠÚKL sa mohol domáhať testovania, ale ŠÚKL nemá žiadny dosah na zahraničné laboratória, aby neschválenú a neregistrovanú vakcínu posúdili.

  Matovič dokonca počas tlačovej konferencie niekoľkokrát povedal, že zmluvu o kúpe ruskej vakcíny Sputnik V ani nevidel ani nečítal. Ako teda môže vo veci Sputniku V potom s Ruskom rokovať?

  Očkovať sa môže, ale…

  Matovič dnes na tlačovej konferencii niekoľkokrát povedal, že Rusko vyžaduje otestovanie neregistrovanej vakcíny v OMCL laboratóriu. To, ale pri prepúšťaní vakcíny nie je bežná prax. OMCL laboratória sú certifikované na prepúšťanie oficiálne schválených vakcín od Európskej liekovej agentúry. Bežne neposudzujú neregistrované vakcíny, ktorých posúdenie je pleciach štátu, ktorý takúto vakcínu schváli.

  Navyše samotné testovanie nie je ani zakotvené zmluve. Expremiér tvrdí, že tento test vyžaduje Rusko. Na akom zmluvnom základe to už povedať nevedel. Navyše k začiatku očkovania sa ani stanovisko ŠÚKL nevyžaduje. Povoliť neregistrovanú vakcínu môže len minister zdravotníctva. Povolenie neregistrovanej vakcíny nie je v kompetencii ŠÚKL.

  Očkovanie teda môže pokojne začať, stačí ak nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský podpíše nové povolenie na použitie neregistrovanej vakcíny. To pôvodne na súčasne dodané vakcíny nie je platné, keďže obsahujú iný počet dávok v jednej ampulke.

  Čakáme na testy

  Očkovanie sa nezačne kým laboratórium v Maďarsku neurobí rovnaké testy aké robilo aj slovenské Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied. Testy pritom nie sú problém. Problémom je chýbajúca dokumentácia k vakcíne.

  Samotné OMCL laboratória nikdy neposudzujú dokumentáciu k vakcíne. Laboratória iba robia potrebné testy. Posudzovanie vakcín je vždy na pleciach liekových agentúr. Tie totiž skúmajú aj dodanú dokumentáciu od výrobcu vakcíny. Často ide aj o desiatky tisíc dokumentov.

  ŠÚKL už na začiatku uviedol, že na posúdenie neregistrovanej ruskej vakcíny nemá kapacity. ŠÚKL je síce tiež OMCL laboratórium, ale nie na posudzovanie vakcín. Navyše ŠÚKL upozorňoval, že na posúdenie nemá ani personálne kapacity.

  Ministerstvo zdravotníctva mohlo ŠÚKL vynechať a vakcínu a očkovanie s neregistrovanou vakcínou priamo povoliť. O stanovisku ŠÚKL požiadal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.

  Martin
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu