More

  Slovensko čaká veľké uvoľnenie. Otvoria sa obchody a prevádzky

  Po niekoľkých mesiacoch sa na Slovensku uvoľnia opatrenia v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Otvoria sa obchody, prevádzky, povolí sa pobyt v prírode aj bohoslužby.

  Premiér Eduard Heger dnes informoval o novom rozdelení okresov, ktoré bude platiť od budúceho pondelka. Čierny okres nebude už žiadny a pre celé Slovensko bude platiť bordová farba.

  Premiér Eduard Heger, minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Väčšinu nových opatrení komunikoval bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič, ktorý už nie je zodpovedný za boj s pandémiou.

  Od pondelka 19.4.2021 sa mnohé opatrenia uvoľnia. Ministerstvo zdravotníctva, ale dnes upozornilo na stúpajúce reprodukčné číslo. Minulý týždeň bolo reprodukčné číslo na úrovni približne 0,80, dnes je už na hodnote okolo 0,95. Reprodukčné číslo udáva koľko ľudí nakazí jeden človek s nákazou COVID-19.

  Čo sa uvoľní?

  • Od pondelka 19.4.2021 sa otvoria všetky obchody a prevádzky so službami. Podmienkou bude antigénový alebo PCR test nie starší ako 7, 14 alebo 21 dní v závislosti od toho v akej farbe je okres. Zároveň bude platiť podmienka jedného zákazníka na každých 15 metrov štvorcových predajnej plochy.
  • Povolí sa aj pohyb v prírode mimo okres. Aj tu bude podmienkou test.
  • Otvoria sa aj kostoly, kde budú môcť prebiehať bohoslužby. Podmienkou bude opäť test a tiež maximálne jedna osoba na 15 metrov štvorcových.
  • Otvoria sa botanické záhrady, múzeá a zoo. Podmienkou bude test a tiež obmedzenie maximálne jednej osoby na 15 metrov štvorcových.
  • Otvoriť sa budú môcť aj ubytovacie zariadenia (hotely a penzióny). Nebudú však môcť poskytovať reštauračné služby. Reštaurácie budú musieť ostať naďalej zatvorené.
  • Povolí sa aj športovanie ľudí vonku, maximálne do šesť ľudí.

  Uvoľnenie opatrení bude postupné a na tlačovej konferencii opakovane zaznelo upozornenie, že situácia je síce zatiaľ stabilizovaná, ale opäť sa môže zhoršiť. Reprodukčné číslo totiž začalo rásť a to môže situáciu skomplikovať.

  Ďalšie možno o týždeň

  K ďalšiemu uvoľneniu by mohlo prísť aj od 26. apríla. Slovensku už teraz plní podmienky pre prechod z bordovej do červenej farby a teda do II. stupňa varovania.

  Počet pacientov v nemocniciach totiž klesol pod 2.500 a rovnako sedemdňový priemer pozitívnych je pod 2.500. Uvoľnenie by znamenalo otvorenie ďalších prevádzok, obchodov a tiež uvoľnenie opatrení.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu