Viac

  Slovenskí vedci sú podľa Matoviča idioti. Dohodol sa s autoritárskym Orbánom

  Minister financií Igor Matovič vystrájal na Facebooku a aj v médiách. Slovenských vedcov nazval idiotmi a spriahol sa s autoritárskym maďarským premiérom Orbánom.

  Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič sa poslední dni stváral ako utrhnutý z reťaze. Perlil na Facebooku aj na tlačovej konferencii. Odletel jednať o vakcíne Sputnik V do Moskvy a potom sa vydal na cestu za autoritárskym Viktorom Orbanom.

  Posledné dni ukazujú ako nebezpečné je, že Igor Matovič ostal u kormidla. Ani nie mesiac po menovaní novej vlády sa skrachovaný premiér stále chová akoby bol sultánom s nekonečnou mocou. Posledné dni ukazujú, že svoje správanie Matovič zmeniť nedokáže a uráža všetkých, ktorí nemajú rovnakí názor ako on.

  Chcú ju späť

  Minulý týždeň sa rozhorel spor, ktorý vyvolal samotný Matovič. Štátny ústav na kontrolu liečiv sa vydaril k neregistrovanej vakcíne Sputnik V, ktorú premiér predražene nakúpil pre Slovensko a to všetko v čase, keď sme mohli nakúpiť viac ako 3 milióny kusov registrovanej a schválenej vakcíny Pfizer.

  Štátni úradníci v stanovisku ku Sputniku V uviedli, že nedokážu vakcínu vyhodnotiť. Výrobca totiž nedodal 80 percent požadovaných dokumentov, ktoré po ňom ŠÚKL požadoval. Bez týchto dokumentov nebolo samotnú vakcínu posúdiť.

  Rusko následne požiadalo o vrátenie už dodaných 200 tisíc vakcín. Problémom bolo, že testovanie vakcíny zveril ŠÚKL Biomedicínskemu centru Slovenskej akadémie vied. To podľa ruskej strany nie je akreditovaným laboratóriom a nemalo teda vakcínu testovať.

  Samotný Krajčí

  Zaujímavé pritom je, že o testovanie v Biomedicínskom centre SAV požiadal bývalý minister zdravotníctva. Ruská strana tvrdí, že súčasťou zmluvy podľa požiadavky, aby testovanie vakcíny robilo len akreditované laboratórium. ŠÚKL však podľa vyjadrenia jeho riaditeľky nemal o tejto podmienky tušenie. Štát totiž zmluvu s výrobcom utajil.

  Mimochodom napríklad netušíme ani to, koľko nás vlastne ruská neregistrovaná vakcína bude stáť. Matovič na tlačovej konferencii pri privezení prvých 200 tisíc dávok vakcíny Sputnik V informoval o cene okolo 200 dolárov. Mimochodom takmer identická je cena vakcíny Pfizer.  

  Ľavá ruka teda zrejme netuší, čo robí pravá. Testovanie Biomedicínskemu centru SAV zadal bývalý minister zdravotníctva a ten teda mal vedieť o požiadavke na testovanie v akreditovanom laboratóriu.

  Najprv Moskva

  Minulý týždeň sa spor ohľadom Sputniku rozhorel naplno. Matovič teda opäť vystrájal na Facebooku. Slovenských vedcov nazval idiotmi a v statuse im odkázal, aby buchli šampanské.

  „Gratulujem idioti! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské,“

  napísal premiér Igor Matovič na svojom facebookovom profile.

  Matovič teda odletel na rokovania do Ruska. Bez poverenia, bez rozhodnutia vlády a bez účasti slovenských diplomatov. Navyše zdravotnícku tému išiel riešiť minister financií. Matovič zrejme zabudol, že už nie je premiér.

  Mohli to pokaziť?

  Po jednaní v Rusku sa Matovič pustil na druhú zahraničnú cestu a tento krát sa pustil do Maďarska. Do Budapešti odletel spolu s poslancom za OĽaNO Gyimesim. Opäť sa výletu bývalého premiéra nezúčastnil minister zahraničných vecí ani slovenskí dipolomati v Maďarsku.

  György Gyimesi neskôr v televíznych novinách počas rozhovoru naznačil, že prípadná účasť slovenských diplomatov na jednaní mohla dohodu pokaziť. Postup Matoviča bol vysoko neštandardný a Gyimesiho vyjadrenie na Facebooku skritizoval aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

  “Dôrazne sa ohradzujem voči tvrdeniam poslanca G. Gyimesiho, podľa ktorého bola neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva na dnešnom rokovaní ministra financií v Budapešti predpokladom úspechu rokovaní s maďarskou stranou. Je to hrubé obviňovanie slovenskej diplomatickej služby. Na mieste je otázka, o čom boli rokovania v Budapešti, na ktorých sa mohol zúčastniť poslanec trvale osočujúci slovenskú diplomaciu, a zároveň sa týchto rokovaní nesmel zúčastniť nikto zo slovenských diplomatov,”

  vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

  Pomôžu, ale s čím?

  Následne sa na Facebooku objavilo video so skrachovaným premiérom Igorom Matovičom a tiež autoritárskym maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Jeho vláda je pritom známa mnohými prešľapmi a mnohé kroky kritizuje Európska komisia.

  Matovič sa vo videu chváli, že Maďarsko pomôže Slovensku s testovaním neregistrovanej vakcíny Sputnik V. ŠÚKL pritom niekoľko krát žiadal maďarské laboratória o pomoc s tetovaním. Tie to odmietli a preto smerovala požiadavka na slovenské Biomedicínske centrum SAV.

  Otázne je tiež, čo vlastne bude maďarské laboratórium testovať. Testy, ktoré urobila SAV totiž dopadli pozitívne. Problémom neboli testy, problémom je chýbajúca dokumentácia k vakcíne. Tú asi Maďarsko doplniť nedokáže?

  Chcú ospravedlnenie

  Po vystrájaní premiéra na Facebooku a tiež počas tlačovej konferencie, teda vyhlásenie, keď opäť raz neumožnil klásť novinárom otázky, spôsobil hnev slovenských vedcov. Tí teraz (a právom) požadujú ospravedlnenie.

  Vedcov opäť raz Matovič dourážal a dourážal tiež niekoľko významných slovenských inštitúcií. Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv sa pritom zastali významní slovenskí vedci, hlavný hygienik Ján Mikas a tiež napríklad ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

  Matovič nám zasa raz vo svete urobil neželenú reklamu a ukázal, že u kormidla na jednom z najdôležitejších ministerstiev je nezodpovedný človek, ktorý sa nevie správať.

  Martin
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu