More

  Čaputová sa zastala vedcov aj ŠÚKL. Chce vidieť utajenú zmluvu

  Prezidentka Zuzana Čaputová dnes bola v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv aj v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied. Vedcov sa zastala. Tých minulý týždeň za idiotov označil bývalý premiér.

  Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes navštívila Štátny ústav pre kontrolu liečiv a tiež Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied. Vedcov minulý týždeň dourážal bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič. Ten vedcov označil za idiotov, pretože nesúhlasili s očkovaním neregistrovanou vakcínou Sputnik V.

  „Veľmi ma mrzí, že koncom minulého týždňa zazneli z úst ministra financií vyjadrenia, ktoré nepriamym spôsobom vyjadrili kritiku alebo pochybnosť nad kvalitou našich inštitúcií. Považujem to za absolútne neprimerané a nesprávne,“

  povedala dnes prezidentka SR Zuzana Čaputová.

  Čaputová sa zastala vedcov aj samotného Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Prezidentka upozornila, že súčasťou demokracie majú byť aj silné a nezávislé odborné inštitúcie.

  „Nielen to, že oslabujú dôveru, ale spôsobujú aj verbálne ataky či dokonca vyhrážky voči ľuďom, ktorí tieto inštitúcie reprezentujú. Považujem to za absolútne neadekvátne a nesprávne,“

  doplnila Čaputová.

  Prezidentka zároveň vyhlásila, že slovenským vedcom plne dôveruje. Upozornila tiež, že všetky súčasné testy, ktoré prebehli aj na Slovensku sú v prospech ruskej neregistrovanej vakcíny Sputnik V. Prezidentka tiež nesúhlasí s tým, že je téma neregistrovanej ruskej vakcíny využívaná politikmi na polarizovanie spoločnosti.

  Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied spolu s Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv urobilo celkom 14 testov. 11 testov dopadlo v prospech ruskej neregistrovanej vakcíny Sputnik V. V prípade troch testov sa ešte stále čaká na výsledok.

  Rovnaké testy majú podľa prezidentky Zuzany Čaputovej robiť aj v Maďarsku. Testovanie v maďarskom certifikovanom laboratóriu po kritike slovenských vedcov riešil priamo v Budapešti bývalý slovenský premiér Igor Matovič.

  „Ak je predmetom skúmania maďarskej strany to isté, ako skúmali slovenské inštitúcie, chcem rozumieť, v čom má byť rozdiel alebo aký benefit má byť spájaný s tým, že to budú verifikovať orgány inej krajiny,“

  upozornila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

  Prezidentka sa však o téme Sputnika V chce rozprávať aj s novým premiérom Eduardom Hegerom. Ani ten v piatok totiž nemal všetky informácie, aby vedel prezidentku informovať. Prezidentka zároveň povedala, že chce vidieť utajovanú zmluvu medzi Ruskom a Slovenskom na dodávku vakcíny Sputnik V.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu