More

  ŠÚKL stanovisko k Sputniku V nevydá. Chýbajú dôležité údaje

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv zatiaľ nevydá odporúčacie stanovisku k použitiu ruskej vakcíny Sputnik V. Vakcína, ktorá spôsobila pád vlády ostáva zatiaľ na skladoch.

  Ruská vakcína Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 zostáva zatiaľ na skladoch. Vakcína, ktorá spôsobila aj pád vlády bývalého premiéra Igora Matoviča zatiaľ nedostane odporúčacie stanovisko od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

  Vakcína Sputnik V nie je pre použite v Európskej únii oficiálne schválená. Očkuje ňou zatiaľ v celej EÚ jediné Maďarsko, ktoré ju schválilo na núdzové použitie.

  Slovensko pritom už doviezlo až 200 tisíc kusov vakcíny Sputnik V. Na Slovensko ich vojenský špeciál z Ruska priviezol ešte 1. marca. Od tej doby sú v skladoch v Šarišských Michaľanoch.

  Bývalý premiér Igor Matovič pritom sľuboval, že ruskou vakcínou sa začne očkovať „čoskoro“. Núdzové použitie vakcíny vtedy odobril aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý následne na stoličke šéfa rezortu zdravotníctva po tlaku strán Za ľudí a SaS nakoniec skončil. Teatrálny odchod ministra pod taktovkou Igora Matoviča potom spustila ďalšiu koaličnú krízu, ktorá skončila až vymenovaním nového premiéra Eduarda Hegera.

  Ruský výrobca už požiadal o schválenie Európsku liekovú agentúru. Tento proces, ale môže trvať aj mesiace a výsledok je neistý. Slovenskí úradníci mu zatiaľ zelenú nechcú dať. ŠÚKL dnes informoval, že už 30. marca poslal ministerstvu zdravotníctva správu, že použitie vakcíny zatiaľ nemôžu odobriť.

  ŠÚKL v správe upozorňuje, že úradníci nemali dostatok údajov na vyhodnotenie účinnosti vakcíny. Chýbajú stále potrebné údaje od výrobcu. Problémom je aj nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách.

  “Laboratórne testy zodpovedajú niektoré otázky o farmaceutickej kvalite vakcíny, len na základe laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí,”

  uviedla Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa ŠÚKL.

  Chýbajú ešte tri potrebné testy, ale ani tie už stanovisko ŠÚKL nedokážu zmeniť. ŠÚKL pri vyhodnocovaní kvality vakcíny spolupracoval s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied.

  “K dnešnému dňu niektoré laboratórne testy stále prebiehajú. Trvanie laboratórnej kontroly do veľkej miery závisí od termínu dodania objednaných reagencií, a preto ho nie je možné urýchliť,”

  vysvetlila Jurkemíková.

  Čo teraz bude s ruskou vakcínou Sputnik V je zatiaľ nejasné. Slovensko malo podľa tvrdenia Matoviča do konca júna dostať 2 milióny kusov vakcíny. Rusko malo podľa tvrdenia bývalého premiéra ponúknuť zrušenie celej dodávky vakcín bez akýchkoľvek sankcií. Matovič túto možnosť, ale nevyužil.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu