More

  Facebooku unikli údaje 533 miliónov ľudí zo 106 krajín

  Facebook musí hasiť poriadny problém. Na internete sa objavila databáza s údajmi viac ako 533 miliónov užívateľov, ktoré obsahuje údaje ako telefónne číslo alebo napríklad mail.

  Údaje 533 miliónov používateľov Facebooku sa dostali na internet. Hackeri k získaniu údajov použili zraniteľnosť sociálnej siete, ktorú sa podarilo odstrániť v roku 2019. Dáta teda nie sú najnovšie, ale mnohé z nich môžu byť stále platné.

  Databázu bolo možné kúpiť na fóre za malý poplatok a obsahovala údaje až 533 miliónov užívateľov sociálnej siete. Najviac ich je pritom z USA a Veľkej Británie. Celkovo sa v databáze nachádzajú údaje užívateľov zo 106 krajín.

  Údaje Slovákov by sa v uniknutej databáze nachádzať nemali. Za to sa však v databáze nachádzajú údaje viac ako 1,3 milióna obyvateľov Česka. Je to teda viac ako 10 percent českej populácie.

  Medzi uniknutými údajmi sa nachádzajú aj citlivé údaje ako telefónne číslo a mail, ktoré môžu prípadní útočníci využiť na cielené phishingové útoky. Uniknuté dáta sa dajú potencionálne použiť napríklad na zasielanie podvodných mail, ktoré budú smerovať na zavírené servery a prípadnú obeť môžu stáť nemalé problémy.

  Databáza navyše obsahuje aj telefónne čísla užívateľov. Útočníci môžu tieto čísla zneužiť na zasielanie podvodných SMS správ a môžu sa napríklad vydávať za rôzne finančné firmy alebo napríklad vládne inštitúcie. Útoky môžu byť cielené pretože pri každom užívateľovi je uvedená aj krajiny a môžu teda cieliť napríklad aj na lokálne značky.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu