Viac

  Zvyšuje sa pandemická PN a OČR. Zatiaľ na mesiac

  Zjednoduší sa aj vyplácanie covidových príplatkov pre pracujúcich. Včera schválená novela zákona prinesie zvýšenie pandemickej PN a OČR.

  Parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou nielen rozširuje, ale aj zvyšuje finančnú pomoc pre ekonomicky najcitlivejšie skupiny ľudí – rodičov a zamestnaných pacientov.

  Vďaka novele zákona budú mať nárok na zvýšené pandemické nemocenské (PN) a pandemické ošetrovné (OČR) za mesiac apríl 2021, štandardnú PNku budú môcť čerpať dlhšie ako rok.

  V súvislosti s priznávaním covidových príplatkov pre pracujúcich parlament zároveň spresnil úpravu nároku na ich vyplácanie s cieľom zabezpečiť jednoznačnosť výkladu a eliminovať nezrovnalosti.

  „Je to ďalší a mimoriadne významný krok na pomoc ľuďom v núdzi zasiahnutých pandémiou koronavírusu. Dokazuje, že táto vláda je sociálne citlivá a zároveň funkčná. A môžem zodpovedne vyhlásiť, že občanom sa neotočíme chrbtom ani v budúcnosti. Verím, že ľudia zostanú počas Veľkej noci disciplinovaní, aby čas na čerpanie pandemických PN a OČR bol čo najkratší a čím skôr sme sa vrátili do normálneho života,“ 

  uviedol minister financií Eduard Heger.

  Až 75%

  Pre znižovanie rizika šírenia vírusu a prekonanie súčasného kritického obdobia pandémie je kľúčové zodpovedné dodržiavanie karanténnych opatrení. Uviedli to odborníci, ktorý už niekoľko týždňov volajú po zvýšení pandemickej PN.


  Karanténne opatrenia so sebou prinášajú aj výpadok príjmu rodičov z dôvodu starostlivosti o členov rodiny či dodržiavania karantény. Preto od 1. do 30. apríla 2021 bude možné čerpať zvýšenú pandemickú PN a zvýšenú pandemickú OČR vo výške 75% denného vymeriavacieho základu.

  Úroveň dávok sa približuje výške plnohodnotnej čistej mzdy. Doposiaľ bola maximálna výška pandemickej PN 1.224,30 €, tá sa po novom zvýši na 1.669,50 €. Parlament zároveň splnomocňuje vládu, aby mohla v budúcnosti predĺžiť pandemickú PN a pandemickú OČR nariadením v závislosti od situácie počas krízovej situácie.

  Predlžuje sa obdobie čerpania nemocenského

  Dlhotrvajúca pandémia a s ňou spojené vysoké epidemiologické riziko v zdravotníckych zariadeniach spôsobili odklady vybraných zdravotných výkonov. Z uvedeného dôvodu boli inak zamestnaní ľudia v období pandémie dlhodobo práceneschopní.

  Aby po roku nestratili nárok na čerpanie štandardného nemocenského (PN), parlament schválil predĺženie zákonného obdobia maximálne o ďalší rok, a to v prípadoch, keď skončilo obdobie čerpania PN počas krízy. 

  Sociálna poisťovňa predĺži čerpanie PNky na základe písomnej žiadosti. Pre zjednodušenie administratívy Sociálna poisťovňa nebude posielať rozhodnutie v prípade schválenia žiadosti, ale rovno žiadateľovi PNku vyplatí.

  Zjednodušenie priznávania úrazového covidového príplatku

  S cieľom zabezpečiť jednoznačnosť výkladu a eliminovať nezrovnalosti pri priznávaní covidových príplatkov pre zamestnancov, ktorí sa pri výkone činnosti nakazili ochorením COVID-19, parlament spresnil úpravu nároku na ich priznanie. 

  Nárok na úrazový covidový príplatok bude mať každý zamestnanec, ktorý sa nakazil ochorením COVID-19 pri výkone činnosti, z povahy ktorej vyplýva väčšia miera rizika vzniku tohto ochorenia. 

  Príplatok sa vypláca od prvého dňa nástupu na pandemickú PNku. Covidový úrazový príplatok dostáva zamestnanec až do skončenia PNky. Zamestnanec môže čerpať zároveň úrazový covidový príplatok vo výške 25% hrubého denného príjmu a pandemickú PNku vo výške 55% denného vymeriavacieho základu.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu