Viac

  EÚ sa zľutovala. Na Slovensko príde 680 tisíc vakcín Pfizer navyše

  Ministerstvo zdravotníctva dnes informovalo o dohode o prerozdelení núdzového balíka 10 miliónov kusov vakcín. Na Slovensko prídu stovky tisíc vakcín navyše.

  Ministerstvo zdravotníctva ešte pod vedením bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího neobjednalo maximálne množstvá vakcín od Pfizeru. Krajčího rezort chcel šetriť a namiesto drahších vakcín od Pfizeru sa ministerskí úradníci rozhodli spoľahnúť na vakcínu od AstraZeneca. Je výrazne lacnejšia.

  Spoľahli sme sa na nespoľahlivého

  Lenže AstraZeneca do EÚ namiesto sľúbených viac ako 100 miliónov dávok vakcíny v prvom štvrťroku dodala len 30 miliónov dávok. Lepšie to nebude zrejme ani v nasledujúcich mesiacoch. Dodávky vakcín od AstraZeneca budú zrejme viaznuť naďalej.

  Pre nevyužitú možnosť objednať vakcíny od Pfizeru by sme na konci júna ako krajina ocitli medzi najhoršími v celej Európskej únii. Malí by sme zaočkovanú len niečo vyše tretinu populácie. Podobne ako Slovensko sa na vakcínu od AstraZeneca spoľahlo viacero krajín Únie.

  Európskej komisii sa podarilo vyrokovať vakcíny navyše a niekoľko dní európski politici rokovali o tom ako balík 10 miliónov kusov vakcín najmä od Pfizeru, rozdeliť medzi členské krajiny.

  Vakcíny navyše

  Návrh Portugalska bol balík rozdeliť na dve časti. Tri milióny kusov vakcín rozdeliť medzi päť krajín rovnakým dielom. Išlo práve o Slovensko a ďalšie krajiny, ktoré si objednali menej vakcín od Pfizeru. Zostávajúcich 7 miliónov dávok vakcín by sa potom rozdelil podľa počtu obyvateľov medzi jednotlivé krajiny Únie.


  Nie všetky krajiny, ale pristupovali k rozdeleniu vakcín rovnako solidárne. S návrhom malo najväčší problém Rakúsko, ktoré dokonca hrozilo, že zablokuje nákup ďalších 100 miliónov dávok vakcín. Nestalo sa a krajiny Európskej únie sa nakoniec na rozdelení vakcín dohodli.

  Lebo máme Sputnik V?

  Ostatné krajiny sa nakoniec dohodli na kompromisnom riešení a Slovensko nakoniec vakcíny navyše dostane. Treba si, ale priznať, že nedostatok vakcín je zlyhanie ministerstva a vtedajšieho ministra Mareka Krajčího a nie zlyhanie Európskej komisie.

  Slovensko nevyužilo možnosť vakcíny objednať, keď boli v ponuke. Pre nezodpovedné správanie Krajčího a rezortu zdravotníctva sme prišli o milióny dávok vakcíny od Pfizeru. Objednávka sa pritom nezrealizovala v čase, keď už bývalý premiér Igor Matovič riešil dva milióny dávok vakcíny Sputnik V. Tou sa pritom neočkuje a je otázne, či a kedy sa ňou vôbec bude očkovať.

  Spoľahli sme aj na vakcíny od britsko-švédskeho konzorcia AstraZeneca. To všetko v čase, keď už bolo jasné, že AstraZeneca dohodnuté dodávky vakcín nezvládne plniť.

  680 tisíc

  Našťastie sa nad Slovenskom a ďalšími krajiny Únie zľutovali ostatní členovia a dostaneme vakcíny, ktoré sme si neobjednali. Podľa dnešného statusu na Facebooku ministerstva zdravotníctva dostane Slovensko viac ako 680 tisíc vakcín od Pfizeru navyše.

  „Tieto vakcíny k nám prídu počas najbližších troch mesiacov a budeme vďaka nim môcť rýchlejšie očkovať. Je to prejav solidarity členských štátov EÚ, ktoré boli ochotné pristúpiť na takúto dohodu. Máme z toho radosť, veríme, že aj vy. Skúsme tieto sviatky ešte odložiť tradičnú šibačku a rodinné stretávanie sa. Využime tento čas na telefonické alebo virtuálne stretnutia s blízkymi a ponúknite im pomoc s registráciou na očkovanie,“

  uviedol rezort zdravotníctva na Facebooku.

  Majú radosť

  Ministerstvo zdravotníctva v statuse píše, že majú radosť z dodatočného balíka vakcín. Ministerstvo by nemuselo mať radosť, ak by pri objednávke vakcín neurobilo zásadnú chybu. Vakcín sme totiž mohli od Pfizeru dostať ešte viac ako tých 680 tisíc, ktoré nám teraz prídu.

  Druhým problémom, ale môže byť, či bude koho vôbec očkovať. Očkovanie viazne pre chyby na strane NCZI, ktoré nie je schopné prevádzkovať systém na registráciu očkovania. Prihláseným často chodia zmätočné správy o rušení termínov na očkovanie a registrácie na nové termíny. Niektorým očkovacím centrám zasa NCZI nedokázalo poslať dostatok pacientov na očkovanie.

  Martin
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu