Viac

  Prezidentka vymenovala vládu Eduarda Hegera

  Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vo štvrtok 1. apríla 2021 členov novej vlády na čele s premiérom Eduardom Hegerom.

  V príhovore po vymenovaní nového kabinetu prezidentka uviedla, že dohoda štyroch koaličných strán, ktorá sa týka zmien na vládnych postoch, vrátane toho najdôležitejšieho, je len začiatkom cesty.

  Skutočným naplnením úspechu podľa nej bude to, ak táto vláda bude pokračovať v krokoch, ktoré pomôžu krajine a jej občanom. Dodala, že je veľmi dôležité, aby obrazy nezhôd z minulosti boli postupne prekryté novým obrazom spolupráce, rešpektu a pokoja. 

  Prezidentka nepochybuje o tom, že nový premiér si je vedomý toho, aké očakávania má v tomto smere verejnosť. 

  “Sám najlepšie viete, že právomoci premiéra a jeho zodpovednosť sú neprenosné a teda, že najväčšia ťarcha je na vás. Som presvedčená, že ako premiér prídete s novými prístupmi a s novou energiou, aby vláda konala efektívne, ako skutočný kolektívny a vrcholný orgán výkonnej moci. Za seba vám môžem prisľúbiť, že budete mať vo mne spoľahlivého a zodpovedného partnera, lebo tak ako každý nepredpojatý občan, aj ja si veľmi želám, aby vláda našej krajiny bola úspešná,”

  uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

  V súvislosti s programovým vyhlásením vlády, s ktorým musí nový kabinet predstúpiť pred poslancov NR SR, prezidentka členov vlády vyzvala, aby túto povinnosť nepovažovali len za formalitu.


  Podľa nej ide o príležitosť, aby bol program vlády prispôsobený reálnemu stavu, aký je v krajine po roku pandémie a aby reagoval na akútne sociálne, ekonomické a spoločenské problémy a boli v ňom zahrnuté aj zásadne nové príležitosti, ktoré sa objavili vďaka únijnému Plánu obnovy. 

  “Miliardy eur, ktoré v nasledujúcich rokoch môžu prísť z Európskej únie na Slovensko, nám pomôžu nielen odstraňovať následky krízy, ale aj riešiť príčiny našej zraniteľnosti a slabej odolnosti. Vašu pozornosť chcem pri tejto príležitosti nasmerovať najmä k tým, ktorí v pandémii najviac stratili. Ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli na prahu prežitia. Chudoba sa dnes týka nielen ľudí bez práce, ale aj ľudí a celých rodín, ktoré žijú bez úspor, prakticky len z ruky do úst. Ďaleko väčšiu našu pozornosť si zasluhujú aj často prehliadané profesie, ktoré však, ako kríza ukázala, sú pre nás kľúčové – zdravotníci, záchranári, opatrovateľky. Je potrebné splatiť tiež dlh našim deťom. Deti, ktoré zažili najväčšiu krízu vo vzdelávaní si zaslúžia zažiť aj najväčšiu zmenu nášho školstva k lepšiemu. Seniorom, ktorí na dlhé mesiace stratili kontakt so svojimi najbližšími. Ľuďom v kultúre a v službách, ktoré museli byť zatvorené. Všetkým tým, ktorí prepadli sitom pomoci,”

  doplnila Čaputová.

  Na záver prezidentka dodala, že dôležitou vlastnosťou pre budúce obdobie je empatia a kľúčovým slovom, ktoré bude mandát novej vlády sprevádzať je obnova.

  “Obnova Slovenska po pandémii a obnova dôvery občanov. Veľmi vám, a všetkým občanom želám, aby ste zvládli svoje  zodpovednosti a najbližšie tri roky viedli republiku tak, ako to od vás ústava vyžaduje a verejnosť očakáva,”

  uviedla na záver prezidentka SR Zuzana Čaputová.  
  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu