Viac

  Kto je budúci premiér Eduard Heger?

  Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje, naďalej je však potrebné dodržiavať nastavené opatrenia. Neznamená to však poľavenie v nastavených opatreniach.

  Eduard Heger si dnes z rúk prezidentky Zuzany Čaputovej prevzal poverenie na zostavenie novej vlády. Kto je budúci premiér Eduard Heger?

  Slovensko po roku zažíva zmenu pri kormidle. Chaotického, pomstychtivého a útočného Igora Matoviča vystrieda pokojný a rozvážny minister financií Eduard Heger. Heger si dnes od prezidentky prevzal poverenie na zostavenie novej vlády.

  Nepôjde však, ale o úplne novú vládu. Zmena nastane na troch ministerstvách – financie, rezort práce a tiež rezort zdravotníctva. Celá vláda získa nového šéfa a bude ním práve Eduard Heger.

  Rozvážny a spája

  Heger je ministrom financií už niečo vyše roka. Za tú dobu dokázal, že komunikuje výrazne iným spôsobom ako jeho predchodca Igor Matovič. Je viac rozvážny a aj podľa vyjadrení koaličných partnerov je viac ochotný hľadať kompromis a vypočuť si všetky názory.

  Heger je v politike navyše kratšie ako Matovič. Začínal už v strane OĽaNO a nie je teda prebehlíkom zo žiadnej inej strany. Heger, ak všetko pôjde podľa plánov koalície, bude v poradí 8. premiér v samostatnej histórii Slovenska.

  Predchádzajúci premiéri Slovenska:

  • Vladimír Mečiar (1. januára 1993 – 14. marca 1994 a 13. decembra 1994 – 29. októbra 1998) – HZDS
  • Jozef Moravčík (16. marca 1994 – 13. decembra 1994) – DEÚS
  • Mikuláš Dzurinda (30. októbra 1998 – 15. októbra 2002 a 15. októbra 2002 – 4. júla 2006) – SDK/SDKÚ
  • Robert Fico (4. júla 2006 – 8. júla 2010, 4. apríla 2012 – 23. marca 2016 a 23. marca 2016 – 22. marca 2018) – SMER-SD
  • Iveta Radičová (8. júla 2010 – 4. apríla 2012) – SDKÚ-DS
  • Peter Pellegrini (22. marca 2018 – 21. marca 2020) – Smer-SD
  • Igor Matovič (21. marca 2020 – 30. marca 2021) – OĽaNO

  Ekonóm premiérom

  Eduard Heger pôsobil vo vláde ako minister financií. Prvý krát sa do parlamentu dostal po voľbách v roku 2016, keď sa dostal do parlamentu z desiateho miesta na kandidátke OĽaNO. Na desiate miesto sa prebojoval vďaka preferenčným hlasom z pôvodného 24. miesta na kandidátke.


  Heger vyštudoval obchod a marketing na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Podobne ako napríklad odchádzajúci premiér Igor Matovič je aj Eduard Heger podnikateľ. Pôsobil vo viacerých zahraničných firmách a rozbiehal napríklad predaj alkoholu spolu s bratislavským županom Jurajom Drobom.

  „Štyri roky sme pozorne pozerali vláde na prsty a spolu s tímom odborníkov sme pripravovali opatrenia, ktoré posunú Slovensko dopredu. Teraz je čas dostať vysvedčenie, či voliči boli s mojou prácou spokojní. Preto podľa pravidiel hnutia spolu s ostatnými poslancami kandidujem z posledných miest kandidátky,“

  uviedol pred voľbami v roku 2020 Heger.

  Veriaci premiér

  Obaja zblížili firmu, ktorá sa zaoberala hlavne výrobou luxusnej vodky, ktorej veľká časť smerovala na export do USA. Firma v čase jeho pôsobenia dosahovala maximálny obrat okolo dvoch miliónov eur. Zaujímavé je, že samotný minister sa v životopise k slovenskej firme vôbec nepriznáva. Uvádza iba jej pobočku v USA.

  Z malej firmy sa teda neznámy politik prepracoval až na kreslo ministra financií a teraz to dokonca dotiahol na stoličku premiéra.

  Heger sa nikdy netajil tým, že sa angažuje aj v cirkevných kruhoch. Vo svojom životopise uvádza, že bol dva roky manažérom Spoločenstva pri Dóme sv. Martina v Bratislave. Budúci premiér neskrýva, že je hlboko veriaci človek. Do politiky však na rozdiel napríklad od bývalého ministra Milana Krajniaka zatiaľ vieru nezaťahoval.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu