More

  Komentár: Staronová vláda. Veľa zmien nečakajte

  Po týždňoch sporov to dnes konečne vyzerá na koniec štvortýždňovej vládnej krízy. Tú vyvolal nákup ruskej vakcíny Sputnik V a následný teatrálny odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.


  Koniec vládnej krízy? Štyri týždne sa vládnuca koalícia nedokázala dohodnúť na ďalšom fungovaní. Dnes to vyzerá, že po demisiách šestice ministrov nakoniec vládna kríza skončí. Aká však bude nová vláda?

  Ono vlastne o novej vláde sa ani hovoriť nedá. Ako teda chcú koaliční politici fungovať? Súčasná vláda riadne nefungovala už niekoľko mesiacov. Posledné štyri týždne boli len vyvrcholením dlhodobých sporov vo vláde.

  Nová ako nová

  Politici hovoria o novej vláde, ale na novú vládu to skutočne nevyzerá. Do vlády sa určite nevráti minister zdravotníctva Marek Krajčí a koaliční politici budú teda musieť nájsť nového ministra.

  Zmena nastane aj na poste ministra financií. Tým sa stane bývalý premiér Igor Matovič, ktorý sa takto vrátil naspäť do vlády. Pôvodne žiadali strany SaS a Za ľudí odchod Igora Matoviča z vlády. Lenže ich požiadavka nebola úplne jasná a strany nepovedali, že Matovič sa do vlády nemôže vrátiť ako minister. Matovič toho jednoducho využil a zadnými dverami sa do vlády vrátil späť.

  SaS bez zmeny

  Večer na návrh premiéra Igora Matoviča reagovala strana SaS. Richard Sulík povedal, že s ponukou strany OĽaNO súhlasí a nebudú mať žiadne ďalšie personálne požiadavky. SaS súhlasí s Matovičom aj na poste ministra financií.

  SaS zároveň potvrdila, že ministerstiev sa za ich stranu ujmú pôvodní ministri. Ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí sa stane Ivan Korčok, ministrom školstva, vedy, výskumu a športu zasa Branislav Gröhling. Na post ministra hospodárstva sa vráti Richard Sulík.


  Za ľudí rovnako bez zmeny

  Ani v prípade nominácii na ministerské stoličky za stranu Za ľudí sa nič meniť nebude. Na post ministerky spravodlivosti sa vráti Mária Kolíková. Na poste ministerky investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie zostáva Veronika Remišová.

  Z postu podpredsedu parlamentu neodíde ani Juraj Šeliga. Jeho odchod požadoval pred týždňom práve Matovič. Šeliga zároveň potvrdil, že poslanecký klub strany Za ľudí je jednotný a podporuje staronovú vládu.

  Pôvodná zostava Sme rodina?

  K zostave ministrov sa nevyjadrila zatiaľ strana Sme rodina. Boris Kollár však opakovane pripustil, že na post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny sa môže vrátiť Milan Krajniak.

  Zmena zrejme nenastane ani na poste ministra dopravy a výstavby, ktorým je Andrej Doležal. Ten dočasne vedie až tri ministerstvá. Po odchode Krajniaka vedie práve ministerstvo práce a po odchode Richarda Sulíka aj ministerstvo hospodárstva.

  Je teda pravdepodobné, že ani v prípade ministrov za Sme rodina nepríde k žiadnym veľkým zmenám. Otázne je, či bude Sme rodina trvať na svojich požiadavkách v rámci ktorých napríklad žiadala strana opätovné odklady splátok alebo respirátory zadarmo.

  Zmeny OĽaNO?

  Na veľké zmeny to rozhodne nevyzerá ani v prípade najsilnejšej strany OĽaNO. V prípade OĽaNO teda bude zrejme jedinou zmenou post ministra financií, ktorý prevezme odchádzajúci premiér.

  Otázne je ešte obsadenie prázdnej stoličky na ministerstve zdravotníctva. Po odchode ministra Mareka Krajčího tento post dočasne vedie minister financií Eduard Heger. Počas večernej tlačovej konferencie naznačila Veronika Remišová, že strana OĽaNO už má vhodného kandidáta na post ministra zdravotníctva.

  Na ťahu je Čaputová

  Politici sa zatiaľ dohodli, aspoň to tak dnes tlmočili všetky strany súčasnej koalície. Politici vládnej koalície sa už vidia na staronových postoch. Lenže zabúdajú na to, že vládu menuje prezidentka Zuzana Čaputová.

  Tá v minulosti opakovane kritizovala fungovanie vlády Igora Matoviča. V minulosti prezidenti zablokovali niektoré nominácie na ministrov. Videli sme to aj po odchode vlády Roberta Fica, keď ho nahrádzal Peter Pellegrini.

  Heger dnes povedal, že za prezidentkou by chcel ísť už zajtra. Remišová zasa povedala, že nová vláda by sa mohla zísť už v stredu. Podmienkou je menovanie novej vlády prezidentkou. Tá pritom nemá žiadne lehoty na menovanie prípadnej novej vlády. Prezidentka opakovane vyzývala k rýchlemu ukončeniu koaličnej krízy a je teda nepravdepodobné, že by menovanie novej vlády odďaľovala. Prezidentka, ale môže zamiešať ešte s nomináciami na jednotlivé ministerstvá.

  Čo sa menilo?

  Nič. Takto jednoducho by sa dali zhrnúť štyri týždne agónie starej vlády Igora Matoviča. Došlo k odchodu ministra zdravotníctva, ale k jeho odchodu volala napríklad aj prezidentka Zuzana Čaputová.

  Dôjde k výmene premiéra, ale ten sa upratal na ministerstvo financií. Povedie jeden z najdôležitejších rezortov. Matovič môže aj ďalej znepríjemňovať život vo vláde.

  Odchádzajúci premiér opakovane dokázal ako dokáže byť pomstychtivý a ako dokáže vyvolávať spory. Stále ostáva aj predsedom najsilnejšej koaličnej strany a je teda otázne, či nový premiér nebude len bábkou v jeho rukách.

  Koaličná kríza sa môže o pár týždňov opäť zopakovať a fungovanie samotnej vlády je otázne. Ostáva nám iba dúfať, že pokles preferencií a pokles dôvery vo vládu bol pre politikov dostatočným strašiakom, aby svoje emócie nateraz držali na uzde. Za štyri týždne vládnej krízy, ale politici napáchali toľko škody, že dôveru verejnosti bude nová vláda získavať iba ťažko.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu