Viac

  Ministri SaS odišli z vlády. Sulík oznámil odchod z koalície

  Z vlády premiéra Igora Matoviča dnes odišli minister školstva aj minister zahraničných vecí. Vo vláde teda neostal už žiadny minister za stranu SaS. Odchod z koalície oznámil Richard Sulík.

  Predseda strany SaS a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík dnes oznámil odchod strany SaS z vlády. SaS ešte minulý týždeň oznámila, že ak premiér Igor Matovič nepodá do utorka demisiu, tak všetci ministri za SaS podajú demisiu.

  Matovič vyzval ministra hospodárstva Richarda Sulíka k demisii. Sulík bol prvým ministrom za SaS, ktorý podal demisiu. Funkciu zložil ešte na začiatku týždňa. V rovnaký deň potom demisiu podala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Aj jej hlavu požadoval premiér Igor Matovič.

  Dva rezorty alebo tri?

  Dnes vládu opustil minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Školstvo dočasne povedie minister financií Eduard Heger. Ten pritom okrem svojho rezortu vedie aj rezort zdravotníctva po odchode Mareka Krajčího. Rezort zahraničných vecí dočasne povedie zasa minister obrany Jaroslav Naď.

  „Pred desiatimi dňami sme vyzvali Igora Matoviča, aby odstúpil z funkcie premiéra vlády, pretože nespĺňa požiadavky na túto funkciu. Igor Matovič si dal podmienku, že musím odísť ja a Mária Kolíková. Za tých desať dní my už nie sme ministri a odišli ďalší,“

  povedal Sulík na tlačovej besede po podaní demisií.

  Tri rezorty pritom vedie už aj minister dopravy Andrej Doležal. Ten okrem svojho rezortu vedie aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a tiež rezort hospodárstva. Dva rezorty potom vedie ešte Veronika Remišová, ktorá vedie aj rezort spravodlivosti.

  Povalil ďalšiu vládu?

  Dnešné dočasné pozastavenie účasti strany SaS v koalícii, ktoré oznámil predseda SaS Richard Sulík, však prakticky znamená koniec koaličnej zmluvy. Počas tlačovej konferencie to potvrdil aj samotný Sulík.

  Sulík po odchode vlastných ministrov povedal, že strana SaS nebude pokračovať v rokovaniach, kým premiér Igor Matovič nepodá demisiu. Matovič potvrdil, že podá demisiu po odchode Richard Sulíka a Márie Kolíkovej. Matovič mal však aj požiadavku, aby sa strana SaS vzdala jedného ministerstva a tiež vyzval na odchod Juraja Šeligu a Jany Bittó Cigánikovej.

  „Dnešným dňom pozastavujeme našu účasť v koalícii a to na tak dlho, kým nepodá Igor Matovič demisiu. V oficiálnych rokovaniach budeme pokračovať až potom, keď Igor Matovič podá demisiu,“

  vyhlásil Sulík.

  Aj prezidentka

  Odchod premiéra Igora Matoviča začali požadovať strany SaS a Za ľudí potom ako premiér na košickom letisku privítal ruskú vakcínu Sputnik V. Po pár dňoch sa situáciu upokojila a dokonca to vyzeralo na dohodu medzi rozhádanými koaličnými partnermi.

  Dohoda však podľa po teatrálnom oznámení demisie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Situácia sa opäť skomplikovala a rokovania zostali na mŕtvom bode.

  Už aj prezidentka Zuzana Čaputová požiadala premiéra Igora Matoviča, aby podal demisiu. Pre škriepky v koalícii už bola prerušená aj schôdza parlamentu. Nikto totiž netušil, či budú v pléne prechádzať koaličné zákony.

  Martin
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu