Viac

  Ďalší dvaja ministri odchádzajú. Gröhling aj Korčok podali demisiu

  Ministri za stranu SaS Branislav Gröhling, Richard Sulík a Ivan Korčok.

  Vo vláde Igora Matoviča končia ďalší dvaja ministri. Najprv dnes demisiu oznámil minister školstva Branislav Gröhling a neskôr aj jeho stranícky kolega Ivan Korčok.

  Premiérovi Igorovi Matovičovi bude chýbať už šesť ministrov. Dnes demisiu podal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Ten to prišiel oznámiť na dnešné zasadanie vlády.

  Neskôr demisiu potvrdil aj Gröhlingov stranícky kolega minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Ten kolegom na vláde poslal ako darček na rozlúčku kravaty.

  Chýba už šesť

  Po odchode Gröhlinga a Korčoka bude premiérovi Igorovi Matovičovi chýbať už šesť ministrov. Matovičovi začínajú pomaly dochádzať aj náhradníci, ktorí dočasne uvoľnené ministerstvá budú riadiť.

  Už teraz má napríklad minister dopravy a výstavby Andrej Doležal poverenie aj pre ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a tiež pre ministerstvo hospodárstva. Dve ministerstvá má aj Veronika Remišová, ktorá vedie navyše aj rezort spravodlivosti.

  Rovnako dve ministerstvá vedie aj Eduard Heger, ktorý okrem svojho rezortu financií vedie aj ministerstvo zdravotníctva.

  Koaličná kríza

  Koaličnú krízu odštartoval nákup ruskej vakcíny Sputnik V a jej privítanie na košickom letisku s následnou tlačovou konferenciou premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Chvíľu to vyzeralo na upokojenie koaličnej krízy, avšak tá sa vyhrotila po teatrálnom odchode ministra zdravotníctva Mareka Krajčího za účasti členov vlády z OĽaNO a tiež premiéra Igora Matoviča.

  Krajčí bol prvým ministrom, ktorý vo vláde skončil. Jeho demisiu požadovali koaličný partneri a k vyvodeniu politickej zodpovednosti za nezvládnutie boja s pandémiou COVID-19 ho vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

  Ďalší traja

  Nasledovala demisia ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka. Jeho demisiu nikto z koaličných partnerov nepožadoval a samotný Krajniak pri demisii hovoril, že ňou chce vyslať signál ku koaličným partnerom.

  Demisiu ďalších dvoch ministrov požadoval samotný premiér Igor Matovič. Ten urobil v závere minulého týždňa vyhlásenie, v ktorom požadoval demisiu ministra hospodárstva Richarda Sulíka a ministerky spravodlivosti Márie Kolíkov.

  Okrem toho Matovič požadoval demisiu aj podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu a tiež predsedníčky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej.

  Sulík aj Kolíková

  Minister hospodárstva Richard Sulík nakoniec demisiu podal v pondelok a prezidentka jeho demisiu prijala včera. Sulík sa tak stal tretím ministrom vlády Igora Matoviča, ktorý ju opustil.

  V rovnaký deň oznámila odchod aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá povedala, že sa rozhodla odísť hlavne pre výzvu premiéra Igora Matoviča. Včera teda odišli z vlády dvaja z tých najlepšie hodnotených ministrov súčasnej vlády.

  Budú nasledovať ďalší?

  Vláda sa premiérovi Igorovi Matovičovi doslova rozpadá pod rukami. Jeho odchod požadujú aj koaliční partneri a včera k jeho odchodu vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Tá v prejave verejne vyzvala Matoviča, aby podal demisiu.

  Pre koaličné škriepky nakoniec museli predseda parlamentu Boris Kollár prerušiť aj rokovanie Národnej rady. Problémom v parlamentu by totiž mohli byť aj vládne návrhy zákonov.

  Kollár navyše pridal ďalšie ultimátum. Ak sa koaličná kríza do konca budúceho týždňa nevyrieši odchádza Sme rodina z vlády a bude za predčasné voľby. Odchod z vlády už oznámila Veronika Remišová, ktorá požaduje ukončenie krízy do pondelka.

  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu