Viac

  Neskoro, ale predsa. Leyenová hrozí AstraZenece zákazom vývozu vakcín

  Európska komisia mala pre celú Európsku úniu zabezpečiť dostatok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Vakcíny sa objednali, Európska únia výrobcom prispela nemalou čiastkou na vývoj vakcín, ale Európania na vakcíny čakajú márne. V Európskej únii sa očkuje doslova slimačím tempom.

  Problémom sú totiž hlavne nejasné zmluvy, ktoré Európska komisia uzatvorila s jednotlivými výrobcami vakcín. Každá strana si ich vysvetľuje po svojom a jeden výrobca za druhým postupne oznamujú krátenie dodávok vakcín.

  Svetelnou rýchlosťou

  Naproti tomu sledujeme rýchle očkovanie vo Veľkej Británii. Britské úrady v sobotu oznámili, že prvú dávku vakcíny už dostala viac ako polovica populácie. Lenže očkovanie vo Veľkej Británii začalo o niekoľko týždňov skorej ako v kontinentálnej Európe.

  Vo Veľkej Británii sa začalo s očkovaním už 8. decembra. V kontinentálnej Európe začalo očkovanie až o niekoľko týždňov neskôr po Vianociach. Prvé vakcíny podali štáty Európskej únie až 26. a 27. decembra.

  Európska únia sa musela od začiatku vyrovnať s nedostatočnými dodávkami vakcín. Jeden výrobca za druhým iba oznamovali koľko vakcín štátom Európskej únie nedodajú. Naproti tomu napríklad britsko-švédske konzorcium AstraZeneca dodalo Veľkej Británii všetky objednané vakcíny. Možno práve aj na úkor obyvateľov Európskej únie.

  Spomalená EMA

  AstraZenece pohrozila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Tá uviedla, že ak farmaceutická firma nebude plniť sľúbené dodávky vakcín pre Európsku úniu, tak Európska komisia zablokuje vývoz vakcín mimo Európsku úniu. K tomu už napríklad pristúpilo Taliansko, ktoré zablokovalo vývoz 250 tisíc dávok vakcín, ktoré boli určené pre Austráliu.

  “Máme možnosť zakázať plánovaný vývoz. Toto je odkaz pre AstraZenecu: Skôr, ako začnete dodávať do iných krajín, splňte svoju zmluvu s Európou.”

  uviedla Ursula von der Leyenová v rozhovore pre médiá

  Problémom slimačieho tempa očkovania v Európskej únii je aj pomalý postup Európskej agentúry pre lieky, ktorá schvaľuje vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Proces trvá európskym úradníkom dlho a vakcíny schvaľujeme neskoro.

  Vždy budeme poslední

  Európsky úradníci majú na všetko dosť času. Všetky schválené vakcíny proti ochoreniu COVID-19 schválila Európska agentúra pre lieky často aj o niekoľko týždňov neskôr ako úrady v USA alebo vo Veľkej Británii.

  Príkladom je aj posledná schválená vakcína od Johnson & Johnson. Tú európski úradníci schválili až niekoľko dní po tom, ako bola schválená v USA. Následne prišlo opäť oznámenie výrobcu, že do Európskej únie nedodá sľúbené počty. Dôvod je pomerne jednoduchý – výrobca ich stihol dodať v USA, kde už bola vakcína dávno schválená.

  Výrobcovia sa často vyhovárajú na problémy vo výrobe. Inak tomu nebolo ani v prípade poslednej schválenej vakcíny. Lenže problémom môže byť aj to, že Európska komisia sa snažila vyjednať nižšiu cenu. Ostatné štáty to s cenou neriskovali a radšej si priplatili, aby mali vakcín dostatok.

  Mesiace alebo roky?

  Očkovanie v Európskej únii potrvá ešte zrejme dlhé mesiace a možno sa natiahne aj do budúceho roka. Ta tam je plán Európskej komisie, aby 70% populácie Európskej únie dostalo vakcínu do konca leta. To bude stáť európske krajiny desiatky miliárd eur pre zatvorené ekonomiky a neustále lockdowny. Ďalší lockdown oznámilo napríklad Nemecko aj Francúzsko.

  Nie vo všetkých krajinách vo svete však očkovanie prebieha rovnako pomaly ako v európskych krajinách. Rýchlo sa očkuje v už spomínanej Veľkej Británii a v USA. Premiantom v očkovaní je však aj Izrael, kde sa očkuje výrazne rýchlejším tempom ako v Európskej únii.

  Krajiny únie si však za pomalé očkovanie môžu samé. Takmer všetky sa poľahli na jednotnú objednávku Európskej komisie, ktorá však objednávku vakcín nezvládla. Krajiny Európskej únie sa rozhodne nestanú premiantami v očkovaní a ostáva nám iba dúfať, že sa situácia ešte nebude zhoršovať.

  Krajčí a Matovič

  Lenže za pomalé tempo očkovania na Slovensku má svoj diel viny aj odídený minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič. Slovensko totiž nevyužilo opciu na niekoľko miliónov kusov vakcíny od Pfizeru.

  Namiesto viac ako 3 miliónov kusov vakcín dostane Slovensko len omrvinky. Ak ich dostaneme. Vakcíny totiž ministerstvo stoplo po tom ako sa Matovičovi podarilo vybaviť neregistrovanú ruskú vakcínu Sputnik V. Ministerstvo si vtedy zrejme povedalo, že mRNA vakcínu od Pfizeru nepotrebujeme a to aj napriek tomu, že na rozdiel od ruskej vakcíny Sputnik V je vakcína od Pfizeru schválená.

  Tempo očkovania na Slovensku sa tak v najbližších týždňoch ešte viac spomalí, budú totiž chýbať stovky tisíc vakcín. Na skladoch máme 200 tisíc neschválených ruských vakcín Sputnik V, ale otázne je, či sa touto vakcínou vôbec bude očkovať. Ruská vakcína už stihla spôsobiť rozkol v koalícii a vyvolala vládnu krízu, ktorá trvá už takmer mesiac.

  Zlyhanie európskych politikov

  Netreba si dávať servítku pred ústa – za slimačie tempo očkovania môžu európski politici a úradníci. V pravom rade zlyhala Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyenovej. Nejasné zmluvy s výrobcami im totiž dovolili krátiť dodávky vakcín do Európskej únie.

  Zlyhala aj Európska agentúra pre lieky, ktorá má na všetko dosť času. Namiesto rýchleho konania sa niekoľko dní čakalo kým sa zíde jeden z výborov, ktorý je zodpovedný za schválenie vakcín. Veď prečo celý proces urýchliť, keď môžeme čakať, kým vakcíny dostanú iné krajiny?

  Na Slovensku za slimačie tempo očkovania môžu aj rozhodnutia odídeného ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a tiež zrejme rozhodnutie premiéra Igora Matoviča neobjednať dodatočné vakcíny od Pfizeru. Kto potom ponesie zodpovednosť za možno tisíce zbytočne zmarených životov?

  Martin
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu