More

  COVID-19: Od zajtra za zahraničnú dovolenku zabudnite

  Polícia upozorňuje, že s účinnosťou od 20. marca 2021 sa obmedzuje vycestovanie do zahraničia za účelom rekreácie na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 160 zo 17. marca 2021 k návrhu na opakované predĺženie času trvania núdzového stavu podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

  Až do konca apríla

  Rozhodnutie o zákaze vycestovať do zahraničia s cieľom rekreácie prijala vláda na základe odporúčania pandemickej komisie. Doterajšia výnimka zo zákazu vychádzania na účely cesty do zahraničia sa od 20. marca 2021 nebude vzťahovať na cesty do zahraničia s cieľom rekreácie, a to individuálnej či skupinovej.

  Zákaz má platiť predbežne do 28. apríla 2021. Vláda SR ho môže zrušiť aj skôr. O jeho prípadnom ďalšom trvaní po 28. apríli rozhodne vláda opäť  na základe odporúčania pandemickej komisie.

  Vládne opatrenie má zamedziť neférovosti, keďže aktuálne nie je možné bezdôvodne cestovať medzi okresmi v rámci Slovenska.

  Pripravte sa na kontroly

  Policajný zbor bude dôsledne kontrolovať a preverovať účel vycestovania osôb do zahraničia. V prípade porušenia tohto obmedzenia môže byť uložená bloková pokuta na mieste až do výšky 1000 eur a priestupok je možné prejednať až do dvoch rokov od jeho spáchania.

  Policajti budú kontroly vykonávať aj na letisku v Bratislave, Košiciach a Poprade, tiež na letiskách na celom území Slovenskej republiky, najmä pri letoch do obvyklých dovolenkových destinácií.

  Polícia odporúča cestovateľom, aby sa v prípade cestovania do zahraničia leteckou dopravou na iný účel ako na rekreáciu dostavili k odletu v dostatočnom časovom predstihu. Preverovanie účelu cesty do zahraničia môže spôsobiť navýšenie čakacej doby vybavovacieho procesu. Predloženie hodnoverných dokladov preukazujúcich účel cesty pomôže urýchliť proces kontroly a vyhnúť sa tak zbytočným zdržaniam.

  Štát pomôže cestovným kanceláriám

  Podľa stanoviska ministerstva dopravy a výstavby vrátenie peňazí za už uhradené zálohy klientov cestovných kancelárií má v rámci ochrany spotrebiteľa riešiť ministerstvo hospodárstva podľa zákona o zájazdoch. Kompenzácia ušlého zisku CK pre obmedzenie podnikania na základe rozhodnutia vlády, ktorým sa zakazuje cestovanie do zahraničia s cieľom rekreácie, bude opäť súčasťou schémy pomoci.  

  Samotné obmedzenie rekreácií v zahraničí nie je dôvodom na zrušenie letov z územia Slovenskej republiky do zahraničia. Pokiaľ ide o už zakúpené letenky a zájazdy do zahraničia, vláda SR nevstupuje do obchodných vzťahov medzi občanmi a cestovnými kanceláriami, resp. leteckými spoločnosťami – zájazdy môžu byť odložené podľa zákona o zájazdoch, vysporiadanie ostatných vzťahov je na dohode ich účastníkov, pripadne na zmluvných podmienkach.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu