0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Krajčí podal demisiu. Rezort zdravotníctva dočasne povedie Eduard Heger

Marek Krajčí už nie je ministrom zdravotníctva. Dnes podal do rúk prezidentky SR Zuzany Čaputovej demisiu. Prezidentka na návrh premiéra Igora Matoviča poverila dočasne vedením rezortu zdravotníctva ministra financií Eduarda Hegera.

Demisia minsitra zdravotníctva Mareka Krajčího je vyvrcholením koaličnej krízy, keď dve koaličné strany požadovali jeho demisiu pre nezvládnutie boja s pandémiou ochorenia COVID-19. Strana SaS a tiež strana Za ľudí požadovala výmenu na poste ministra zdravotníctva.

Pôvodne však požadovali strany SaS a Za ľudí aj demisiu premiéra Igora Matoviča. Z tejto požiadavky však nateraz zišlo. Predseda strany SaS Richard Sulík zatiaľ povedal, že výmena premiéra zatiaľ nie je témou dňa.

„Dôverujem tomu, že minister zdravotníctva Marek Krajčí konal podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a že rozhodnutia, ktoré prijímal, boli vedené dobrými úmyslami. Faktom však je, že viaceré dôležité a kľúčové odporúčania nepresadil a nepodržali ho v tom ani členovia vlády a jeho vlastní ministri.“

Uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová počas prejavu povedala, že výmena ministra zdravotníctva nemôže byť považované za obeť. Podľa prezidentky aj samotná strana OĽaNO volala často za vyvodenie politickej zodpovednosti. Podľa prezidentky je výmena ministra zdravotníctva práve vyvodením politickej zodpovednosti.  

„Vyvodenie politickej zodpovednosti považujem za integrálnu súčasť mandátu ministra. Práve vyvodzovanie zodpovednosti bola jednou z veľkých tém pred voľbami a hnutie OĽaNO očakávania verejnosti na novú politickú kultúru výrazne podporovalo. O to menej sa viem stotožniť s interpretáciou, kedy je demisia ministra podávaná ako obeta. Je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a v celej spoločnosti čelíme.“

Doplnila prezidentka Zuzana Čaputová k demisii ministra zdravotníctva

Prezidentka dočasne poverila vedením ministerstva zdravotníctva ministra financií a podpredsedu vlády Eduarda Hegera. Otázne je kto ministerstvo nakoniec povedie, objavilo sa už niekoľko mien možných nástupcov Mareka Krajčího. Premiér Igor Matovič zatiaľ nepovedal, kto ministerstvo zdravotníctva povedie.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu