Viac

  Minister zdravotníctva informuje o aktuálnej situácii

  Minister zdravotníctva Marek Krajčí informuje o aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku. Dozvieme sa aj nové rozdelenie okresov, ktoré bude platné od budúceho týždňa.


  Online prenos

  18:52 Od 15.3. bude až 34 čiernych okresov. Iba tri okresy budú v červenej farbe a ostatné budú v bordovej farbe. Horšia situácia je v prihraničných okresoch s Českou republikou je situácia najhoršia a takmer všetky okresy sú v čiernej farbe.

  18:52 Slovensko je aj naďalej celé čierne a teda budú aj naďalej platiť prísne opatrenia. Uvoľňovanie opatrení by podľa Krajčího mohlo znamenať opäť zhoršenie situácie.

  18:50 ÚVZ urobil celkovo 2.371 kontrol dodržiavania karanténnych opatrení. Začalo sa 22 priestupkových opatrení a uložili sa pokuty v celkovej výške 17.820 eur.

  18:49 Vyhradené miesta ostanú aj pre zdravotníkov a tiež pracovníkov domovov sociálnych služieb.Ministerstvo tvrdí, že nový nástroj na prihlasovanie na očkovanie bude viac prepracovaný, bude vo viacerých jazykových verziách a prihlasovanie bude aj pre slabozrakých.

  18:46 Vytvorený bude systém čakárne. V prvom rade sa bude dať vybrať termín očkovania ak bude termín voľný. Neustále bude formulár dostupný očkovací formulár aj keď nebude termín dostupný. Keď sa vytvoria nové voľné pozície automaticky sa údaje nalejú a prihlásené osoby dostanú SMS správou informácie o dátume a čase očkovania. Na reakciu budete mať jeden až dva, aby ste potvrdili tento termín. Všetky termíny sa budú obsadzovať podľa veku.

  18:44 Počas apríla by malo prísť výrazne vyšší počet vakcín. Pribúdať budú aj ďalšie vekové skupiny. Meniť sa bude konečne aj prihlasovanie na očkovanie, ktoré nebude už riešené cez formulár, kde rozhoduje rýchlosť vypísania údajov.

  18:36 Na Slovensko by malo prísť tento mesiac výrazne vyšší počet vakcín ako tomu bolo doteraz. Slovensko by malo v najbližšom období prísť až takmer 900-tisíc dávok vakcíny. Situáciu by mohli zlepšiť aj ďalšie vakcíny, ktoré teraz posudzuje Európska lieková agentúra.

  VýrobcaDodané doterazDodajú tento mesiac
  Pfizer/BioNTech462.150305.370
  Moderna45.60075.600
  AstraZeneca196.800309.464
  Sputnik V200.000200.000

  18:36 Klesá aj počet výjazdov záchrannej služba za týždeň, Rastie iba počet výjazdov záchrannej služby v Prešovskom kraji. V ostatných krajoch klesá. Klesá aj počet zamestnancov nemocníc, ktoré trpia nedostatkom personálu. Podľa ministerstva to spôsobuje hlavne vakcinácia zdravotníckych pacientov.

  18.33 Situácia na Slovensku sa prestáva zhoršovať. Podľa Krajčího sa situácia nezhoršuje. Mierne klesla pozitivita a stabilizovaná je aj situácia v nemocniciach. Zlepšilo sa aj reprodukčné číslo, ktoré by malo byť na úrovni jedna.

  18:31 Podľa Krajčího je Slovensko na 17. mieste v počte úmrtí na jeden milión obyvateľov. Najhorší sme boli iba v istej fáze pandémie boja s pandémiou ochorenia COVID-19.

  18:29 Až 90% vyšetrených vzoriek zo dňa 3. marca potvrdilo prítomnosť britského variantu vírusu SARS-CoV-2. Slovensko začalo postupne skvenovanie odobratých vzoriek. Celkovo sa bude sekvenovať približne 500 vzoriek denne. Aktuálne sekvenovali 72 vzoriek – z toho 61 vzoriek bolo pozitívnych na britský vírus, 5 na český a 6 na juhoafrický.

  18:28 Minister zdravotníctva hovorí, že všetky nakúpené testy sa môžu použiť aj na samotestovanie. Minulý týždeň sa objavili informácie, že Slovensko nakúpilo 35 miliónov testov, ktoré mali byť použité na samotestovanie doma avšak na tento typ testovanie nie sú vhodné.

  18:21 Krajčí hovorí opäť o novembrovom testovaní. Krajčí tvrdí, že každé jedno pretestovanie má zmysel. K tomuto záveru došli odborníci z inštitútu zdravotných analýz. Krajčí hovorí, že testovanie môže mať pozitívny efekt až na niekoľko týždňov. Januárové testovanie spôsobilo menšiu redukciu počtu nakazených ako novembrové. Podľa rezortu zdravotníctva to ovplyvnil hlavne britský variant, ktorý je infekčnejší ako pôvodný čínsky.

  18:20 Krajčí tvrdí, že téma testovania sa spolitizovala. Upozornil, že aj negatívny test neznamená, že je človek neinfekčný. Krajčí tvrdí, že testovanie je dôležité, pretože takto dokážeme identifikovať aj bezpríznakových pacientov.

  18:18 Minister zdravotníctva poďakoval tým, ktorí dodržiavajú nastavené opatrenia. Podľa Krajčího Slovensko v posledných týždňoch prechádza zložitým obdobím. Podľa Krajčího sa zdá, že ťažké obdobie by sme mohli mať za sebou.

  18:15 Tradične začína tlačová konferenci z meškaním niekoľkých minút.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu