Viac

  Rok pandémie na Slovensku: Rok zmätočnej vlády na Slovensku

  Presne pred rokom sa na Slovensku potvrdil prvý prípad pandémie ochorenia COVID-19. Po prvý krát testy na Slovensku potvrdili prvý prípady nákazy novým vírusom SARS-CoV-2. 

  Za 12 mesiacov sa na Slovensku potvrdilo už viac ako 322-tisíc prípadov ochorenia COVID-19, ktoré sa potvrdili pomocou presných RT-PCR testov. Ďalších bezmála 300-tisíc prípadov potvrdili menej presné antigénové testy. 

  Slovensko pre pandémiu ochorenia COVID-19 zažíva skutočne turbuletné časy. Pred pár dňami sa rozhorel koaličný spor pre dovoz neschválených ruských vakcín Sputnik, ktorý môže vyústiť až v pád vlády. Zásadnú rekonštrukciu vlády totiž požadujú až dve koaličné strany – SaS a strana Za ľudí. 

  Ľahké začiatky

  Po objavení prvého prípadu ochorenia COVID-19 na Slovensku začali doslova vojenské manévre a po prvý krát sme spoznali, aké to je, keď sú zatvorené bežné obchody. Vláda vyhlásila núdzový stav, ktorý platil len na zdravotníctvo. 

  Počas tohto obdobia pribúdali počty nakazených v jednotkách. Keď sa náhodou objavil deň s dvojciferným prírastkom bola to doslova senzácia. V tom čase sa však denne robili maximálne stovky testov na ochorenie COVID-19. Už v prvej vlne sme teda mali určite viac nakazených, len ich chabé testovanie nedokázalo odhaliť. 

  Áno o po prvý krát sa začal objavovať pojem prvá vlna. Epidemiológovia začali upozorňovať, že vírus SARS-CoV-2 len tak nezmizne. Prišli teda prvé varovania pred druhou vlnou, ktorá aj prišla. 

  Boj o obchody

  Už počas prvej vlny sa ukázala aj krehkosť novej vládnej koalície, ktorá vznikla po voľbách. Objavili sa prvé spory, ktoré sa týkali uvoľňovania opatrení. Premiér Igor Matovič držal zatvorené všetky obchody a to aj napriek tomu, že počty nakazených boli na jednotkách denne. Niektoré dni dokonca nepribudli žiadne prípady. 

  Proti zatvoreným obchodom a prevádzkam hlasno vystupoval hlavne minister hospodárstva Richard Sulík. Otvorenie ekonomiky, obchodov a tiež napríklad reštaurácií prišlo až po verejnej kritike Richarda Sulíka. Premiér nakoniec ustúpil a plán otvárania ekonomiky sa zrýchlil. Lenže sme zrýchlili až priveľmi. 

  Bujaré leto

  Slovensko režim uvoľnilo a ľudí vláda pustila aj na letné dovolenky. Slováci sa rozbehli po svete a z dovoleniek sa vracali s neželaným darčekom. Situácia sa vtedy zhoršila najmä na Orave, kde si vírus doviezli dovolenkári v autobuse. 

  Vírus sa začal masívne šíriť, ale zo strany vlády neprichádzalo k takmer žiadnemu sprísňovaniu opatrení. Premiér sa dokonca objavil na svadbe bez rúška. Za toto extempore si vyslúžil poriadnu spŕšku kritiky. Vyžehlil to jedným príspevkom na jeho obľúbenej sociálnej sieti Facebook. Veď rúško na svadbách nemá nikto, prečo by ho potom mal mať on?

  Špáracia jeseň 

  Na jeseň už aj nášmu premiérovi začínalo dochádzať, že bujaré leto bude mať následky. Lenže ešte pred tým sa premiér postavil na stranu neviest, ktorým sľuboval ako dobre im bude na svadbách so stovkou hostí. 

  Hygienici totiž v tom čase volali po sprísnení opatrení a obmedzili svadby na 30 hostí. Vdavkuchtivé nevesty začali vystrájať, ako ohňostroj na Silvestra a začali bojovať za veľké svadby. Čo tam potom, že vírus sa na svadbách masívne šíril. Hlavne, že mohli mať nevesty veľkú svadbu, biele šaty a kopec hostí. Ostáva len dúfať, že mali nevesty pripravené aj čierne šaty, pretože pre svadby na Slovensku zomreli stovky ľudí. 

  Premiér nakoniec cúvol a nevesty mohli na veľkolepé svadby zabudnúť. Prišli prvé opatrenia a hlavne prišlo prvé celoplošné špáranie našich nosov. Špáranie, ktoré Matovič najprv oznámil nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a až potom prezidentke. Vlastne prezidentka sa o pláne sultána Matoviča dozvedela rovnako ako všetci ostatní – z tlačovej konferencie. 

  Atómová bomba, ktorá vybuchla

  Spolu s oznámením celoplošného špárania prišiel aj čiastočný lockdown. Vláda sa poučila a obchody tento krát nezatvorila. Obchody síce nezatvorila, len zakázala zákazníkom do nich chodiť. Tento bláznivý nápad trval presne týždeň.

  Potom nasledoval prvý špárací víkend, keď sme sa postavili do hodinových radov, aby sme ukojili premiérovu špáraciu obsesiu. Nasledovali ešte dve špáracie kolá, ktoré boli najprv len v najviac rizikových okresoch a tretie špáracie kolo bolo už len v najviac zasiahnutých mestách.

  Prišli aj dva týždne počas ktorých výrazne klesol počet vykonaných PCR testov. Slovensko jednoducho prestalo testovať a zrazu sa vytratili aj pozitívni pacienti s ochorením COVID-19. Vyzeralo to teda, že premiérova atómová bomba vybuchla tam kde mala. Lenže to iba tak vyzeralo. 

  Strmý rast

  Dva týždne po špáraní sa začali objavovať prvé indície, ktoré naznačovali zvyšujúce sa riziko nákazy. Pozitívnych začalo pribúdať a to hlavne vďaka trom celoplošným kolám špárania. Časť ľudí sa nakazila v dlhých radoch, kde sa v mnohých prípadoch absolútne ignorovali akékoľvek rozostupy. 

  Ešte väčším problémom však bolo, že milióny Slovákov a Sloveniek malo zázračný modrý papierik. Ten im dal slobodu a hovoril, že sú predsa negatívny. Čo tam potom, že použité antigénové testy dokážu odhaliť asi tretinu prípadov. Mám modrý papierik a môžem všetko!

  Počty prípadov začali strmo rásť. Čo robila v tej chvíli naša vláda? Nič. Teda vlastne niečo robila. Hádala sa o ďalších kolách celoplošného špárania. Matovičova špáracia obsesia totiž neutíchala a k jej ukojeniu plánoval vyhnať Slovákov na mrazy do dlhých radov pred Vianocami. 

  Žiadne, keď nebude špáranie

  To sa premiérovi nepodarilo a pre ďalšie nezhody s Richardom Sulíkom sa nepodarilo nakúpiť testy. A čo robil náš sultán? Nič. Trucoval a vypisoval statusy na Facebook o tom ako zlý je Sulík. A keď nie sú testy netreba robiť žiadne iné opatrenia. 

  Odborníci 11. decembra vládu upozornili, že sedíme vo vlaku, ktorému zlyhali brzdy a rútime sa zo strmého kopca. Odborníci začali volať po tvrdých opatreniach. Vláda sa nich nezhodla a prišiel kvázi lockdown. 

  Otvorené sme nechali lyžiarske strediská, ktoré sú predsa pre všetkých Slovákov absolútne nepostrádateľné a hlavne pre predsedu parlamentu Borisa Kollára. Otvorené sme nechali aj kostoly. Tam vôbec nemajú vo zvyku hlavne počas Vianoc chodiť húfy ľudí. 

  Otvorené sme nechali aj všetky obchody, aby si ľudia stihli nakúpiť darčeky. Mnoho ľudí skutočne nakúpilo darčeky a dostali aj jeden, ktorý nechceli. Počty ľudí s ochorením COVID-19 začali zasa strmo rásť. 

  Silvestrovský lockdown

  Vláda si až po Vianociach aspoň trocha vstúpila do svedomia a možno si ministri na čele s predsedom uvedomili akú hlúposť spravili. Slováci sa totiž aj napriek odporúčaniam vo veľkom rozhodli cestovať a nastalo tradičné sťahovanie národov. 

  Na Silvestra teda vláda zakročila a vyhlásila aspoň nejakú formu lockdownu. Oslavy Silvestra a Nového roka už, ale vyhnali tisíce Slovákov na návštevy svojich príbuzných. Rodiny sa premiešali a premiešal sa aj COVID. Masívnemu šíreniu nič nestálo v ceste. 

  V tom čase sa u nás už masívne šírila nebezpečnejšia a nákazlivejšia britská mutácia vírusu. Politici nechali otvorené hranice do korán a cez ne prúdili denne tisíce domácich aj zahraničných pendelerov. Pendlerovi sa predsa COVID vyhýba. 

  Rok pandémie na Slovensku

  Ďalšie špáranie

  Premiér mal už záložný plán ako nás všetkých zachrániť. Plánoval rozbehnúť ďalšie celoplošné špáranie. Na rokovaní vlády dokonca povedal, že budeme potiť krv. Teda hlavne samosprávy. Tým chcel testovanie aj nariadiť, ak by ho náhodou neposlúchli. 

  Premiér si testovanie presadil a to ja napriek varovaniu odborníkov. Tí vystríhali pred rizikami celoplošného testovania, ktoré mohlo paradoxne spôsobiť masívne šírenie vírusu a nie ho zastaviť. Testovanie zvyšuje mobilitu a stúpajú počty kontaktov. 

  Problém s testovaním donekonečna mali aj samosprávy. A pred testovaním varovali aj zdravotníci. Tých bolo už bez tak málo a ešte sa mali každý víkend postaviť do prvej línie a špárať nosy. Hlavne, že premiér má nohy cez víkend v teplučku svojho domova. 

  30 výnimiek

  S testovaním prišiel aj akýsi lockdown. Slovenská vláda ho poňala takým jej typickým, svojským spôsobom. Pozatvárala síce niektoré prevádzky, ale iné nechala otvorené. A samotný zákaz vychádzania má desiatky výnimiek, kedy nepotrebujete test. 

  Problémom slovenských opatrení je aj ich kontrolovanie. Namiesto toho, aby sa polícia tvrdo zamerala na kontrolu dodržiavania karantény a kontrolovala niekoľko desiatok tisíc pozitívnych, tak kontrolujeme päť miliónov negatívnych. 

  Modré papieriky nahradili biele a niekedy SMS alebo mail. Ich účel je rovnaký – mám papierik a som negatívny. Mnoho ľudí navyše opatrenia absolútne ignoruje a na nich je aj tých pár policajtov v uliciach málo. Navyše policajti robia masívne kontroly hlavne, keď sa menia opatrenia. Inak ich musíte hľadať lupou. 

  Najhoršia vláda

  Pandémia ochorenia COVID-19 si na Slovensku už vyžiadala takmer 10-tisíc ľudských životov. Dostali sme sa na vrchol rebríčka počtu úmrtí a v tom sme najlepší, pardon vlastne najhorší na svete. 

  Naše nemocnice sú preplnené a postupne kolabujú. Pomáhajú nám zdravotníci z Rumunska a na časť pacientov si prevzali poľské a nemecké nemocnice. Takto vyzerá po roku boj s pandémiou na Slovensku a hlavne boj s našou vládou. 

  V prvej vlne sme od premiéra počúvali, ako treba vypočuť hlas odborníkov. S klesajúcimi preferenciami sa pustil Matovič do boja so všetkými okolo seba, len na pandémiu sa vykašlal. Keď táto vláda začínala hrdila sa tým, že chce byť najlepšia akú Slovensko malo. Teraz už môžme povedať, že je to najhoršia vláda akú sme mali. 

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu