More

  ZSSK od 7.3. redukuje dopravu. Niekde vlaky skončia úplne

  Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dnes informovala, že z dôvodu neustále pretrvávajúcej pandémie COVID-19, zákazu vychádzania a zníženého dopytu po vlakovej doprave pristupuje na základe pokynov Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV SR) k optimalizácii ponuky vlakovej dopravy od 7. 3. 2021, teda od 1. zmeny grafikonu vlakovej dopravy (GVD). 

  Z 34,4 miliónov vlakokilometrov plánovaných pre rok 2021 ubudne 917.000. Dočasne sa obmedzí doprava v okolí Bratislavy, kde aj po redukcii ostane v prímestskej doprave v okolí 1-hodinový takt vlakov, ktorý je počas dopravnej špičky zahustený na 30-minútový interval medzi vlakmi. To znamená dostatočnú a kvalitnú ponuku dopravy vzhľadom na znížený dopyt. 

  Na traťovom úseku Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany príde k trvalému zastaveniu železničnej dopravy z dôvodu dlhodobého nezáujmu cestujúcich. Na tejto trati zruší ZSSK celkovo 8 vlakov. 

  Zníženie rozsahu a redukcia dopravných výkonov je výsledkom dohody medzi ZSSK a MDV SR. Cieľom je optimalizovať vlakovú ponuku a výdavky na verejnú dopravu tak, aby bol vplyv redukcie pre verejnosť – s ohľadom na znížený dopyt – minimálny. 

  Redukcia výkonov je na viacerých linkách a úsekoch medzištátnej dopravy platná už aj v súčasnosti. Na ďalších linkách je definovaná redukcia dočasná, pričom vyplýva zo súčasnej dostatočnej ponuky a výrazne zníženého dopytu po službách verejnej dopravy. 

  Termín obnovenia dopravy konkrétnych vlakov je orientačne stanovený do 1. 9., resp. 5. 9. 2021, kedy by mohlo dôjsť k utlmeniu situácie v súvislosti s pandémiou COVID-19 a následne opätovnému nárastu dopytu po železničnej doprave. Niektoré vlaky však nebudú premávať až do decembra, kedy sa opäť bude meniť grafikon. 

  „Ako železničiara ma absolútne neteší akékoľvek znižovanie výkonov, či rušenie spojení. Verím však, že sa po koronakríze železničná doprava dokáže vrátiť späť do svojich koľají a bude ešte silnejšia.“

  povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSS

  Podrobné informácie o rušených vlakoch nájdete aj na webovej stránke ZSSK

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu