More

  Matovič: Rusko ponúklo zrušenie zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V

  Slovensko nakúpilo ruskú vakcínu Sputnik V aj napriek tomu, že vakcína nie je schválená na použitie v Európskej únii a výrobca o schválenie zatiaľ ani nepožiadal. Výnimku z použitia vakcíny na Slovensku schválil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Povolenie vakcíny spustilo vlnu kritiku a hrozí dokonca rozpad vlády.

  Premiér dnes na Facebooku napísal, že ruský výrobca vakcíny ponúkol bezplatné zrušenie zmluvy o nákupe 2 miliónov kusov vakcíny. Podľa vyjadrenia ruského výrobcu sa o vakcíny zaujíma ďalších 40 krajín.

  „Včera neskoro večer som dostal od výrobcu vakcíny Sputnik V oficiálnu ponuku, že v situácii, keď má byť ich vakcína na Slovensku predmetom takej nenávisti, že koaliční partneri hrozia až rozpadom vlády, sú ochotní ešte dnes zrušiť celú zmluvu na zabezpečenie 2 000 000 vakcín. Bez akýchkoľvek sankcií voči Slovensku a s dovetkom, že 40 krajín, ktoré na Sputnik V čakajú, sa o vakcíny určené pre ľudí na Slovensku pobijú.“

  Napísal premiér Igor Matovič na Facebooku

  Premiér zároveň na Facebooku uviedol, že prosí koaličných partnerov, aby sa dnes jasne vyjadrili, či žiadajú zmluvu zrušiť alebo zostane zmluva platná.

  „Tak poprosím kolegov, nech sa rýchlo (ešte dnes) vyjadria a nezávislé médiá, nech umožnia svojim čitateľom tiež vyjadriť názor.“

  Doplnil Matovič

  Ruskou vakcínou očkuje napríklad susedné Maďarsko, ktoré už začalo očkovanie aj čínskou vakcínou. Obe pritom neboli zatiaľ na oficiálne použitie v Európskej únii schválené. Maďarsko má však zaočkovaných takmer 800-tisíc obyvateľov. Slovensko má len niečo vyše 320-tisíc zaočkovaných.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu