Viac

  Matovič odpálil atómovú bombu. Takúto reakciu však asi nečakal

  Zásadná rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby? Slovenskou vládou otriasa nedávno doručená ruská vakcína Sputnik, ktorú na letisku privítal sám premiér Igor Matovič spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

  Matovič tým odpálil atómovú bombu, ktorú však zrejme odpáliť nechcel. Strana Za ľudí použitie ruskej vakcíny Sputnik odmietla už pred niekoľkými dňami. K odmietaniu neschválenej ruskej vakcíny, ktorá sa bude používať na základe výnimky ministra zdravotníctva, sa však pridala aj strana SaS.

  Boli za prezidentkou

  Za prezidentkou Zuzanou Čaputovou dnes boli aj predstavitelia koaličných strán Za ľudí a SaS. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a tiež predseda strany SaS Richard Sulík žiadajú zásadnú rekonštrukciu vlády. V hre je okrem odchodu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího aj výmena premiéra Igora Matoviča.

  „Keďže sa bavíme o rekonštrukcii vlády, berte to ako požiadavku strany SaS, aby sme teda minimálne takéto rozhovory otvorili, je úplne logické, že vynechať z tohto prezidentku by bola veľká taktická chyba.“

  Povedal dnes predseda strany SaS Richard Sulík

  Už dlhšiu dobu žiada zmenu vo vládnutí aj prezidentka Zuzana Čaputová. Ta pritom na zmenu vyzvala už minulý rok, za čo si vtedy vyslúžila ostrú kritiku zo strany premiéra Igora Matoviča. Prezidentka opakovane kritizovala chaotické prijímanie opatrenie a nie len to. Čaputová v decembri vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby odovzdal manažovanie boja s pandémiou ochorenia COVID-19 inému členovy vlády.

  Čaputovú zhoda prekvapila

  Prezidentka Zuzana Čaputová sa po rokovaní s Richardom Sulíkom a Veronikou Remišovou vyjadrila len stručne. Vo vyjadrení však uviedla, že ju prekvapila miera zhody oboch koaličných partnerov.

   „Rokovania v koalícii pokračujú a veľmi si želám, aby takáto miera zhody o potrebných zmenách bola medzi všetkými štyrmi koaličnými partnermi.“

  Povedala po rokovaní s SaS a stranou Za ľudí prezidentka Zuzana Čaputová

  Po rokovaní s prezidentkou sa lídri všetkých koaličných strán presunuli do Národnej rady, kde ich pozval predseda strany Sme rodina Boris Kollár. Rokovania sa začali krátko po 18.00 hodine a zrejme budú pokračovať aj celú noc.

  Skúša opäť Facebook

  Premiér sa ku vládnej kríze zatiaľ priamo nevyjadroval. Opäť sme sa dočkali len ďalších statusov na Facebooku, ktoré Matovič bežne používa na komunikáciu. Premiér opäť na Facebooku tvrdí, že nákup ruskej vakcíny je správny.

  „Sputnikom sa zaočkujú len tí, ktorí chcú a preto zneužívať dovoz vakcíny a moju prítomnosť na košickom letisku ako dôvod na pád vlády, je mimoriadne zvláštne.“  

  Uviedol na Facebooku predseda vlády Igor Matovič
  https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10221578435062687

  Premiér neskôr na Facebooku zverejnil aj krátke video. Vyzval v ňom koaličných partnerov, aby nevyužívali nákup ruskej vakcíny Sputnik V na pád vlády.

  https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10221579346405470

  Padne vláda?

  Sulík aj Remišová vyzvali k zásadnej rekonštrukcii vlády, avšak obaja zároveň odmietajú predčasné voľby. Predčasné voľby odmieta aj Boris Kollár so Sme rodina. Dnes však nevylúčil, že by prišlo k rekonštrukcii vlády.

  Ako dnešné rokovania dopadnú sa zrejme dozvieme až zajtra. V hre je napríklad aj výmena premiéra Igora Matoviča, ktorý už dlhodobo vedenie vlády nezvláda. V krízových chvíľach sa dokonca rokovania vlády nezúčastnil.

  Vláda zlyhala aj v boji s ochorením COVID-19. Už decembri volali odborníci po zavedení tvrdých opatrení v boji s pandémiou. Vláda vtedy ich názor odmietla. Dnes denne zomiera na ochorenie COVID-19 stovka ľudí. Slovensko zároveň patrí medzi najhoršie krajiny na svete v počte úmrtí na milión obyvateľov.

  Preferencie klesajú

  Už niekoľko mesiacov preferencie strany OĽaNO vytrvalo klesajú. Podľa posledných predvolebných prieskumov, by už strana OĽaNO voľby rozhodne nevyhrala. Navyše preferencie z mesiaca na mesiac klesajú. Súčasná vládna koalícia by po prípadných voľbách nedokázala ani vládu zostaviť.

  Klesá však aj dôvera ľudí vo vrcholných predstaviteľov vládnej koalície. Premiér Igor Matovič aj predseda strany Sme rodina Boris Kollár sa prepadli v rebríčku dôveryhodnosti na úroveň Mariana Kotlebu.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu