More

  Premiér: Na nákup Sputnika V sme mali súhlas vrcholných predstaviteľov Za ľudí

  Premiér Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii uviedol, že s nákupom uskej vakcíny Sputnik V súhlasila aj strana Za ľudí. Pripustil, že nákup spôsobil “vnútrokoaličné turbulencie” a Za ľudí je “vnútorne roztrasené”.

  Premiér pripomenul, že strana Za ľudí odmietla na vláde návrh na obstaranie vakcín.

  “Reagovali ale tak, že minister Krajčí, keď chce, si môže slobodne tú vakcínu kúpiť, takéto kompetencie má.”

  podotkol s tým, že Krajčího ani jeho teda nemôžeme obviňovať, že konali svojvoľne

  Poukázal pritom aj na výroky predsedníčky strany a vicepremiérky Veroniky Remišovej či podpredsedníčky a ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

  https://www.facebook.com/UradVladySR/videos/2857781851163235

  Vyjadrenia ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka o vakcíne ako nástroji hybridnej vojny považuje za “úplne zbytočnú politizáciu tejto otázky”.

  “Sputnik V je liek, je to vakcína ako všetky ostatné.”

  poznamenal. Mali by sme podľa neho prestať premýšľať, odkiaľ pochádza

  Opäť požiadal koaličných partnerov o odloženie politiky. Odmietol tiež, že by “vítal” vakcínu na letisku. Išlo podľa neho len o tlačovú konferenciu.

  V súvislosti s tým, že informácie o rokovaniach s Ruskom neboli dopredu zverejnené povedal, že sa obávali “vyvolávania skupinovej nevraživosti voči tejto vakcíne”, čo by mohlo ruských predstaviteľov od podpisu zmluvy odradiť. Dodal, že zmluvu podpísali až v sobotu 27. 2. večer.

  Na Slovensku včera pristáli prvé dávky ruskej vakcíny Sputnik V. Na letisku pri prílete lietadla s prvými dávkami vakcíny Sputnik V bol premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí a tiež napríklad popredný infektológ Pavol Jarčuška.

  K odchodu poslanca Za ľudí Tomáša Valáška z koalície i strany Za ľudí povedal, že poslanec čakal na situáciu, v ktorej by mohol vyzerať dostatočne “sexy”, aby mohol odísť.

  Expredseda parlamentu a predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko podľa premiéra nemá s objednávkou nič spoločné.

  Na otázku, prečo nerokoval aj o dodaní ďalších dostupných vakcín povedal, že napríklad na rokovania o vakcíne AstraZeneca má výhradnú kompetenciu iba Európska komisia.

  Premiér v pondelok 1. 3. na košickom letisku oznámil nákup dvoch milión ruských vakcín Sputnik V. Zároveň bola dovezená prvá dodávka.

  https://www.facebook.com/UradVladySR/videos/732149644153134

  Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku. Nákup vyvolal pnutie v koalícii. Odchod z nej i zo strany Za ľudí oznámil v dôsledku udalostí poslanec Národnej rady SR a predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu