Viac

  Ministerstvo zdravotníctva: Po úzkom kontakte s COVID pozitívnym sa izolujte, nie hneď testujte

  Ministerstvo zdravotníctva, upozorňuje na častú chybu. V prípade, že niekto bol v úzkom kontakte s osobou pozitívne testovanou na COVID-19, je povinný sa izolovať a dať sa otestovať až po ôsmych dňoch.

  Musí sa prihlásiť na test cez registračný formulár, o kontakte s pozitívnym v prípade príznakov môžete využiť antigénové testovanie, pri bezpríznakovom priebehu testovanie RT-PCR.

  Vzhľadom na pandemickú situáciu pribúda prípadov ľudí s pozitívnym testom na COVID-19. A tým prirodzene vzrastá aj počet ľudí, ktorí boli s nimi v kontakte. Osoby z úzkeho kontaktu sa majú podľa rezortu zdravotníctva po oznámení tejto skutočnosti okamžite izolovať.

  V prípade, že ste identifikovaný ako úzky kontakt s pozitívnou osobou na COVID-19 okamžite zostávate v domácej izolácii a najskôr na 8. deň od kontaktu sa prihlásite na testovanie, na stránke korona.gov.sk. Pri vypĺňaní formuláru je potrebné uviesť, že ste boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, resp. príznaky ochorenia ak sa u vás objavili. 

  Povinná karanténa začína od momentu, kedy sa dozviete, že ste boli v úzkom kontakte s niekým pozitívnym na ochorenie. Opatrenie má za úlohu zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy.

  U ľudí bez príznakov karanténa trvá 14 dní, aj v prípade, že podstúpia testovanie s negatívnym výsledkom. V prípade, ak sa u vás vyskytnú akýkoľvek z klinických príznakov ochorenia, počas doby 14 dní od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie, o ukončení karantény rozhoduje všeobecný lekár. Aj miernejšie  zdravotné komplikácie je nutné konzultovať so svojím lekárom, aby sa zabránilo zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.  

  Za úzky kontakt môžete považovať:

  • osoby, s ktorými ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku, v zasadačke a podobne,
  • osobu, s ktorou ste boli tvárou v tvár (na vzdialenosť menšiu než meter), v blízkosti ktorej ste kašlali a kýchali, alebo s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu,
  • osoby, s ktorými ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov,
  • osoby, ktoré s vami cestovali v aute, alebo sedeli vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.
  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu