Viac

  Slovensko na kolenách. Pomôže nám Rakúsko

  Rakúsko ako prvé zareagovalo na prosbu Slovenska o pomoc so zvládaním pandémie COVID-19. Chýbajú nám lekári aj zdravotné sestry. Mnohé nemocnice sú už takmer plné a nezvládajú nápor pacientov.

  Situácia na Slovensku je kritická a nemocnice melú z posledného. Počty pacientov v nemocniciach neklesajú a navyše denne na Slovensku pribúda viac ako 100 úmrtí na COVID-19. Situácia sa zrejme v najbližších týždňoch len tak nezlepší.

  Až polovica pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu neprežije. V nemocniciach zomiera až tretina pacientov s covidom. Slovensko sa podľa posledných dát umiestnilo na vrchol nelichotivého rebríčka počtu úmrtí na milión obyvateľov, kde sme najhorší na svete.

  Pomôže Rakúsko

  Pre zhoršujúcu sa situáciu dnes Slovensko oficiálne požiadalo Európsku komisiu o pomoc v rámci programu civilnej ochrany. Aktiváciu systému civilnej ochrany dnes schválila slovenská vláda. Slovensko potrebuje najmä lekárov a zdravotné sestry.

  Ako prvé zareagovalo na požiadavku Slovenska susedné Rakúsko. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz potvrdil, že Rakúsko je pripravené Slovensku pomôcť. Na Slovensko by mohli prísť rakúski armádni zdravotníci.  

  ​”Pomáhať rýchlo a nebyrokraticky je požiadavkou európskej solidarity. Preto sme už prijali pacientov z Francúzska, Talianska a Čiernej Hory. Rakúska armáda teraz personálom podporí Slovensko.”

  povedal rakúsky kancelár Sebastian Kurz

  Slovensko potrebuje hlavne lekárov v oblasti anestéziológie a intenzívnej medicíny. Slovensko však potrebuje aj zdravotné sestry so skúsenosťou v ošetrovateľskej starostlivosti na pracoviskách oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. Zdravotníkov potrebujeme minimálne na mesiac.

  Možno desiatky

  Slovenský minister zdravotníctva Marek Krajčí včera uviedol, že Slovensko zatiaľ potrebuje minimálne 10 lekárov a približne 15 sestier. Tento počet sa však môže výrazne navyšovať. Slovenské nemocnice sú na pokraji síl a mnohé hlásia obsadenie všetkých covidových lôžok. Problémom je klesajúci počet voľných lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou.

  “Rakúske ozbrojené sily sú vždy k dispozícii, keď to je potrebné. Nech je to v Rakúsku alebo aj v zahraničí, pre našich susedov a európskych priateľov. Je preto samozrejmé, že v týchto náročných časoch stojíme po boku Slovenska.”

  Uviedla rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová.

  Žiadosť ešte nedorazila

  Slovenská žiadosť o pomoc v rámci mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie ešte nedorazila do Koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie (ERCC). Práve ERCC zabezpečuje koordinovanie pomoci v rámci mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie.

  Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany zahŕňa európsku kapacitu pre reakcie na núdzové situácie. Je to dobrovoľné zoskupenie zdrojov, ktoré členské štáty predbežne vyčlenili na okamžité nasadenie v rámci EÚ alebo mimo nej.

  Jednou zo súčastí je európsky zdravotnícky zbor. Je to zoskupenie zdravotníckych pracovníkov a odborníkov z oblasti verejného zdravia, ktoré možno rýchlo nasadiť na operácie týkajúce sa napríklad pandémie ochorenia COVID-19.

  Po prvý krát sa mechanizmus použil v roku 2001 a v roku 2013 prešiel viacerými zmenami. Od roku 2001 sa pritom mechanizmus civilnej pomoci na európskej úrovni použil viac ako 420-krát.

  Výzvy na odchod

  V súvislosti s mimoriadne zlou situáciou sa stupňuje aj tlak na slovenskú vládu a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího pre nezvládnutie manažovanie boja s pandémiou ochorenia COVID-19.

  Na Slovensku už niekoľko týždňov platí prísny zákaz vychádzania, ktorí však mnoho ľudí ignoruje. Namiesto kontroly dodržiavania karantény pre pozitívnych sa slovenská polícia zameriava na kontrolu negatívnych a kontrolu absolvovania celoplošného testovania.

  Dnes vyzvali na odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího aj bývalí ministri zdravotníctva. Podľa vedcov a odborníkov môže za výrazné zhoršenie situácie na Slovensku aj neskoré zavedenie lockdownu. Vedci po lockdowne volali ešte na začiatku decembra, ich hlas však vláda nevypočula.

  Aj prezidentka

  Postup slovenskej vlády opätovne skritizovala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa včera stretla so slovenskými vedcami. Tá pritom už rázne verejne vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby prenechal manažovanie krízy inému členovi vlády. Premiér Igor Matovič však akúkoľvek kritiku neznesie a prezidentku dokonca v decembri prirovnal k Robertovi Ficovi a Marianovi Kotlebovi. Sám sa však ocitol v ich vybranej spoločnosti, keď zverejnili výsledky dôveryhodnosti politikov.

  “Momentálne sme na prvej priečke v počte úmrtí na COVID-19 na milión obyvateľov a už by sme určite chceli počuť dobré správy. Tou základnou, ktorú si z dnešného stretnutia odnášam je, aby sme nevenovali všetku energiu na jedno zázračné opatrenie, ale aby sme poctivo a dôsledne robili to, čo pomáha aj inde vo svete – efektívny manažment krízy, trasovanie, sekvenovanie, dostupnejšie PCR testy, dôkladná kontrola karantény, vyhodnocovanie získaných dát, kvalitná komunikácia a ochrana hraníc pred nebezpečnejšími mutáciami vírusu. Touto cestou sa z najhoršieho dostali aj iné štáty a dostaneme sa aj my.”

  Povedala včera po rokovaní s odborníkmi prezidentka SR Zuzana Čaputová

  Hádky sú prednejšie

  Vláda v posledných týždňoch dokazuje, že im na osude Slovákov veľmi nezáleží. Vláda sa totiž nedokázala niekoľko dní dohodnúť ani na podobe covid automatu. To je však len špička ľadovca.

  Už niekoľko týždňov hádže všetku vinu premiér Igor Matovič na ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Najprv to bolo za nedodanie nepresných antigénových testov a neskôr mohol Sulík asi za všetky problémy sveta. Masívne testovanie pritom už niekoľko týždňov neodporúčajú ani vedci a odborníci. Tí odporúčajú testovanie v ohniskách.

  Aj prezidentka opäť vyzvala na posilnenie testovanie prostredníctvom presných PCR testov. Tie dokonca ministerstvo zdravotníctva pre ľudí obmedzilo. Bezplatne sa môžete testovať dva krát do mesiaca. Každý ďalší test si už platíte, aj keby ste mali príznaky. Takto rozhodne boj s pandémiou nevyzerá. Takto vyzerá boj vo vnútri rozhádanej vlády, ktorá už zrejme tiež, ako slovenské nemocnice, melie z posledného. Či?

  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu