Viac

  Začalo sčítanie obyvateľov. Štát sa opäť pýta aj na údaje, ktoré už má

  Dnes na Slovensku začalo ďalší povinné sčítavanie obyvateľov. Prvý krát bude len online. Štát sa však opäť pýta aj na údaje, ktoré už dávno má.

  Sčítanie obyvateľov, bytov a domov prebieha v čase pandémie ochorenia COVID-19 len online. Štát tvrdí, že sčítanie je anonymné a údaje nebudú spájané s konkrétnou osobou. Dokazovať to môže aj fakt, že dotazník po zadaní rodného čísla môžete vyplniť aj opakovane.

  Sčítanie bude prebiehať od dnes až do 31.3.2021. Na sčítanie je možné použiť počítač alebo špeciálnu aplikáciu pre iOS a Android. Na sčítanie budete môcť využiť elektronický občiansky a prihlásiť sa pomocou neho alebo vyplníte vaše rodné číslo.

  Bezpečnostné riziká

  Pre sčítanie online je potrebné navštíviť adresu www.scitanie.sk alebo si stiahnete aplikáciu pre iOS a Android. Sčítanie online má však aj niekoľko bezpečnostných rizík. Napodobniť štátnu stránku nie je veľký problém.

  Môžu sa teda objaviť rôzne jej klony v snahe získať od ľudí citlivé údaje. Už na začiatku procesu zadávate rodné číslo a overujete totožnosť pomocou doplňujúcej otázky. Nám sa však v rámci tejto otázky zobrazilo na doplnenie meno. To nie je práve najbezpečnejšia forma overenia. Získať teda potrebné údaje nie je najmenší problém.

  Vo formulári máte po vyplnení týchto údajov už predvyplnené niektoré údaje ako je napríklad číslo bytu. Našťastie ide hlavne o údaje, ktoré si viete aj dohľadať na internete bez potreby špeciálnych znalostí.

  Pýta sa čo už vie

  Štát už v minulosti dokázal, že údaje chrániť nevie. Dôkazom boli aj údaje stoviek tisíc Slovákov, ktoré sa povaľovali na internete vrátane celej adresy a rodného čísla. Pre banálnu chybu sa ľahko dalo dostať k dátam pacientom, ktorí sa dali testovať na ochorenie COVID-19.

  Druhým problémom aj tohto sčítania, že štát sa opäť pýta na údaje, ktoré už dávno vie. Jedna z otázok sa pýta na najvyššie ukončené vzdelanie. Tento údaj pritom štát má dávno k dispozícii.

  Rovnako sa štát opätovne pýta na rodinný stav a pritom aj tento údaj k dispozícii štát má. Rovnako absurdné sú aj otázky na deti, pretože aj tieto dáta už štát rovnako má k dispozícii.

  Dôchodcom pomôžu

  Problematické môže byť sčítanie aj pre starších ľudí a ľudí bez prístupu na internet. Tým budú nakoniec pomáhať sčítací asistenti. Tých buď navštívite na kontaktnom mieste, ktorých zoznam by mal byť na internetovej stránke alebo požiadate, aby asistent prišiel za vami.

  Termín asistovaného sčítania sa z dôvodu pandemickej situácie však posúva na obdobie od 1. 4. 2021 do 31. 10. 2021. Ak sa nemôžete alebo neviete sčítať sami máte možnosť využiť službu asistovaného sčítania. V každej obci bude zriadené kontaktné miesto, kde vám so sčítaním pomôže stacionárny asistent.

  Štátny amaterizmus ako vyšitý. Na tlačidlo môžete klikať koľko len chcete, nič sa vám nezobrazí. Namiesto zoznam kontaktných miest tak uvidíte stále tú istú stránku.

  Samotnú nepripravenosť sčítania a amaterizmus Štatistického úradu dokazuje aj fakt, že keď sa snažíte zobraziť zoznam kontaktných miest, tak sa vám nič nezobrazí. Tlačidlo totiž nikam nesmeruje obsahuje iba mriežku. Asi vhodnejším riešením by bolo odkaz nasmerovať na stránku, ktorá bude informovať kedy budú zoznamy k dispozícii.

  Vyplníte aj opakovane

  Problém sčítania je aj to, že formulár môžete kľudne vyplniť aj opakovane. Aj po jeho vyplnení a uložení vám totiž systém umožní formulár vyplniť opätovne. Na čo sú potom štátu takéto údaje? Veľmi jednoducho môže niekto vyplniť aj stovky krát dotazník pre rovnakú osobu.

  Ostáva nám už iba dúfať, že naše údaje sa už po pár týždňoch nebudú povaľovať na internete a nedostanú sa k ním neoprávnené osoby. Minulé sčítania boli anonymné, ale to úplne neplatí pre toto sčítanie. Ak by unikli údaje ľudí, bol by to obrovský bezpečnostný problém. Snáď to však štátni úradníci tento krát zvládnu bez banálnych chýb.

  Marek
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu