Viac

  Doklad o prekonaní COVID-19 nemusí vydať všeobecný lekár

  V zmysle platných opatrení je nutné sa vo viacerých situáciách preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Informoval o tom rezort zdravotníctva.

  V rámci výnimiek je možné predložiť doklad o prekonaní ochorenia nie starší ako tri mesiace. Podľa lekárov sa na nich opäť obracajú ľudia a žiadajú doklad o prekonaní ochorenia. Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že kontaktovať všeobecného lekára nie je nutné. Postačuje aj doklad o pozitívnom teste.

  Slovenská lekárska komora poukázala na podnety od všeobecných lekárov, ktorých pacienti opäť žiadajú o vystavenie potvrdenia o prekonaní COVID-19. Výnimku z preukazovania sa negatívnym testom totiž majú aj osoby, ktoré ochorenie COVID-19 už prekonali. Podmienkou však je, že musia mať doklad o prekonaní nie starší ako tri mesiace.  

  Ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že nie je nutné, aby bolo potvrdenie vydané všeobecným lekárom. V zmysle platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR sa osoba môže preukázať dokladom, že jej bolo ochorenie COVID-19 diagnostikované v období nie dávnejšie ako tri mesiace. 

  Doklad môže mať aj formu emailu alebo SMS o pozitívnom teste. Musí však obsahovať jasný identifikačný prvok testovanej osoby, ktorý dokáže kontrolný orgán overiť.

  V súčasnosti zároveň platí, že aj bez vykonaného negatívneho testu je možné ísť napríklad do lekárne. V nevyhnutnom rozsahu je výnimka pri zabezpečovaní liekov a zdravotníckych pomôcok.

  Rovnako tak je umožnená cesta do zdravotníckeho zariadenia na účel neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej starostlivosti. Výnimka platí aj pre cestu na vykonanie testu na ochorenie COVID-19.

  Redakcia
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu