Viac

  Vyrábať vakcíny aj na Slovensku musí byť náš strategický cieľ

  Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 4. februára 2021 pracovne stretla s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

  Diskutovali spolu o aktuálnej pandemickej situácii, ale aj o možnosti vyrábať vakcínu proti ochoreniu Covid-19 aj na Slovensku. Podľa prezidentky to musí musí byť našim strategickým cieľom. 

  “Aktuálna situácia s ich nedostatkom a výskyt nových mutácií vírusu ukazujú, že sa musíme na budúcnosť lepšie pripraviť. Spoločný európsky nákup vakcín bol v čase ich vývoja nevyhnutný, musíme sa však rýchlo pripraviť na situáciu, kedy tie isté vakcíny dokážeme so zapojením našich kapacít vyrábať aj na Slovensku. Expertov a expertky na to máme, máme dokonca výrobné zariadenia, ktoré sa za predpokladu istej modernizácie môžu uchádzať o licenciu na výrobu vakcín. Dnes som o tejto možnosti diskutovala s ministrom zdravotníctva, keďže viem, že jeho ministerstvo v tejto veci tiež začalo podnikať prvé kroky. Využijem všetky svoje medzinárodné kontakty, aby sa výroba vakcíny na Slovensku stala realitou.”

  Uviedla prezidentka Zuzana Čaputová

  Podľa prezidentky je proces vakcinácie dlhodobý a komplexný projekt, ktorý presahuje rámec len ministerstva zdravotníctva a bolo by prospešné, aj po vzore iných krajín, uvažovať o jednom centrálnom a nadrezortnom riadiacom bode celej očkovacej operácie.

  V súvislosti s aktuálnou situáciou a prijímanými opatreniami prezidentka poznamenala, že tzv. covid automat môže znamenať väčšiu predvídateľnosť rozhodnutí vlády v manažmente pandémie, čo by podľa nej bol nepochybne výrazný posun vpred. 

  “Či sa to podarí, však určí citlivé nastavenie výnimiek zo zákazu vychádzania, ktoré zohľadní nevyhnutnú mieru testovania a zároveň aj kapacitu štátu a samospráv pri zabezpečení testovania a kontrole dodržiavania opatrení.”

  Doplnila Čaputová
  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu