Viac

  VÚSCH povedie oceliar. Krajčí odvolal skúseného odborníka

  Minister zdravotníctva Marek Krajčí namiesto riešenia kolabujúcich nemocníc dnes z funkcie generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH ) odvolal skúseného odborníka profesora Františka Sabola.

  Za odvolaného generálneho riaditeľa sa postavili aj zamestnanci nemocnice, ktorí zorganizovali protestnú akciu. Odborníka, ktorý viedol ústav od čias vlády Mikuláša Dzurindu nahradí vo funkcii oceliar. Zmena vyvoláva množstvo otáznikov.

  Bez udania dôvodu

  Sabola minister odvolal dnes v Bratislave. Podľa vyjadrenia odchádzajúceho generálneho riaditeľa nepovedal minister zdravotníctva Marek Krajčí ani dôvody. Na protestnej akcii sa zúčastnil aj člen dozornej rady nemocnice, ktorého volia do dozernej rady zamestnanci nemocnice Ján Luczy.

  Dnes ma pán minister odvolal, osobne som bol v Bratislave. Dôvody som nepočul žiadne. Bolo to veľmi krátke, strohé.

  Uviedol pre agentúru TASR sám František Sabol

  Desiatky zamestnancov nemocnice protestovali v oknách VÚSCH, kde vyvesili aj transparent „Nášho GR si nedáme“. Na mieste dokonca horeli zapálené sviečky. Vyjadriť podporu odvolanému riaditeľovi prišiel aj košický primátor Jaroslav Polaček.

  S prekvapením a ľútosťou som prijal oznámenie o odvolaní pána riaditeľa. Dovoľte mi v mene mojom a v mene všetkých Košičanov, ktorým pán doktor zachránil život a rozprávame o tisíckach ľudí v tomto meste, aby som mu vyjadril podporu a poprial silu na všetko to, čo sa tu udialo. Chcem sa poďakovať všetkým týmto ľuďom v oknách, že prejavujú vďaku, solidaritu a ľudskosť pánovi doktorovi, ktorý zachránil vlastnými rukami tisícky životov v tomto meste.

  povedal na zhromaždení košický primátor Jaroslav Polaček

  Oceliar povedie nemocnicu

  Celé odvolanie však zaváňa politickým tlakom a pomstou súčasnej vlády premiéra Igora Matoviča. Minister zdravotníctva Marek Krajčí totiž do funkcie generálneho riaditeľa špičkového špecializovaného ústavu vymenoval človeka, ktorý pred tým pracoval v oceliarskom priemysle a nikdy nepracoval v zdravotníctve.

  Dnes sme sa dozvedeli, že s účinnosťou k piatku pán minister zdravotníctva Marek Krajčí bez udania akéhokoľvek dôvodu odvolal nášho generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva pána profesora Františka Sabola. Táto informácia nás šokovala a hlboko sa nás ľudsky a profesionálne dotkla. Preto sme sa tu stretli, aby sme mu prejavili svoju plnú podporu. Nevieme a ani nechceme si predstaviť, že v čase, keď ohrozujeme svoje zdravie a životy, v čase pandémie, kedy bojujeme za životy našich pacientov, by vystriedal pri kormidle tohto špičkového ústavu profesora kardiochirurgie študovaný hutník bez akejkoľvek skúsenosti v zdravotníctve.

  povedal člen dozornej rady nemocnice Ján Luczy

  Ministerský hyenizmus

  K odvolaniu Sabola navyše ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím došlo v deň, keď pochovával vlastnú matku. Na zhromaždení to povedal Luczy.

  Preto okrem našej profesionálnej podpory sme mu prišli prejaviť aj svoju ľudskú spoluúčasť a úprimnú sústrasť.

  uviedol na zhromaždení Luczy

  Novým generálným riaditeľom a predsedom predstavenstva sa má stať už od zajtra Anton Jura, ktorý pred tým pôsobil na rôznych manažerských pozíciach najmä v ocelirakom priemysle. Pracval napríklad aj pre košický U. S. Steel.

  Je teda otázne ako dokáže oceliar viesť vysokošpecializovanú nemocnicu, ktorá je pre celé východné Slovensko. Pochybnosti podľa člena dozornej rady Luczyho vyvolávajú aj ďalšie obsadené pozície v predstavenstve. Za podpredsedu predstavenstva vymenoval Krajčí Martina Studenčana a za člena predstavenstva Štefana Lukačina.

  Vážna situácia?

  Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa niekoľko dní sťažuje na zlú situáciu v nemocniciach, keď sú mnohé nemocnice pre nápor pacientov s ochorením COVID-19 takmer pred kolapsom.

  Slovensku chýbajú vakcíny a mnohé vakcinačné centrá nebudú mať o pár týždňov s čím očkovať. Vakcinačné centrum v Trnavskej fakultnej nemocnici vyplytvalo niekoľko stoviek dávok vakcíny, pretože nemalo správne striekačky. Práve táto fakultná nemocnica funguje s vedením, ktoré vymenoval už súčasný minister Marek Krajčí.

  Oceliar povedie špičkovú nemocnicu. Myslí to minister Krajčí vážne?

  Ani niekoľko mesiacov po začiatku pandémie nebolo schopné ministerstvo spustiť jednoduchú aplikáciu na objednávanie sa testovanie a vakcináciu. 85-ročným ľuďom ministerstvo ponúklo vakcináciu, avšak pred tým sa museli zaregistrovať cez internet.

  Denné výsledky počtu nakazených sa dozvedáme o niekoľko hodín neskôr a to ešte s chybami, keď NCZI napríklad minulý týždeň publikovalo nesprávne čísla. Už niekoľko dní nie je vláda schopná povedať, ako bude Slovensko fungovať od 8. februára. Chaos, ktorý vyvolala vláda už skritizovali aj mestá a obce. Tie nevedia na čo sa vlastne majú pripraviť.

  Napriek tomu všetkému má však minister zdravotníctva Marek Krajčí dostatok času, aby z vedenia nemocnice odvolal skúseného človeka a to navyše bez uvedenia akéhokoľvek dôvody. Takýto postup má od transparentnosti ďaleko. Práve transparentnosťou sa premiér Igor Matovič pravidelne pred voľbami rád oháňal.

  Marek
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu