Viac

  Testy budú povinné od stredy, školy sa neotvoria všade. Prehľad platných opatrení

  O prijatých opatreniach informovali premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí a minister financií Eduard Heger. Ešte pred samotnou tlačovou konferenciou niektoré detaily prezradil Richard Sulík na Facebooku. Prezradil, že testovaniu sa Slováci nevyhnú, ale aj to, že sa otvoria záhradkárstva.

  Ministri zároveň schválili opätovné predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní a tiež predlženie zákazu vychádzania. Opäť budú platiť aj výnimky s podmienkou testu nie staršieho ako sedem dní. Pre cestu do práce potom budú platiť výnimky podľa toho v akej farbe je okres.

  Testy od stredy

  Vláda tento týždeň schválila COVID automat, ktorý sa zapol v najhoršej čiernej fáze. Znamená to, že lockdown pokračuje ďalej a Slovákov čaká aj povinné testovanie. Počas tlačovej konferencie k prijatým opatreniam od pondelka, tiež informovali, že na Slovensku má dominanciu nebezpečnejšia britská mutácia vírusu.

  COVID automat stanovuje, že v najhoršej čiernej fáze je potrebné mať test do práce nie starší ako sedem dní. Zatvorené ostanú aj obchody a jediné otvorené budú po novom záhradkárstva.

  https://www.facebook.com/UradVladySR/videos/1024022144759127/

  Vláda však nakoniec odhlasovala pri COVID automate regionálne pravidlá, ktoré sa budú týkať testovania, avšak len na cestu do práce. Nie vo všetkých okresoch bude potrebné mať test nie starší ako sedem dní. Test nebude treba mať hneď od pondelka ako bolo pôvodne avizované. V najviac zasiahnutých okresoch bude potrebné mať test od stredy.

  Niekde až od 15. februára

  Testy na cestu do práce budú potrebovať obyvatelia všetkých okresov, avšak pre jednotlivé okresy budú platiť rôzne pravidlá. V najviac zasiahnutých okresoch bude potrebný test od stredy a nesmie byť starší ako sedem dní. Testovanie každých sedem dní sa budú musieť zamestnanci v čiernych a bordových okresoch.

  Čierne okresy (štvrtý stupeň varovania): Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava, Žiar nad Hronom.

  Bordové okresy (tretí stupeň varovania): Banská Bystrica, Brezno, Prievidza, Bratislava I.-V., Malacky, Pezinok, Senec, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Humenné, Medzilaborce, Snina, Komárno, Košice I.-IV., Košice – okolie, Levice, Martin, Michalovce, Sobrance, Nitra, Nové Zámky, Levoča, Poprad, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Senica, Gelnica, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Vranov nad Topľou, Banská Štiavnica, Žarnovica, Bytča, Detva, Krupina, Zvolen.

  V 21 okresoch Slovenska však bude potrebné mať test až od 15. februára a platnosť testu bude 14 dní. To však len za podmienky, že sa okres pri pravidelnom týždňovom hodnotení nepresunie medzi horšie okresy.

  Ministerstvo zdravotníctva bude po novom okresy hodnotiť vždy v utorok a v stredu potom príjme vláda nariadenie, ktoré upraví zoznam okresov. Iba v jednom okrese bude stačiť test raz za 21 dní. Zatiaľ je to okres Veľký Krtíš.

  Červené okresy (druhý stupeň varovania): Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Lučenec, Poltár, Turčianske Teplice, Kežmarok, Prešov, Sabinov, Rimavská Sobota, Skalica, Stará Ľubovňa, Stropkov, Trenčín, Svidník, Žilina.

  Školy nie všade

  V súvislosti so zapnutím COVID automatu súvisí aj otváranie škôl. Minister zdravotníctva dnes na tlačovej konferencii potvrdil, že školy sa napriek sľubom neotvoria všade. Úplne zatvorené ostanú všetky školy v čiernych okresoch. Niektoré mestá aj v bordových a červených okresoch však avizovali, že školy radšej neotvoria.

  Zmena nastane aj pri vakcinačnej stratégii. S príchodom vakcíny od firmy AstraZeneca prídu prednostne na rad učitelia. Už v najbližších dňoch by malo Slovensko dostať prvých 20-tisíc dávok vakcíny, ktoré sa použijú na vakcináciu tých učiteľov, ktorí zabezpečujú výučbu v školách.

  V ktorých okresoch ostanú zatvorené všetky školy aj naďalej: Trnava, Hlohovec, Šaľa, Zlaté Moravce, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Žiar nad Hronom, Revúca, Rožňava.

  Obchody ostanú zatvorené

  Otvoriť budú môcť od pondelka iba záhradkárstva. Všetky ostatné obchody a prevádzky ostávajú zatvorené. Pre zhoršujúcu sa situáciu na Slovensku v súvislosti so šírením britskej mutácie vírusu SARS-CoV-2, môže prísť naopak ešte k sprísneniu opatrení.

  Vládna koalícia nebola pri hlasovaní o nových opatreniach jednotná. Za nové opatrenia nehlasovali Ivan Korčok a minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý ma dlhodobo spory s premiérom Igorom Matovičom. Za opatrenia nehlasovali ani členovia vlády za stranu SME rodina, ktorým sa nepáčila podľa ministra financií Eduarda Hegera nejednotnosť vládnej koalície.

  Sedem dní

  Zároveň z nového nariadenia vlády vyplýva, že test starší ako sedem dní vám neuznajú v prípade napríklad cesty do výdajného miesta eshopu, na poštu alebo napríklad do banky. Pre využitie ostatných výnimiek okrem cesty do práce je totiž potrebný test nie starší ako sedem dní.

  Test však už nebude potrebný v prípade, ak sa rozhodnete ísť do prírody. Podmienkou však bude, že do prírody idete iba v rámci okresu. Po novom však už môžete ísť do prírody aj do iného okresu. V tom prípade už budete musieť mať u seba test nie starší ako sedem dní.

  Kedy a kde nepotrebujete test

  • ak ste prekonali ochorenie COVID-19 a máte o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace alebo ak ste boli zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní, alebo v prípade ak váš zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19,
  • cesta do práce v prípade ak ide o zamestnancov škôl a školských zariadení,
  • cestu v nevyhnutnom rozsahu na účel obstarania nevyhnutných životných potrieb (najmä nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt) do najbližšej maloobchodnej predajne/prevádzky alebo obdobného miesta od miesta bydliska a cestu späť,
  • estu do zdravotníckeho zariadenia na účel neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti, vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného a cestu späť,
  • cestu v nevyhnutnom rozsahu na účel prístupu k lekárenskej starostlivosti poskytovanej držiteľmi povolenia na poskytovania lekárenskej starostlivosti a cestu späť,
  • cestu na vykonanie RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 alebo do mobilného odberového miesta na účel vykonania antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 a cestu späť, cestu na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a cestu späť,
  • cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cestu späť,
  • cestu na účel starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný a cestu späť,
  • cestu osoby so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1000 m od bydliska, cestu na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá alebo cestu za účelom poskytnutia veterinárnej starostlivosti a cestu späť,
  • cestu dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku,
  • cestu dieťaťa a jeho sprevádzajúcej osoby za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom a cestu späť,
  • cestu rodiča, inej oprávnenej osoby a cestu dieťaťa realizovanú v súvislosti s rozhodnutím súdu vo veci styku rodiča (prípadne inej oprávnenej osoby) s dieťaťom, vo veci striedavej osobnej starostlivosti alebo cestu realizovanú na účel stretnutia sa s dieťaťom po dohode rodičov a cestu späť,
  • osobu pri zabezpečovaní a presúvaní sa do zariadení sociálnych služieb a sociálnej pomoci a cestu späť,
  • zdravotnú vychádzku osoby staršej ako 65 rokov, alebo zdravotne ťažko postihnutej osoby, ktorá sa pohybuje s pomocou vozíčka, alebo osoby, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19, osobu, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie alebo osobu dispenzarizovanú so závažnou poruchou autistického spektra, do vzdialenosti 1000 metrov od bydliska, pričom takúto vychádzku vykonáva samostatne alebo s členom spoločnej domácnosti,
  • cestu na dostavenie sa pred orgán činný v trestnom konaní v súvislosti s úkonom v trestnom konaní a cestu späť,
  • cestu na pojednávanie, hlavné pojednávanie alebo verejné zasadnutie podľa § 3 ods. 1 písm. a) zákona č. 62/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony,
  • cestu osoby s dieťaťom do šiestich rokov veku do vzdialenosti 1000 m od bydliska a cestu späť.
  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu