More

  Parlament schválil nulovú DPH na respirátory. Znížia obchodníci cenu?

  Parlament včera schválil novelu zákona, ktorá dočasne zníži na nulu DPH pre respirátory FFP2. Nulová DPH bude platiť do konca apríla. Vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom si od toho sľubuje najmä zlacnenie respirátorov.

  0% DPH na respirátory FFP2 Dnes som dohodol s pánom ministrom financií Edom Hegerom zmenu pri zdaňovaní predaja respirátorov FFP2 … do konca apríla si ich všetci budeme môcť kúpiť bez DPH … ešte dnes návrh schváli vláda.

  Napísal premiér Igora Matovič na Facebook v deň, keď zmenu schvaľovala ešte len vláda

  Novela už stihla prejsť aj parlamentom. Premiér však zabudol na jednu podstatnú vec – obchodníkom nikto nemôže prikázať znížiť cenu. Cenu v obchodoch môžu ostať rovnaké a ušetrenú DPH, ktorú obchodník nebude musieť odviesť štátu, si ponechá ako svoj zisk.

  Podľa rezortu financií štát týmto krokom príde na DPH o 15 miliónov eur. Časť tejto sumy skončí v rukách obchodníkov. Nie všetci totiž cenu o výšku DPH skutočne znížia. Navyše pre zvyšujúci sa záujem o kvalitnejšie respirátory FFP2 sa dá očakávať aj rast ich ceny.

  Pre časť Slovákov však bude respirátor aj tak nedostupný pretože si ho nebudú môcť dovoliť. Dnes sa bežne cena jedného respirátora pohybuje na úrovni od 1,30 eur. Ide pritom o jednorazový respirátor, ktorý vydrží iba pár hodín.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu