More

  Únia miest Slovenska kritizuje Matoviča. Vládne tu chaos a frustrácia

  Únia miest Slovenska, po online rokovaní so zástupcami členských miest, vyjadruje sklamanie s priebehom, ako aj s výsledkom dnešného rokovania Ústredného krízového štábu.

  Súčasnú situáciu považuje za mimoriadne nejasnú a frustrujúcu. Zástupcovia miest sú šokovaní, že štát neberie mestá a samosprávy ako relevantných partnerov a súčasnú situáciu nemá vôbec pod kontrolou.

  Vládne tu chaos a frustrácia. My jednoducho nevnímame, že štát dostatočne reflektuje na odporúčania odborníkov a sme zmätení. Nevieme, čo nás čaká. Mestá však stoja za svojimi obyvateľmi v dobrom aj v zlom a chceme, aby vnímali, že sme tu pre nich. Snažíme sa zo všetkých síl reagovať na súčasnú, mimoriadne náročnú a vyčerpávajúcu situáciu, zodpovedne. Všetci sme už unavení, máme toho dosť, no hlavu hore, musíme vydržať. Spoločne to zvládneme.

  Prezident ÚMS Richard Rybníček

  Únia miest Slovenska sa zároveň ohradila voči nekorektnej a zmätočnej komunikácii výsledkov skríningového testovania, ktoré vláda, posledné dni, priebežne zverejňovala. Už niekoľkokrát sa pritom stalo, že sa premiér Igor Matovič obul do starostov a primátorov.

  Ukázalo to napríklad aj zverejnená nahrávka, ktorú chcel Matovič dokázať, že minister hospodárstva Richard Sulík klamal o postojoch k celoplošnému testovaniu. Matovič chcel testovanie samosprávam vtedy dokonca prikázať.

  Apelujeme na to, že je nutné, aby vychádzala z finálnych a overených údajov tak, aby nedochádzalo ku dezinformáciám a zmätočným reakciám. Po ďalšom celoslovenskom skríningu jednoznačne vieme, že testovanie je mimoriadne náročné ekonomicky, ľudsky, aj organizačne a bez zástupcov miest a samospráv by štát, ďalší takýto projekt, nedokázal zrealizovať.

  Uvádza Únia miest Slovenska vo svojom vyjadrení

  Včera rovnako kritizoval postup vlády aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Ten sa tiež ohradil proti predbežným výsledkom podľa ktorých malo testovanie prebehnúť aj v Bratislave. Finálne výsledky však Bratislavu posunuli medzi okresy, kde sa druhé kolo testovania robiť nemusí.

  Rovnako žiadame predsedu vlády, aby prehodnotil svoju rétoriku na adresu miest a samospráv a bral ich ako relevantných a rovnocenných partnerov, bez ktorých nie je možné riešiť žiadnu krízu. V týchto ťažkých chvíľach považujeme za kľúčovú predovšetkým korektnú spoluprácu, aby sme sa všetci dokázali maximálne sústrediť na efektívne riešenia tejto mimoriadne náročnej krízy, ktorú Slovensko, aj celý svet, prežíva.

  Uzatvára Únia miest Slovenska vo svojom vyjadrení

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu