Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/c/4/c4790070-3c9c-4ad9-9f2b-5c45582d0d4a/slobodnaeuropa.eu/web/wp-content/plugins/gravityforms/form_display.php on line 2643
More

  O testovanie je výrazne nižší záujem. Čísla za sobotu potvrdzujú pozitivitu pod jedno percento

  V prvom celoplošnom testovaní sa zúčastnilo viac ako 3,6 milióna Slovákov. O terajšie testovanie je výrazne menší zájem. Mnohé samosprávy na tento víkend zabezpečili aj špeciálne mobilné odberové miesta aby posilnili štátne testovacie miesta.

  Samosprávy sa však poučili z prvého celoplošného testovanie, keď sa najmä vo veľkých mestách tvorili hodinové rady čakajúcich na otestovanie. O rozostupoch sa vtedy nedalo hovoriť a dodržiavaní hygienických opatrení rovnako.

  Terajšie víkendové testovanie je však v mnohom iné. Najmä vo väčších mestách zaviedli rezervačné systémy a ľudia sa tak chodia otestovať na presný čas. Navyše sa testovanie rozložilo do viac dní.

  Za včera 1,5 milióna

  Prvé novembrové testovanie vyhnalo do ulíc takmer 4 milióny Slovákov. Terajšie celoplošné testovanie je poznačené výrazne nižšou účasťou. Za včerajší deň sa prišlo otestovať len niečo vyše 1,3 milióna Slovákov.

  Dnes mnohé testovacie miesta zívajú prázdnotou a mnohé mestá dokonca pristúpili k zatvoreniu niektorých testovacích miest. Dôvodom je práve nezáujem zo strany ľudí. Niektoré samosprávy dokonca volajú ľudí aby sa prišli dať otestovať.

  Znovu ale chcem pripomenúť – aj keď sa mi za to už ušlo pár hejtov – v prvom rade sa testujeme sami pre seba a pre svoje zdravie. Týždeň starý chlieb už je takmer nepoužiteľný, rovnako ako týždeň starý výsledok testu. Preto, ak máte test zo začiatku tohto týždňa, ktorý už nemá veľkú výpovednú hodnotu, pokojne dnes môžete prísť na testovanie znova a mať istotu. Jeden test sa môže aj mýliť, pri dvoch je to však už dosť nepravdepodobné – pokojne teda príležitosť na pohodlné a rýchle testovanie dnes znovu využite.

  napísal na Facebooku starosta Ružinova Martin Chren

  Testuje sa 9 dní

  Za nižšou účasťou môže byť aj dlhšie testovacie obdobie. V novembri sa testovalo hlavne cez víkend, teraz Igor Matovič rozložil testovanie na niekoľko dní. Dlhé rady sa tak napríklad v Bratislave tvorili hlavne na začiatku týždňa, keď nebolo jasné, či pribudnú testovacie miesta.  Teraz urobený test pritom bude v závislosti od výsledku okresu platiť niekoľko týždňov. Odborníci upozorňovali ešte pred testovaním, že negatívny test rozhodne neznamená nagativitu.

  Použité antigénové testy nie sú najpresnejšie. Antigénové testy zachytia iba približne 30% pozitívnych, u ktorých je najvyššia vírusová nálož. Ak ste sa teda testovať dali a mali ste negatívny výsledok, mali by ste i tak dodržiavať všetky pravidlá.

  Matovič je spokojný

  Počet vykonaných antigénových testov za sobotu dosiahol 1.303.949 a testy odhalili 9.979 pozitívnych na ochorenie COVID-19. To predstavuje pozitivitu na úrovni 0,77%.

  Som veľmi rád, že sa ľudia zúčastnili.

  povedal premiér Igor Matovič, ktorý sa zároveň poďakoval aj samosprávam

  Premiér si výrazne nižšiu účasť vysvetľuje tým, že počas minuloročného celoplošného testovania sa testovali aj deti a tiež dôchodcovia. Tí sa teraz testovať nemusia, avšak budú môcť ísť napríklad len na nákup alebo k lekárovi. Zákaz vyhádzania bude tento krát platiť zrejme až do 7. februára.

  Dnes sme odberové miesta vytvorili de facto na to, aby sa tam otestovali zamestnanci. Akékoľvek číslo nad 1,5 milióna ľudí znamená, že sa chodia otestovať aj ľudia navyše.

  vysvetlil premiér Igor Matovič

  Náklady zaplatia obce a firmy

  Ešte minulý týždeň sa pritom počas zasadnutia vlády premiér vyhrážal samosprávam, že im testovanie jednoducho prikáže. Štát totiž hodil celé testovanie na samosprávy a tiež na firmy. Organizačne im však nepomohol v takom rozsahu ako na jeseň. Samosprávy a firmy budú znášať aj všetky náklady.

  Samosprávy a tiež firmy po testovaní môžu skončiť aj s dlhmi a to najmä pri menších obciach a firmách. Štát totiž firmám preplatí náklady len na úrovni 3,5 za každého otestovaného. obce a mestá od štátu dostanú len 5 eur na jeden test.

  Podľa Matoviča môžu na testovaní niektoré obce a mestá aj zarobiť. To je však vzhľadom na vysoké náklady pomerne nepravdepodobné. Ešte väčší problém to však môže byť pre firmy, ktoré za testovanie svojich zamestnancov väčšinou museli zaplatiť súkromným firmám. Tie si bežne za jeden test pýtajú aj 25 eur. Štát, tak firmám zaplatí len 14% ich nákladov.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu