More

  Britská mutácia zabíja viac. Je smrteľnejšia o desiatky percent

  Britská mutácia koronavírusu SARS-CoV-2 je podľa posledných dát smrteľnejšia ako pôvodná verzia vírusu, ktorá sa rozšírila z Číny. Dnes to oznámil britský premiér Boris Johnson. Informovalo o tom napríklad aj televízia CNN.

  Boli sme informovaní, že okrem rýchlejšieho šírenia existujú určité dôkazy, že nový variant môže súvisieť aj s vyššou úmrtnosťou.

  uviedol Boris Johnson v piatok na tlačovej konferencii

  Po odhalení novej britskej mutácie vírusu SARS-CoV-2 to vyzeralo, že sa iba rýchlejšie šíri. Avšak terajšie dáta hovoria o tom, že vírus môže byť smrteľnejší až o desiatky percent. Vírus sa pritom šíri oveľa rýchlejšie a to aj medzi mladšími.

  Keby ste vzali muža starého 60. rokov, priemerné riziko je, že z 1.000 infikovaných ľudí, zomrie asi 10 ľudí na tento vírus. Pri novom variante by pri 1.000 infikovaných zomrelo zhruba 13 ľudí. V niektorých prípadoch by to mohlo byť až 14 ľudí.

  uviedol v piatok britský premiér Boris Johnson

  Znamenalo by to, že britská mutácia vírusu môže zabiť až o 30% ľudí viac, ako pôvodná čínska verzia vírusu. Johnson počas tlačovej konferencie povedal, že obe používané vakcíny sa zatiaľ javia, ako účinné aj proti britskej mutácii vírusu.

  Nový variant koronavírusu bol prvýkrát zistený v juhovýchodnom Anglicku a predpokladá sa, že je o 30 až 70% prenosnejší ako tie predchádzajúce. Riešením zamedzenia jeho šírenia je práve najmä očkovanie, ktoré má však v celej Európskej únii slimačie tempo.

  Zmeniť to chce Európska komisia, ktorá zverejnila plány na zrýchlenie očkovania proti ochoreniu COVID-19. Európski komisári chcú dosiahnuť do konca leta zaočkovanosť minimálne 75% populácie. Zhatiť to však môže pomalé schvaľovanie vakcín zo strany Európskej liekovej agentúry.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu