0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Európska komisia chce zrýchliť očkovanie. Bez vakcín to však nepôjde

Vakcinácia proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii sa rozbieha len veľmi pomaly. Jedným dôvodom je nedostatok vakcín, ich schvaľovanie je zdĺhavé a komplikované. Príkladom je napríklad očkovacia látka od britskej firmy AstraZeneca. Zatiaľ čo vo Veľkej Británii je už niekoľko týždňov schválená, európski byrokrati majú na schválenie dosť času.

Druhým problémom je, že vakcinačné kampane sa v mnohých štátoch rozbiehajú len veľmi pomaly a príkladom môže byť aj Slovensko. Kde očkovanie už prebieha avšak žiadna mediálna kampaň, ktorá by očkovanie podporila však nebeží.

Tretím problémom je preskakovanie v poradí. Nedávno sa ukázalo, že na Slovensku vakcínu napríklad prednostne mimo poradie dostala bývala teniska Dominika Cibulková s manželom. Podobných prípadov však bolo nakoniec oveľa viac. Teraz podobný problém rieši napríklad aj Rakúsko a riešilo ho už aj Česko.

Plánom Európskej komisie však je, aby sa do konca leta zaočkovalo aspoň 70% populácie. Medzi zdravotníkmi by mala byť zaočkovanosť ešte o desať percent vyššia. Potvrdil to aj včera slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie (EK) pre medzi inštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.

​To je kritická hranica, ktorá by mala zaistiť kolektívnu imunitu a dostať sa do postcovidového sveta.

vysvetlil Maroš Šefčovič

Európska komisia má podľa Šefčoviča pripravených niekoľko nástrojov ako zefektívniť a tiež stransparentniť očkovanie v EÚ. Jednotlivé štáty by mali napríklad hlásiť počty dodaných vakcína tiež počty zaočkovaných dva krát do týždňa Európskemu centru pre pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Uvedomujeme si, že oblasť zdravotníctva je pod veľkým tlakom. Sú tu aj nové a agresívnejšie mutácie vírusu. Ide o niekoľko zlomových týždňov, v ktorých zdravotníkom musíme držať palce a my všetci musíme ukázať disciplinovanosť a dodržiavať všetky opatrenia, aby sme sa mohli primerane testovať a zvýšiť tempo očkovania.

spresnil Šefčovič

Komisia však bude od členských štítov vyžadovať aj zisťovanie variánt vírusu, ktoré sa v krajinách šíria. Pozitívne testy by tak mali krajiny v oveľa väčšom množstve prípadov podrobiť ďalším analýzam, aby sa predišlo masívnemu šíreniu nových mutácií vírusu.

Základom všetkého však bude, aby bol dostatok vakcín. Tých je zatiaľ v Európskej únii žalostne málo. Dôvodom je aj pomalá reakcia zo strany komisie pri objednávkach a tiež byrokratický schvaľovací aparát v Európskej liekovej agentúre. V EÚ sú zatiaľ schválenie len dve očkovacie látky. Pritom druhú schválila Európska lieková agentúra len nedávno.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu